Květnové novinky Nikonu – superteleobjektiv, eS dvojka a telekonvertor navrch

Čas plyne a my pokračujeme v nastolené tradici – čtrnáctý květen přináší další novinky Nikonu tohoto roku. Copak to máme v nabídce dnes? Jeden fajnový levný, ale výkonný Nikon 1 S2. To je takříkajíc mainstreamová záležitost. Na přesně opačném konci stojí ryze profesionální objektiv AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR v ceně malého osobního auta. A do třetice všeho dobrého pak v dnešním dni představujeme ještě telekonvertor TC-14E III, určený například pro zmíněný objektiv, ale také pro spoustu dalších špičkových skel Nikonu.

Nikon 1 S2

„eSko“ je nejmladší řadou Nikonu 1, první model přišel na svět teprve na začátku roku 2013, tedy před necelým rokem a půl. Letos byly inovovány už „všechny dva“ modely Nikonu 1 – V3 i J4, je tedy logické, že na řadu muselo přijít i „eSko“ coby nejlevnější zástupce třídy Nikon 1.

Nikon1 S2

Jako u každého upgradu se i v případě jediného plastového Nikonu 1 lehce změnil design a mohu hned s potěšením konstatovat, že stejně jako v případě nejvyššího modelu V3 nebo stylového J4 se tak stalo k lepšímu. Nebo k ještě lepšímu… Design je nyní více purističtější, tělo tvoří jeden kus elegantně tvarované skořepiny zasahující od přední stěny přes boky a horní panel, plus zadní stěna, respektive zbytek fotoaparátu. Vše je příjemně zaoblené, zbavené zbytečných filigránských výstřelků.

Nikon 1 S2 bude dodávaný ve čtyřech barvách – bílé lesklé, černé matné, červené a žluté. V těchto barvách bude také v setu i objektiv 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 (mimo jiné loni oceněný asociací TIPA).

Nikon1 S2

Je-li tělo víceméně podobné předchůdci, na co se máme těšit uvnitř něj? Ještě než odpovíme, měli byste vědět, že zásadnější viditelnou hardwarovou změnou je v souladu se svými kolegy ze stáje Nikon 1 nahrazení slotu na karty SD/SDXC miniaturní škvírkou pro microSD/SDXC karty. Třípalcový displej s rozlišením 460 tisíc bodů zůstává stejný jako u předchůdce.

Snímač doznal povýšení z deseti na 14,2 Mpx (bez low-pass filtru) a stejně tak obrazový procesor byl inovován na novější EXPEED 4A. Pokud čtete Nikonblog pravidelně, pak už jistě tušíte, že s tím se pojí i další vymoženosti, jako je zvýšení ISO na 12 800 (ale také zvýšení základního ISO na 200) nebo Full HD video v maximální kvalitě 1 080/60p a také nově s možností elektronické redukce vibrací – jen však u videa 30p. To je super, jen nepočítejte s možností připojení externího mikrofonu – využít lze pouze vestavěný stereofonní.

Nikon1 S2

Nikon 1 S2 se samozřejmě chlubí rychlostí, a to jak svižností autofokusu, tak i třeba sekvenčním snímáním. 135bodový systém automatického zaostřování obsahuje 73 zaostřovacích polí s podporou fázové detekce, což je sice méně než větší kolegové modelu S2, nicméně i tak jde o úctyhodné počty.

Fotoaparát umožňuje pořídit deset snímků v RAWu frekvencí až 20 sn./s při použití kontinuálního zaostřování, resp. frekvencí až 60 sn./s při pevném zaostření před expozicí prvního snímku série – v těchto parametrech si už „eSko“ se svými vyspělejšími kolegy může směle podat ruce. A je rychlejší nežli předchůdce S1.

No a pak pro majitele nového Nikonu 1 nachystali vývojáři spoustu funkcí, které můžete i nemusíte využít. Zajímavé jsou například funkce pro video, jako je Automatické pořizování snímků nebo třeba zrychlené či zpomalené video, případně 4sekundové sekvence, které fotoaparát umí spojit v jednu delší nahrávku.

Bezdrátové propojení Wi-Fi může být realizováno pomocí malého USB donglu WU-1a, který Nikon 1 S2 dokáže propojit s aplikací Wireless Mobile Utility (viz náš článek). Aparát je kompatibilní s podvodním pouzdrem WP-N3 (s nasazeným objektivem 1 Nikkor 11–27,5 mm nebo 1 Nikkor VR 10–30 mm PD-ZOOM) a se stejně „podvodnickým“ bleskem SB-N10.

Nikon1 S2

Podrobné technické parametry Nikonu 1 S2 najdete zde.
Doporučení prodejní ceny:

Nikon 1 S2 + 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6: 11 690 Kč
Nikon 1 S2 + 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 + 1 Nikkor 30–110 mm F3,8–5,6 VR: 15 990 Kč

Dostupnost:

červen 2014


Objektiv AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR

Teď si držte čepice – čtyřstovka se světelností F2,8, to je dělo, které je určeno jen profesionálům či spíše agenturám – s cenou 315 tisíc korun si jej těžko pořídí nadšený amatér. Nikon přepracoval původní 400mm objektiv se stejnou světelností, přičemž zadání bylo vcelku jasné – odlehčit téměř pětikilové monstrum. To se podařilo, nová čtyřstovka váží 3 800 gramů, zhubla tedy o 820 gramů.

AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR

Rozměry byly zmenšeny jen minimálně, stále jde o rouru s průměrem 160 mm a délkou 358 mm (délka je o 10 mm kratší než předchozí verze). Tělo je samozřejmě odolné vodě a prachu stejně jako všechny profesionální objektivy Nikonu, na přední a zadní čočce je nově fluorová vrstva odpuzující nečistoty a vlhkost.

Optická konstrukce se skládá z 16 čoček ve 12 skupinách, dva členy jsou typu ED a dva fluoritové. Optika má antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat.

AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR

Zaostřování je samozřejmě interní s ultrazvukovým motorem, clona je devítilamelová s elektromagnetickým ovládáním. Optická stabilizace VR dosahuje účinnost 4 EV a má nově režim Sport, který umožňuje snímání rychlého pohybu (například při panorámování). Filtry o průměru 40,5 mm jsou typu slip-in, tedy umístěny v zásuvce v zadní části objektivu.

K objektivu AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR dostanete bytelný kufr, karbonovou sluneční clonu a stativovou patku.

AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR

Podrobné technické parametry objektivu AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR najdete zde.
Doporučená prodejní cena:

314 990 Kč

Dostupnost:

srpen 2014

Demosnímky pořízené objektivem AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR

Telekonvertor TC-14E III

Spolu s novým superteletem přichází na trh také telekonvertor TC-14E III. Optický mezikus se sedmi čočkami ve čtyřech skupinách prodlužuje ohnisko 1,4×, na světelnosti ubere jedno EV. Stejně jako nový objektiv, jsou i přední a zadní čočky telekonvertoru opatřeny ochrannou fluorovou vrstvou.

Telekonvertor TC-14 E III

Podrobné technické parametry telekonertoru TC-14E III najdete zde.
Doporučená prodejní cena:

13 690 Kč

Dostupnost:

srpen 2014


Sdílej

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *