JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – krajinný prosinec 2017. A vyhlášení ročníku 2018!

Kdysi jsem někde četl statistiku, že na asi 90 % fotografií jsou zachyceni lidé. I přesto ale vím, že minimálně polovina nadšených fotografů miluje toulání krajinou. A právě poslední loňské kolo naší fotografické soutěže bylo na téma krajina. Vaše účast byla podle očekávání velká, snímky nádherné, a mně se těžko, přetěžko vybírala jedna jediná fotografie. Prní místo je ale pouze jedno, takže kdo je vítězem? Václav Hýža se zimním černobílým snímkem 7_Javor.

7_Javor

Krajinář potřebuje velmi často kus štěstí. Samozřejmě hlavně štěstí na světlo. To Václavu Hýžovi dodal netypicky… měsíc, který vytvořil dramatickou atmosféru mraků. Je mně jasné, že jí bylo lehce „pomoženo“ při postprodukci, nicméně takovéto postupy se dělaly už v době klasické černobílé fotografie (nadržování oblohy) a nikdo se nad tím nepozastavoval. U této fotografie navíc oceňuji vzorové zakomponování do čtverce, které na mě dělá dojem, jako by tento snímek autor fotil na svitkový film 6 × 6 některým z legendárních středoformátových aparátů. Gratuluji k vítězství v posledním kole roku 2017!

Jeden lepší než druhý

Pojďme se podívat na několik dalších výborných krajinářských fotografií, které jste do 12. kola naší soutěže v roce 2017 poslali. Pěknou řádkou skvělých krajin nás obdařil můj slovenský jmenovec Michal Lindner. Kochejte se dvěma snímky z jeho tvůrčí dílny.

sossusvlei desert

Nakvapká?

Marian Kuric si už svůj díl slávy vybral v Nikon kalendáři 2018, přesto připomenu jeho snímek s názvem Rollig Stones, který poslal také do soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu. Marian měl také štěstí. Nejen na světlo, ale takříkajíc obecně na atmosférické podmínky.
A nakonec ještě snímek Erika Švece s názvem Brdy, který ukazuje méně obvyklou tvář krajinářské fotografie, kdy snímek nezachycuje rozsáhlý plenér, nevyužívá nízkého světla, ani mraků či mlhy nebo dalších typických rysů klasické krajinařiny. Prostý záběr na suchý borovicový porost přesto diváka vtahuje do děje. A to má dobrá fotografie dělat.

Rolling Stones

Brdy

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu pokračuje i v roce 2018!

Jak jsme slíbili loni, z výherců jednotlivých dílčích kol vybere porota složená ze zástupců společnosti Nikon ještě absolutního vítěze, který obdrží poukaz na nákup fotovýbavy této značky v hodnotě 30 000 Kč. Kdo je tím šťastlivcem, to ještě nevíme. Nicméně jak on, tak i vy všichni ostatní se to dozvíte nejpozději do konce ledna. Budeme vás tedy ještě chvíli držet v napětí :-)

Soutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu ovšem pokračuje i v roce 2018 a to se stejnými pravidly. I nadále svoje snímky posílejte do známé skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru.

Témata
Soutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu je i nadále tématickou. Pro každý měsíc vyhlásíme jasně definované téma, tudíž budete-li se chtít zúčastnit, musí vaše fotografie – ať už jeden snímek nebo více fotografií – splňovat zařazení do daného tématu. Aktuální téma budeme vyhlašovat vždy na začátku každého měsíce.

Označování fotografií
Svoje snímky, s nimiž se budete chtít zúčastnit soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu označte tagem, pro konkrétní měsíc. Konkrétní tag vždy vyhlásíme spolu s tématem.

Ceny
Každý měsíc bude jedna fotografie vybraná jako nejlepší a její autor(ka) obdrží cenu v podobě reklamního předmětu Nikon. Ceny budou taktéž vyhlašovány spolu s tématy a tagy na začátku každého měsíce.
Na začátku roku 2019 pak vybereme z 12 oceněných fotografií jednu vítěznou. Její autor(ka) obdrží od společnosti Nikon poukaz na nákup fotovýbavy značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč. Podmínkou je, aby se autor(ka) zúčastnil(a) minimálně 3 kol soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu.

Porota
Dílčí měsíční výherce nadále hodnotí střídavě šéfredaktoři Nikonblog.cz a Nikonblog.sk – Petr Lindner a Julius Kotus. Hlavní roční cenu vyhodnotí porota složená ze zástupců společnosti Nikon. Vyhodnocení proběhne v lednu 2019.

Téma pro leden 2018

Jen dvě slova – Rodinná fotografie. Nejlepší snímek na toto téma bude vybírat šéfredaktor nikonblog.sk Julo Kotus, který vám vzkazuje: Nepózujte, foťte jednoducho život. Tento článek si určitě přečtěte, sám s ním na sto procent souzním. Článek je sice primárně zaměřený na focení dětí, nicméně vše, co v něm je řečené, platí také obecně pro rodinnou fotografii. Takže do toho!

Svoje snímky nezapomeňte označit tagem nikonblog012018. Cenou pro autora/autorku nejlepšího snímku je externí USB čtečka paměťových karet.

Čtečka karet Nikon


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

  1. Děkuji moc za radost, kterou jste mi nyní udělali. Když jsem vyhrál únorové kolo, tak jsem skákal do stropu, když jsem se dostal mezi 50 v Nikon kalendáři, tak jsem radostí skákal do nebe, ale když jsem zvítězil v krajinářském kole ( považuji se nejvíc za amatérského krajináře ), tak snad skočím až na Měsíc. Na toto místo jsem jel kvůli focení javoru s vycházejícím úplňkovým Měsíce. Naštěstí bylo takto krásně zataženo, což jsem už s povděkem hodnotil při focení. Snímek je panorama z 12 snímků, tak se to rozlišením blíží zmiňovanému formátu 6×6. Děkuji moc. Vašek H.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *