JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen u berlínské zdi

Naše fotosoutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu není – tedy až na občasné výjimky – žánrově svázána, do stejnojmenné skupiny na Flickru tedy můžete posílat svoje snímky libovolného námětu. Je však logické, že se na vašich snímcích za měsíc srpen docela dost „podepsaly“ prázdniny, coby čas spojený s takříkajíc „zvýšeným cestovním ruchem“.

Jarek Rybák sice cestoval do Berlína v září a navíc už před dvěma lety (nezapomeňte, že do soutěže lze posílat i archivní snímky), mimo jiné zde však pořídil výborný snímek The Berlin Wall 1, který se stává Fotkou měsíce srpna 2016. Gratulujeme!

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016 / The Berlin Wall 1 / Foto Jarek Rybák

Fotografie The Berlin Wall 1 krásně ukazuje současnou „selfietyčovou úchylku“ fotomobilistů, zvláštní však na ní je, že se ani jeden z mužů nedívá do objektivu smartphonu. Diváka to nutí přemýšlet: Byl to snad záměr? Chtěli se ti dva vyfotit s „nezúčastněným“ výrazem? Nebo se k focení teprve chystají či právě skončilo?

Snímek The Berlin Wall 1 pochází z triptychu, jehož zbývající dvě fotografie vám ukážeme dále. Zatímco „trojka“ představuje výbornou streetfotku v příjemném barevném ladění, Berlínská zeď 2 mně osobně do tohoto minisouboru moc nezapadá. Ale budiž…

Mimochodem, Jarek Rybák je v Berlíně, jak se zdá, jako doma. V červnovém kole naší fotosoutěže totiž zvítězil také – jak jinak nežli s fotografií z Berlína – tehdy však se snímkem Berlin marathon 2.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
The Berlin Wall 2 / Foto Jarek Rybák
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
The Berlin Wall 3 / Foto Jarek Rybák
Jako z filmu Andreje Tarkovského

Novým jménem našeho pravidelného fotografického klání JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu je Mario Sikora. Jeho snímek Nostalgia je podle mého soudu spíše skvěle udělanou fotomontáží nežli fotografií využívající odrazu ve skle výlohy kavárny (rád bych se pletl). Ale to nic nemění na tom, že jde o působivou fotografii, obsahem a provedením dokonale odpovídající svému názvu.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
Nostalgia / Foto Mario Sikora

A na konec tu máme dva, jak to napsat… starousedlíky skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu. Dalibor Papcun, známý svými výbornými černobílými street fotografiemi. Tentokrát exceloval v barvě se snímkem Slnečníkovo. Názvem navíc vtipně navazuje na fotografii Dáždnikovo, kterou v minulém kole ocenil můj kolega ze slovenského Nikonblogu, Julo Kotus.

Stejně jako Dalibora Papcuna musíte znát i dalšího slováka, Braňo Poláčka. Ten se velmi často věnuje fotografování skejtařů čili jezdců na prkénku se čtyřmi kolečky, a ani dnes publikovaný snímek nebude výjimkou. K výborné fotografii s názvem marek halfcab, při jejíž pořizování použil Braňo dlouhý čas 1,3 s, nemám co dodat. Perfektní kompozice, skvěle zvládnutá práce s umělým světlem, snad jen… trochu mě ruší travnatý ostrůvek v pravém spodním rohu.

Ostatně, je-li řeč o slovácích – a výše byl zmíněn slovenský Nikonblog.sk –, pak byste měli vědět, že na tomto webu si můžete mimo jiné přečíst také rozhovor s autorem dnešní poslední fotografie, Braňo Poláčkem.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
Slnečníkovo / Foto Dalibor Papcun
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – srpen 2016
marek halfcab / Foto Braňo Poláček

Sdílej

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *