JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 4. týden ve znamení land-artu

Čas letí neúprosně vpřed a naše fotosoutěž JSEM | Fotka týdne Nikonblogu má za sebou již 4. týden čili zhruba měsíc života. Přibývají noví účastníci a s nimi spousta výborných fotografií, což nás samozřejmě velmi těší. Dost však řečí, pojďme rovnou k nejlepším fotografům 4. týdne klání JSEM | Fotka týdne Nikonblogu.

Řekni mi zrcadlo…

Konceptuální krajina, nebo chcete-li land-art, je velmi zajímavým fotografickým žánrem, který mnoha tvůrcům dává velký prostor k autorskému vyjádření. Tito fotografové se nespokojí s krajinou tak, jak ji pán Bůh stvořil, nýbrž do ní zasahují, respektive v ní aranžují rozličné, obvykle „nepřírodní“ či jiné, objekty, často kreslí světlem, ohněm, zkrátka dávají krajině nový rozměr. Z mistrů land-artu připomeňme například fotografa a pedagoga Jana Pohribného. Výborně však má v tomto žánru našlápnuto také vítěz 4. kola naší fotosoutěže Alois Štukavec.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 31. týden 2015
JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 4. kolo | Portrait of a Landscape I | Foto Alois Štukavec

Autor vítězného snímku použil v tomto případě velmi jednoduché rekvizity: pomocí zrcadel (či kombinace polopropustných zrcadel nebo skel) vytvořil fotografii-koláž, zobrazující krajinu hned ve čtyřech pohledech najednou. Na pozadí louky či pastviny lehce zdobené fialovými kvítky tak fotograf odhaluje okolí, které by divák v obyčejném záběru nemohl spatřit. Jakkoliv je fotografie jako taková principiálně 2D (dvourozměrným) zobrazením reality, zde se dostáváme do jakéhosi virtuálního 3D prostoru.

Aloisi Štukavcovi gratulujeme k vítězství ve 4. kole fotosoutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu! A mimochodem, podívejte se také do profilu tohoto autora na Flickru. Vítězný snímek není náhodný, krajinářskému konceptu se Alois Štukavec věnuje soustavně. A mnohé snímky v jeho galerii předčí i tento vítězný.

Kolotoč pod Eiffelovkou a high-key portrét

Jsem rád, že můžeme mezi všemi fotografy konečně ocenit také ženu, a ještě k tomu ze spřáteleného Slovenska. Radka Galková poslala do naší soutěže několik cestovatelských fotografií, ale také „miminkovský“ portrét. V tomto případě však volíme z prvně jmenované kategorie.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Svetlá Paríža | Foto Radka Galková

Pařížská dominanta, Eiffelova věž, byla jistě fotografovaná milionkrát, a najít záběr, který by před vámi nezvěčnilo už tisíc lidí, může být skoro nemožné. Netvrdím, že je pohled Radky Galkové světovým unikátem, nicméně rozhodně není všední ani tuctový. Fotografie Svetlá Paríža má dynamiku, velmi příjemnou barevnost, autorka vidí i takové detaily, jako je směr paprsku laserů na špici věže, a koneckonců i vodoznak do snímku zakomponovala s citem pro obrazovou skladbu. Jen by mohl být trochu méně výrazný…

Třetí fotograf, jehož snímek „otiskujeme“ ve 4. kole fotosoutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu, nás zaujal téměř vzorovým pojetím portrétu technikou high-key, kdy na fotografii převažují světlé odstíny.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Ticho | Foto Petr Macek

Snímek Ticho fotografa Petra Macka představuje z technického hlediska skutečně téměř špičkově zpracovanou high-key fotografii. Námět může klidně patřit do rodinného alba, což ovšem není nic proti ničemu, neboť výborných rodinných fotografií je jako šafránu. Stejně tak ale může jít o ztvárnění myšlenky, zkrátka o tvůrčí vyjádření pojmu ticha. Příčina vzniku snímku však není důležitá, takže jak praví již klasická filmová hláška: „Po tom nepátrej“. Dovolil bych si Petru Mackovi vytknout pouze poněkud lajdácký ořez. Je nějaký důvod pro to, aby u levého lokte dítěte bylo více volného prostoru nežli u jeho lokte pravého? Přeji také mnoho úspěchů při pilování práce s blesky – některé stíny by mohly být méně zřetelné. Ale jinak… výborná práce!

Red Bull vám dává křídla

Pro inspiraci ze světa nejlepších fotografů jsme tentokrát necestovali do ciziny, ale zůstali jsme pěkně doma. Ambasador Nikonu a člen světové skupiny Red Bull fotografů Dan Vojtěch fotil Martina Šonku – špičkového akrobatického pilota a účastníka světové série Red Bull Air Race.

Foto Dan Vojtěch
Foto Dan Vojtěch

Snímky, které vám nyní přinášíme, jsou jakousi předzvěstí Danova dalšího majstrštyku – snímku nebo sérii fotografií, které se zařadí do jeho portfolia po bok známých projektů s Tomášem Slavíkem nebo Vavřincem Hradilkem. Psali jsme na Nikonblogu zde a tady. Jakmile bude projekt Dana Vojtěcha zveřejněn, budeme vás okamžitě informovat.

Sledujte Nikonblog.cz a posílejte své snímky do fotosoutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu!


Dan Vojtěch fotí Martina Šonku

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *