Magické číslo pokořeno – bylo vyrobeno 100 milionů Nikkorů!

Společnost Nikon dosáhla v nedávné době významného milníku – za dobu své existence vyrobila již 100 milionů kusů objektivů NIKKOR. První objektivy byly na trh uvedeny v roce 1933. První jednooká zrcadlovka a objektivy pro tento typ fotoaparátu spatřily světlo světa v roce 1959. V současné době představuje řada objektivů NIKKOR více než 90 typů objektivů.

Magické číslo pokořeno – bylo vyrobeno 100 milionů Nikkorů!

Tisková zpráva

Historie fotografických objektivů značky NIKKOR sahá do roku 1932, kdy si společnost Nikon (tehdy Nippon Kogaku K.K.) zaregistrovala ochrannou známku NIKKOR. Již v roce 1933 byly na trh uvedeny letecké fotografické objektivy Aero-Nikkor. V roce 1959 uvedla společnost Nikon na trh jednookou zrcadlovku Nikon F a také své první objektivy NIKKOR pro jednooké zrcadlovky Nikon, mezi které patří také model Nikkor-S Auto 5 cm f/2.

Název NIKKOR vznikl přidáním písmene „r“ – což byla běžná praxe tvorby názvů objektivů v té době – k názvu „Nikko“, zkratce do latinky převedeného japonského názvu společnosti Nippon Kogaku K.K., který byl původním názvem použitým při založení firmy.

Řada objektivů NIKKOR společnosti Nikon v současné době zahrnuje více než 90 typů objektivů. Patří mezi ně objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností od extrémně širokoúhlých objektivů až po superteleobjektivy, objektivy typu rybí oko, objektivy se zoomem, mikroobjektivy a objektivy PC-E pro široké rozmezí využití. K dispozici je rovněž nabídka objektivů 1 NIKKOR pro pokročilé fotoaparáty s výměnnými objektivy.

Bajonet Nikon F byl používán jednookými zrcadlovkami a výměnnými objektivy Nikon od uvedení fotoaparátu Nikon F v roce 1959. Během své historie byl bajonet F doplňován o špičkové soudobé technologie, například o ovládání clony a automatické ostření, přičemž tato praxe pokračuje dodnes. Je tak zajištěna podpora i pro nejnovější digitální fotoaparáty a objektivy.

Objektivy Nikkor

V režii Optie

Společnost Nikon se také opírá o výzkum a vývoj hodnocení optické výkonnosti. Od roku 2013 společnost Nikon vyvíjí a nasazuje zařízení OPTIA, které měří všechny formy aberace fotografických objektivů, a také specializovaný simulátor obrazu, který se používá společně se zařízením OPTIA.

Obrazový simulátor (software) umožňuje mít ve fázi návrhu simulace, které jsou ekvivalentem skutečných fotografií s prototypy objektivů. Objektivy tak lze vyvíjet s větší kontrolou nejen nad rozlišením, ale i širokou škálou charakteristik objektivu, jako je například rozmazání mimo ohnisko (efekt bokeh), reprodukce textury a efekt prostorové hloubky.

Jedním z objektivů navržených pomocí zařízení OPTIA je nový objektiv AF-S NIKKOR 105 mm F1,4E ED. Tento objektiv je ztělesněním koncepce návrhu „třírozměrné věrnosti (špičkové reprodukční charakteristiky)“, která nabízí přirozenější reprodukci třírozměrných objektů na dvourozměrných fotografiích. Poskytuje fotografiím přirozený dojem prostorové hloubky – hlavní předmět je dokonale vykreslen a současně má scéna nádhernou charakteristiku bokeh, která se postupně mění se zvyšující se vzdáleností od polohy ohniska.

Společnost Nikon představila globální webovou stránku www.nikkor.com, která poskytuje širokou nabídku atraktivního obsahu včetně fotografických a filmových galerií vytvořených objektivy NIKKOR, rozhovorů s konstruktéry objektivů a dalších informací.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *