Řada nejsvětelnějších objektivů Nikonu se prodlužuje – AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED – seznamte se

Za portrétní objektivy jsou považována skla s ohniskem od 85 do 135 mm. Přesně uprostřed mezi nimi se pak nachází „stopětka“. A právě objektiv s touto ohniskovou vzdáleností dnes Nikon ohlašuje. Podívejte se na nové pevné sklo, které patří do prémiové skupiny objektivů se světelností F1,4 – AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED.

AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED
AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED

Vysocesvětelné objektivy, byť „jen“ monofokální, obvykle nepatří mezi nejmenší. Nový AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED není výjimkou, spíše naopak – s průměrem 95 mm, délkou 106 mm a hmotností bezmála jeden kilogram (985 g), jde o pořádné „sklíčko“. Ostatně potvrzuje to také průměr filtrového závitu, který činí 82 mm.

Objektiv AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED na Nikonu D5
Objektiv AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED na Nikonu D5

Optická konstrukce se skládá ze 14 členů v 9 skupinách, z toho 3 čočky jsou asférické. Nová „stopětka“ je opatřena antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, a jak na přední, tak i na zadní čočce má fluorový ochranný povlak. Devítilamelová clona je elektromagnetická, zaostřování obstarává tichý ultrazvukový SWM motorek. Nejkratší ostřicí vzdálenost činí 1 m.

Optická stavba objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED
Optická stavba objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED

Tisková zpráva, vydaná k ohlášení objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED slibuje výjimečnou obrazovou kvalitu – vynikající ostrost již od „plné díry“, sametově jemný bokeh a minimalizované sagitální koma. Totéž platí o vinětaci a chromatické vadě.
Dirk Jasper, Product Marketing Manager společnosti Nikon Europe, říká:

„Objektiv AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED je úžasným doplňkem legendární řady objektivů společnosti Nikon se světelností F1,4. Navazuje na své vynikající předchůdce, kteří sahají až k prvním objektivům s bajonetem Nikon F, a jeho optický výkon a rozlišení jsou zcela výjimečné – dokonce překonává i špičkové portrétní objektivy společnosti Nikon s ohniskovou vzdáleností 85 mm. Od zachycení detailů jemných látek až po gradaci barvy ve vlasech fotografovaného objektu – tento jedinečný objektiv umožní fotografům, aby svým portrétům propůjčili velmi osobní styl.“

MTF křivky objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED
MTF křivky objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED

Podrobné technické parametry objektivu AF-S Nikkor 105 mm F1,4E ED najdete zde
Doporučená prodejní cena: 62 490 Kč

Sdílej

3 komentáře

 1. cituji, viz výše : „Vysocesvětelné objektivy, byť „jen“ monofokální, obvykle nepatří mezi nejmenší. “

  není divu
  platí-li, a wona fysika, mrška jedna, platí pro všechny, i navzdory margetyngu , že ? :

  Hodnoty světelnosti jsou udávány bezrozměrným základním clonovým číslem, které vyjadřuje poměr ohniskové vzdálenosti [mm] ku průměru vstupní pupily [mm]. Pro objektiv se vždy uvádí nejvyšší možná hodnota. (wiki)

  pak 105 mm / 1,4 = 75 mm a to ještě, čočku, mršku nutno nějak připevnit bez vinětace
  a touš je pěkný kousek skla : -)))))) karel

 2. Mě osobně nejvíc zajímá, jak bude pracovat autofokus u nové 105, především na menších tělech, konkrétně na D750.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *