Konektivita zajištěna aneb SnapBridge v praxi

Jestli dobře počítám, tak k datu vydání tohoto článku je funkcí SnapBridge vybaveno osm fotoaparátů Nikonu, z toho dvě digitální zrcadlovky. Je tedy nejvyšší čas se s ní seznámit podrobněji. Co je to vlastně SnapBridge?

Jde o bezdrátovou technologii, umožňující komunikaci a propojení fotoaparátu se smartphonem nebo tabletem s operačním systémem Android™ nebo iOS. Snímky lze díky tomu stahovat do „chytrého zařízení“, odkud je můžete sdílet například typicky na sociálních sítích, ale třeba také ve webové galerii Nikon Image Space. Fotoaparát můžete také smartphonem nebo tabletem ovládat (s výjimkou Nikonu D3400), respektive přesněji používat aplikaci SnapBridge jako bezdrátovou spoušť. A vůbec není zanedbatelná možnost přiřazovat fotografiím GPS údaje z mobilu nebo tabletu.

SnapBridge

Energie, o to tu jde

Zasvěceným by se mohlo z předchozího popisu zdát, že SnapBridge je v podstatě to stejné jako dříve používaná technologie WMU (Wireless Mobile Utility) – viz například náš starší článek zde. Ano, SnapBridge a WMU mají mnoho podobného, zásadní rozdíl je však v konektivitě. Zatímco starší WMU bylo postaveno výhradně na propojení přes Wi-Fi, Smart Bridge sice využívá Wi-Fi také, nicméně mnohem zásadnější je pro něj technologie Bluetooth, a to navíc Bluetooth Low Energy čili „nízkoenergetické“ připojení. A to je velmi důležité…

Jak to funguje v praxi? Fotoaparát nejprve spárujete se smartphonem či tabletem, do nějž si samozřejmě ještě před tím nainstalujete aplikaci SnapBridge. Ta je zdarma a funguje na Androidu od verze 5.0 nebo na iOS od verze 8.4. V nastavení aplikace si zvolíte Auto download (automatické stahování) ve velikosti 2 megapixely (můžete ale i plnou velikost), mobil vypnete, přesněji uspíte, strčíte do kapsy a jdete fotit. Podotýkám, že stačí mít zapnutý Bluetooth, energeticky „žravou“ Wi-Fi klidně vypněte.

Konektivita zajištěna aneb SnapBridge v praxi
Testovací sestava: iPhone SE + Nikon Coolpix B500

No a tak si prostě chodíte po venku a fotíte… Snímky se automaticky přenášejí do mobilu aniž byste hnuli prstem. Pak si odskočíte do kavárny na zaslouženou odměnu, připojíte se k Wi-Fi a fotografie ihned sdílíte na sociálních sítích (to samozřejmě funguje i přes mobilní internet). Co je na tom ale nejdůležitější – po celodenním focení to téměř nepoznáte na spotřebě baterie jak u fotoaparátu, tak i u mobilu! Alespoň u testovací sestavy iPhone SE + Nikon Coolpix B500 to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Energetická „nenáročnost“ je naprosto skvělá vlastnost SnapBridge. Já ale možná oceňuji ještě více jinou vychytávku. Mobil totiž stačí s fotoaparátem spárovat pouze jednou jedinkrát. Není třeba mít obavy, že po každém zapnutí budete muset proceduru párování znovu a znovu opakovat. Na mobilu nebo tabletu jednoduše jen (při zapnutém Bluetooth) spustíte aplikaci SnapBridge a během doslova pár sekund je navázáno spojení. Když si vzpomenu, jak bylo nutné s WMU pokaždé propojovat Wi-Fi mobilu a foťáku, tak SnapBridge je v tomto naprosto luxusní.

A ještě jedna funkcionalita se mi velmi líbí. Fotit můžete klidně i bez propojení s „chytrým zařízením“ (ale se zapnutým SnapBridge ve fotoaparátu). Jakmile v mobilu či tabletu opětovně SnapBridge spustíte, fotografie, které jste pořídili, se automaticky stáhnou dodatečně…

Když je třeba Wi-Fi

Možná si říkáte, k čemu je tedy ještě také podpora Wi-Fi, když s Bluetoothem SnapBridge tak pěkně funguje. Jednak je nutné W-Fi zapnout v případě, kdy při dodatečném manuálním stahování do svého „chytrého zařízení“ posíláte fotografie v plném rozlišení. Přes Wi-Fi je to samozřejmě rychlejší a navíc to ani bez něj ani nejde – přes Bluetooth se stahují jen 2Mpx „zmenšeniny“.
Trochu paradoxní pak je, že při automatickém downloadu lze stahovat snímky v plném rozlišení i přes Bluetooth. Možná se ptáte, jak dlouho to potom trvá? Naměřil jsem průměrný čas 1,5–2 minuty v plném rozlišení, kdy snímky mají velikost cca 7–9 MB. Ve zmenšeném 2Mpx rozlišení je pak přenos jedné fotografie otázkou cca 10–15 s.

Vrátíme-li se ale ještě k Wi-Fi, pak je třeba doplnit, že toto propojení je také nezbytné v případě, kdy chcete svůj mobil nebo tablet používat jako dálkové ovládání fotoaparátu. Proto jako u jediného modelu – Nikon D3400 – dálkové spouštění nefunguje, neboť nemá integrovanou technologii Wi-Fi, disponuje pouze Bluetoothem.

Konektivita zajištěna aneb SnapBridge v praxi
U Coolpixu B500 můžete kromě dálkového „odpalování“ ovládat ještě zoom a aktivovat dvousekundovou samospoušť
S nadšením a v letadle

Musím napsat, že po asi třech týdnech používání SnapBridge s Nikonem Coolpix B500, jsem z této nové technologie téměř až nadšený. Propojení s iPhonem SE s nejnovější verzí iOS funguje naprosto bezproblémově. Fotoaparát se s mobilem pokaždé spolehlivě „najde“, automatické stahování snímků na pozadí je „bezúdržbové“ a hlavně – na výdrži baterie to skoro není znát. Jednu drobnou chybku jsem tedy přece jenom objevil. Pokud na Coolpixu B500 necháte SnapBridge zapnutý, i když jej nepoužíváte, „vycucá“ vám třeba přes noc baterie. Řešení je ale jednoduché, stačí zapnout režim V letadle, čímž je SnapBridge deaktivován.

Konektivita zajištěna aneb SnapBridge v praxi

Fotoaparáty s podporou Snap Bridge (seznam ke konci října 2016)

Nikon D500
Nikon D3400 (bez Wi-Fi)

Nikon Coolpix A300
Nikon Coolpix A900

Nikon Coolpix B500
Nikon Coolpix B700

Nikon Coolpix W100

Nikon KeyMission 80


Sdílej

16 komentáře

 1. Mám A900 ale nejak se nemohu spojit s tabletem pres wifi. Bluetooth bez problemu, ale preci jen nechci stahovat plne fotky po celodenim foceni pres BT.
  Tablet nenajde wifi signal. Co delám špatně?

 2. Dobry den, zakoupil jsem nikon d3400 ale nedaří se mi zapnout Bluetooth . Píse se na displey ze pri aktuálním stavu a nastavení neni k dispozici . Nikde neni ale uvedeno jak nastavení změnit aby to slo. Prosím o informaci. Pachovský 774502832 dekuji dost to spěchá odjizdim na dovolenou

  1. Dobry den, mam stejny problem jako kolega Pachovsky. Zakoupil jsem NIKON D3400, ale nedaří se mi zapnout Bluetooth. Píse se na displey ze pri aktuálním stavu a nastavení neni k dispozici . Nikde neni ale uvedeno jak nastavení změnit aby to slo. Prosím o informaci. Dekuji.

   1. Dobrý den, stačí když si aktualizujete nový firmware a zaregistrujete se u aplikace NIKON IMAGE SPACE a mělo by vše fungovat. Taká mám nikon d3400 a včera jsem to hledala 2hodiny.

 3. Zdravím ..mam problem s D5600 nejde zapnout Bluetooth je seda ikona Off a nejde dat On ,píše -Tato moznost neni pri aktualnim nastaveni nebo v aktualni stavu fotoaparatu k dispozici…predem diky za kazdou radu

 4. Akorát jste nikde nenapsali, že pro přenos musíte mít na kartě JPEG. Pokud máte jen RAwy, tak přenos nefunguje. Myslel jsem si, a je škoda, že to tak nefunguje, že vygrané fotky budou automaticky z RAWu převedeny a odeslány do telefonu.

  1. Dobrý den já mám podobný problém fotky ve formátu raw nejdou přehrát na mobil, dá se to nějak upravit aby to šlo?

   Díky za odpoved

 5. Vůbec nesdílím nadšení autora článku s bezproblémovým spojením aparátu s mobilem. Mezi Huawaiem 8 a Nikonem Coolpix b700 jsem se o spárování pokoušel několikrát včetně přeinstalování app. Nikdy se akce nedokončila s doporučením na nápovědu která jen popisuje postup akcí. Nemám zájem na přenášení snímků do telefonu, šlo mi o GPS a ovládání fotoaparátu. Než se s nepodařenou app trápit, tak raději oželím funkce které jsem s její pomocí chtěl používat. Dojemné je jak na mizerné hodnocení reaguje Nikon, totiž nijak.

  1. Dobrý den. Přečetl jsem si Váši zprávu ohledně spárování Huawei. Podařilo se Vám, prosím, tento problém vyřešit? Děkuji za případnou odpověď. (standakalab@seznam.cz)

   1. Nedalo mi to a pokusil jsem se opět o zprovoznění. Bylo opět bezvýsledné. Definitivně jsem to vzdal.

 6. Mám D850 a tiež mám problém s párovaním. Mobil mám Huawei P9 lite. Trápim sa s tým už týždeň a stále bezúspešne. Na D750 WMU funguje bez problémov a tento nový Snap Bridge nejdem rozbehnúť. Už to budem riešiť len na Nikon Day 30.11. 2017 v BB. Hádam niečo poriešia.

 7. Neskutecny peklo. Sparovat Iphone a D500 stoji fakt nervy. Slusne receno je to sracka, at se podivaji jak funguje aplikace na gopro a pak povida nekdo jak to funguje … nefunguje

 8. Já tedy jako téměř laik sparovala nikon 3400 s mobilen honor 5x dle navodu naprosto bez problémů. Aplikace funguje bezvadně .

 9. Mám fotoaparát Nikon Collpix B500. S mobilem Lenovo A2110-a aplikace AnapBridge funguje podle popisu v manuálu. S mobilem Lenovo L38043 jsou někdy problémy s konetivitou Bluetooth. Spojení přes WiFi se nepodaří ale navázat nikdy..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *