Ve světě 1 : 1. Červnová Fotka měsíce Nikonblogu právě začíná

Pokud na Nikonblogu už nějakou dobu sledujete, potažmo účastníte se Fotky měsíce Nikonblogu, pak si možná vzpomenete, že tato soutěž začínala jako Fotka týdne. Celý první rok 2015 jste měli možnost týden co týden posílat svoje fotografie a poměřovat je s ostatními účastníky soutěže. To byl fičák! A byla také zajímavá témata (ne, že by tomu nyní bylo jinak), z nichž jedno po pěti letech oprášíme. Pro letošní červnový měsíc si totiž půjčíme téma 10. kola, jímž byl…


Čtverec


Ne, nechceme po vás, abyste fotili čtvercové objekty – i když ani to se samozřejmě nevylučuje. Jedinou podmínkou pro 6. kolo soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 je čtvercový formát fotografie. Toť vše.

Ve světě 1 : 1. Červnová Fotka měsíce Nikonblogu právě začíná

Ani na šířku, ani na výšku… 

Čtverec představuje mezi mnohem obvyklejším obdélníkovým formátem fotografií tak trochu zvláštní úkaz. Čtvercové fotografie nestaví fotografa před rozhodnutí zdali fotit na šířku či na výšku, ale zároveň mají svůj vlastní svět s vlastními kompozičními pravidly. Zatímco digitální zobrazovače čili monitory nebo displeje se čtvercem moc nepočítají, je tento formát oblíbený u výrobců fotoknih, a čtvercové fotografie také skvěle vypadají na stěně vytištěné ve velkém formátu. 

Čtverec není výmyslem „hipsterské fotografie“, i když je zde často využíván. Snímky v poměru stran 1 : 1 znají velmi dobře starší fotografové zejména z dvouokých zrcadlovek. Zkuste s legendárním Flexaretem fotit na výšku :-) Ostatně – a to by si mohly pamatovat i mladší ročníky – se čtvercovým formátem začínala i sociální síť Instagram. A že jí to vydrželo až… jaká náhoda – taktéž do roku 2015. Čtverec se také jmenuje podle mě nedoceněný film švédského režiséra Rubena Östlunda. Mrkněte na něj, stojí to za to.

Nyní je to tedy na vás. Ukažte svoje čtvercové fotografie v 6. kole soutěže Fotka měsíce Nikonblogu!

Ve světě 1 : 1. Červnová Fotka měsíce Nikonblogu právě začíná

Soutěžíme stále na Facebooku, svoje čtvercové snímky přidávejte do příslušného příspěvku na stránce Nikon – zde. Abyste splnili pravidla, nezapomeňte je označit tagem #nikonblog062020. Na vítěze dílčího červnového kola čeká žlutý vodotěsný outdoorový batoh s logem Nikonu. Jeho nový majitel pak postoupí do celoročního finále, v němž se hraje o poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Těšíme se na vaše čtvercové fotky!

Vodotěsný outdoorový batoh Nikon – výhra pro vítěze 6. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu
Vodotěsný outdoorový batoh Nikon – výhra pro vítěze 6. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu

Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *