Květnová Fotka měsíce Nikonblogu plná života a naděje

Jaro už pomaličku odchází, od zítřka za čtrnáct dní je zde letní slunovrat čili první letní den. Téma květnového kola naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu ale znělo V jarní přírodě, takže nikam nespěchejme, a pojďme si toto krásné roční období ještě užít – na vašich fotografiích.

Jako vždy nebudu dlouho chodit kolem horké kaše. Páté kolo Fotky měsíce jste obeslali bezmála dvěma stovkami fotografií, což je v naší soutěži mírný nadstandard. Téma se vám tedy, jak se zdá, líbilo. Věřím, že k větší aktivitě vás povzbudilo také pozvolné uvolňování opatření proti koronaviru, takže se vám i líp a s větší radostí fotí. 

Ale teď už opravdu k věci! Krmení mláďat, to je název vítězné fotografie, s níž se květnového klání zúčastnil Jan Longr Knot. Čím mě vítězná fotografie tak zaujala? Ze všech snímků, které jste do květnového kola naší soutěže poslali, mi dává největší naději. Tedy ne přímo dává, ale vzbuzuje ve mně neodbytný pocit naděje. Je v ní ryzí zobrazení života, žádné klišé, žádná manýra – v tom mají fotografie přírody výhodu. (Až na tendenčně podané kýčovité západy a východy slunce tedy :-)) Ale zvířata si na nic nehrají a Janovi se podařilo skupinku volavek (?) s mláďaty zachytit ve výborném okamžiku, s výbornou kompozicí i výbornou barevností. 

Gratuluji vítězi – skvělá práce!

Vítězná fotografie 5. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Krmení mláďat | Foto Jan Longr Knot
Vítězná fotografie 5. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Krmení mláďat | Foto Jan Longr Knot

Až do detailu květů

Kdybych měl jasně označit nejvíce zastoupený žánr v našem květnovém tématu, pak to bylo nesporně „květové makro (nebo detail) s hmyzem“. Ano, zejména kvetoucí stromy, navíc ještě obsypané včelami, to je typický obrázek jara v rozpuku. Nemohl jsem přívalu těchto fotografií odolat, ale aspoň jednu cestičku stranou jsem si našel. Kytičky ano, ale bez hmyzáků :-) Ostatně navedly mě na to samy o sobě dvě výborné fotografie Markéty Butalové. První, uměřeně barevný snímek Orsejky, doplňuje monochromatické, mírně do modra laděné čtvercové (polo)makro Konvalinky. Kdyby to Markéta věděla, mohla si jej ušetřit do aktuálního, červnového tématu – viz konec článku.

Orsejky | Foto Markéta Butalová
Orsejky | Foto Markéta Butalová
Konvalinky | Foto Markéta Butalová
Konvalinky | Foto Markéta Butalová

Jaro s nadsázkou, aneb věčný svár Prahy a Brna

Někteří fotografové se berou zbytečně moc vážně, to určitě znáte. Oproti nim stojí druhá „sorta“ lidiček s foťáky, kteří se nebojí humoru, lehké ironie či nadsázky. Ty mám raději :-) V našem jarním tématu mně padli do oka dva takoví autoři. První z nich, Zděnek Puš pojal jarní přírodu velmi minimalistickým stylem, aby svůj snímek následně nazval… Srnka.

Musím přiznat, že jsem dlouho přemýšlel, zdali by si tato jednoduchá hříčka neměla odnést medaili čili vítězství v tomto kole. Nakonec jsem došel k názoru, že pokud by se jednalo o téma Minimalistická fotografie, asi by nebylo nad čím váhat (i když nevím, jaká by byla konkurence). Téma Jarní příroda si ale přece jenom zaslouží více. Nic to však nemění na tom, že Srnka je výborná!

Srnka | Foto Zděnek Puš
Srnka | Foto Zděnek Puš

Druhý autor, Kubu Thór, výrazně pracuje s řízenou (nebo možná náhodnou) selektivní neostrostí, pohrává si se světlem, s barvami, tonalitou, obsah je zobrazený víceméně jen v náznacích. Kubu Thór poslal celou sérii více fotografií v podobném ladění, já jsem pro tento článek vybral jen jakýsi dyptich – věčný svár Prahy a Brna. Jako správný Brňák samozřejmě dávám jako první fotografii brněnskou :-)

Loňské Brno | Foto Kubu Thór
Loňské Brno | Foto Kubu Thór
Letošní Praha | Foto Kubu Thór
Letošní Praha | Foto Kubu Thór

Jarní fotografie s příběhem

Pravidelní čtenáři Nikonblogu ví, že občas hádám příběhy vašich fotografií. Někdy se mi to povede, jindy jsem takříkajíc mimo. Nicméně vždy jsem velmi rád, když ke svému snímku napíšete alespoň pár slov o jeho vzniku, o lokalitě a podobně. Jaroslav Macenauer mě v květnovém kole z tohoto pohledu uspokojil měrou vrchovatou. Pár slov? Kdepak! Krásný fotografický příběh. Děkuji Jaroslave!
Čtěte příběh „bažantí fotky“:

„Na začátku měsíce jsem si přečetl nadpis květnového soutěžního kola Nikonblogu. Stálo v něm: Vyfoťte nejčerstvější zelenou. Dlouho jsem přemýšlel, co v české jarní přírodě nejlépe odpovídá zadání. Příroda se probouzí a místo všude přítomných hnědých odstínů se začínají objevovat první záblesky jara. Třeba takové bledule…, ale ty jsou přeci bílozelené! Musíme si tedy počkat ještě chvíli. Kdy se tráva začne zelenat a na poli klíčí různorodé plodiny. Už to mám, mladé obilí, oseníčko. Jarní osení má přeci krásně svěže zelenou barvu. 

Vyrážím tedy na pole právě ve chvíli, kdy je pěkně celoplošně pokryto těmito čerstvými výhonky, abych je vyfotil. Nikdo z nás to na pole nemá daleko, jsou skoro všude, samozřejmě mimo městské zástavby, ale i tak stále na dosah. Už už se chystám vyfotit první fotku, v tom se nedaleko ozve a za chvilku na to proběhne Bažant obecný. Hned si vzpomenu na Velikonoce, kdy se mezi jednotlivými lístky mladého obilí objevují pestře zbarvená vajíčka či umělá kuřátka z nejrůznějších materiálů. A i příroda je krásně kýčovitá, když se přímo v zeleném osení objeví červená hlava bažanta. Stačil jeden povedený cvak ze správného úhlu a je na světě má fotka. Ta, která může vyprávět zajímavý příběh!“

Bažant obecný v jarním osení | Foto Jaroslav Macenauer
Bažant obecný v jarním osení | Foto Jaroslav Macenauer

Čtvercový červen

Fotografie, ať už orientovaná na šířku nebo na výšku, je obvykle obdélníková – to považujeme za „normální“. V červnu nám ale, prosím, posílejte „nenormální“ fotky :-) Jedinou podmínkou – opakuji – jedinou podmínkou pro splnění zadání červnového kola naší soutěže, je čtvercový formát fotografie. Co bude fotografie zobrazovat, je na vás, jen je nutné, aby její obsah byl ohraničen čtvercovým formátem. Toť vše… veškeré podrobnosti pak najdete v samostatném článku zde. 

Těšíme se na vaše čtvercové fotografie!

Všechny soutěžní fotografie 5. kola Fotky měsíce Nikonblogu 2020
si můžete prohlédnout zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *