Jsem unikát. Fotografie Lucie Vysloužilové v Nikon Photo Gallery

Od tohoto čtvrtka 8. března 2018 můžete zhlédnout v pražské Nikon Photo Gallery výstavu mladé talentované fotografky Lucie Vysloužilové. Že vám toto jméno nic neříká? Ale ano – před dvěma lety jsem s touto energickou dámou (a jejím kolegou Michalem Kubalou) dělal pro Nikonblog rozhovor – čtěte zde. Už v té době Lucie pracovala na projektu Yoga and the city a New York vibes, a výběr z těchto fotografií najdete také na výstavě nazvané Jsem unikát, která se koná v Nikon Photo Gallery až do 15. 4. 2018.

Foto Lucie Vysloužilová
Foto Lucie Vysloužilová
Tisková zpráva

Lucie Vysloužilová (1985) je fotografkou z vášně. Vystudovala Mediální a komunikační studia na Karlově univerzitě, její cesta k profesionální kariéře tedy nevedla přes fotografickou školu, ale přes volání k něčemu, co bude prací a koníčkem zároveň. V roce 2011 odjela do Kalifornie na kurz instruktorky bikram jogy a právě tuhle cestu považuje za zásadní milník ve svém dalším směřování k fotografii. Během sedmi let se postupně profilovala z rodinných a lifestyle portrétů k fashion a komerční fotografii, která teď tvoří převážnou část její tvorby. Za nejkrásnější projekty označuje ty, které mají přesah za fotku samotnou. Posledním takovým bylo focení kalendáře pro České dráhy u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Soubor 12 fotografií z železničního prostředí reprodukuje nejdůležitější události minulého století a každá fotografie funguje jako samostatný příběh. 

Foto Lucie Vysloužilová
Foto Lucie Vysloužilová

„Při focení jsou pro mě zásadní dvě věci. První je práce s člověkem. Přijde mi extrémně důležité se na fotografovanou osobu ‚nacítit‘, vytáhnout její osobnost a zachytit ji v nejkrásnější poloze. Druhou, neméně důležitou záležitostí, je dostat do fotky emoci, dynamiku, příběh,“ říká o svém přístupu k tvorbě Lucie.

Její portréty se vyznačují přirozeností a nenuceným uměleckým dojmem a velmi charakteristickým prvkem je zachycení pohybu. Ten začala do fotky vkládat nejprve přes jogínky, k nimž měla nejblíž a věděla, jak má tělo správně v poloze vypadat a později k nim přibyly dynamičtější baletky a tanečnice. Ve spojení s milovaným New Yorkem, kam odjíždí alespoň jednou do roka za inspirací, nafotila v létě 2016 materiály pro svou první výstavu New York vibes (2016). Ta zobrazovala tanečnice, baletky, jogínky a modelky v prostředí města měst.

Současná výstava v Nikon Photo Gallery s názvem JSEM UNIKÁT je inspirovaná výjimečnými a talentovanými lidmi, kteří, stejně jako autorka, vzali osud zcela do svých rukou, vymanili se ze systému a žijí život svých snů.

Foto Lucie Vysloužilová
Foto Lucie Vysloužilová

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 8. 3. do 15. 4. 2018

Fotografie Lucie Vysloužilové

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *