Magické noční město. Fotka Nikonblogu zná vítěze 2. kola

Jestli jsem dobře počítal, tak to bylo dvaapadesát nebojácných fotografů, kteří se vydali do tajemných zákoutí i míst plných lidí či aut – a světel – v nejrůznějších nočních městech nejen na naší polokouli, aby do 2. kola Fotky Nikonblogu s tématem Noční město přinesli bezmála sto šedesát fotografií. Většina autorů využila práva poslat do každého kola až pět snímků, což mimochodem kvitujeme – mnohem lépe si tak každý udělá přesnější představu o tvorbě konkrétního fotografa. Vy jste své splnili, naším úkolem je proto nyní „odtajnit“ tři nejlepší fotografie. 

Tah dvěma dámami

Je známá věc, že mezi fotografy je mnoho žen, ostatně v naší soutěži snad není kola, v němž by některá z účastnic nebyla oceněná. Ve 2. kole roku 2022 si dámy s fotoaparátem přivlastnily v autorství tří nejlepších snímků většinu dvou míst. Gratulovat tedy můžeme Lucii Faltýnkové, Soně Šeré a jednomu zástupci mužů, Zdenku Krchákovi.

Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Noční jezdec | Foto Lucie Faltýnková
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Noční jezdec | Foto Lucie Faltýnková
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Noční Praha a Alex | Foto Soňa Šerá
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Noční Praha a Alex | Foto Soňa Šerá
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Empire State Building | Foto Zdenek Krchák
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2022 na téma Noční město | Empire State Building | Foto Zdenek Krchák

Proč tyto tři fotografie? Lucie Faltýnková krásně znázornila „městský paradox“, spočívající v zásadním rozdílu oproti přírodě. Zatímco příroda po setmění utichá, doslova se ukládá k odpočinku, město žije svým mnohdy hektickým tempem dlouho po západu slunce. (Jak které město tedy, dlužno dodat :-)) A právě doprava, auta, MHD, všechna ta bez ustání se pohybující světýlka, výborně charakterizují městský život, který nedbá pohybu slunce na obloze, aby si žil svým vlastním tempem.

Soňa Šerá stojí na pomyslném stupni vítězů Fotky Nikonblogu už podruhé v tomto roce. A podruhé se svou modelkou, dcerou Alex. Soňa poslala do tohoto kola dvě velmi podobné fotografie, což bych si jí dovolil, byť tedy v dobrém, trochu vytknout. Fotograf se musí umět rozhodnout, která je nejlepší. Tak jsme ji vybrali my :-) Skvělý ženský černobílý portrét na noční ulici.
Jenom si tak bručím pod vousy… dotáhne to Soňa Šerá ve třetím kole na hattrick? V něm už jí Alex nepomůže :-) 

No a konečně je tu Zdenek Krchák, který cestoval za svým nočním záběrem Empire State Buildingu až za „velkou louži“, což se mu však vyplatilo – bude-li tedy pro něj jedno ze tří prvních míst ve 2. kole Fotky Nikonblogu dostatečnou satisfakcí za letenku do New Yorku :-) Zdenkův snímek nicméně mezi všemi barevnými nočními městy vyniká zajímavým barevným akcentem osvětlení vrcholu věže ESB vůči ostatním více či méně bílým světelným zdrojům. Třešničku na dortu pak představuje přímý pohled muže, chystajícího se došlápnout na víko kanálu.

Ještě jednou gratulujeme třem oceněným fotografům, kteří od společnosti Nikon získávají praktický kapesní zavírací nůž s řezačem bezpečnostních pásů a rozbíječem skla, a hlavně… postupují do celoročního finále, v němž autor nejlepší fotografie roku 2022 obdrží Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE.

Milosrdná černobílá

Jako vždy zveřejňujeme několik dalších fotografií, které nás v tomto kole Fotky Nikonblogu nejvíce zaujaly. Čím to je, že v tomto výběru dominují černobílé snímky? Je to prosté. Noční město je samo o sobě technicky náročným tématem. A barevné zpracování je ještě o třídu obtížnější než monochromatické podání. Realita je taková, že docela hodně barevných fotografií, které jste poslali do 2. kola, trpělo – abych to napsal dostatečně diplomaticky – nedobrou technickou kvalitou. Mnoho snímků bylo zašuměných, autoři se potýkali se silnými přepaly a přezářením světel, jindy zase fotografie degradovalo špatné vyvážení bílé. Černobílé provedení mnoho neduhů skryje, ale navíc, jak všichni víme, působí mnohdy výtvarněji. Redukce barev na šedou škálu umožňuje divákovi lepší soustředění na obsah, kompozici, na celkové vyznění fotografie.

Foto Markéta Butalová
Foto Markéta Butalová
Foto Patrik Fišer
Foto Patrik Fišer
Foto Tomáš Trojan
Foto Tomáš Trojan
Zámecké schody | Foto Lukáš Najman
Zámecké schody | Foto Lukáš Najman

Z nočního města do prosluněné přírody

Druhé kolo Fotky Nikonblogu je za námi, jdeme do třetího. Téma a žánr v jednom tentokrát zní: Nejmenší detaily přírody. Podrobné zadání najdete v tomto článku, už z názvu je však, myslím, jasné, že tentokrát po vás budeme chtít fotografie s přírodními motivy, soustředěné na nejmenší detaily fauny, flóry či kombinace obojího.

Těšíme se na vaše soutěžní příspěvky!

Všechny soutěžní fotografie si můžete prohlédnout ve facebookové galerii zde

Sdílej

7 komentáře

 1. Dobrý den, pane Lindnere,
  zvažuji nákup fotovybavení od Nikon a chci se zeptat, zda je možné získat „pro inspiraci“ základní EXIF data uvedených vítězných fotografií, zejména použitý přístroj a objektiv.
  Děkuji
  Zdeněk Koptík

  1. Dobrý den Zdeňku, soutěž probíhá na Facebooku, a tato sociální síť bohužel maže EXIF informace. Takže jedině abyste se obrátil přímo na autory.

 2. Dobrý den Zdenku, posílám EXIF své fotky: Nikon Z5, 46mm, 24-200/4-6,3, ISO 125, 10,0 sec, f 22.
  Omlouvám se za skluz, našla jsem Váš dotaz až dnes. Hodně zdaru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *