Ještě lepší, než jste doufali. Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR

Jedním z důkazů o tom, že to Nikon s mirrorless řadou Z myslí vážně, ba co víc, že v ní spatřuje budoucnost, je postupné nahrazování objektivů, které byly špičkové už s bajonetem F čili na DSLR. Jinak řečeno: V Nikonu by si mohli říct něco v tom smyslu – teď se budeme věnovat úplně novým sklům, ta, co byla výborná už dříve, zatím můžou uživatelé Zetek nasazovat přes adaptér FTZ. Ne, minimálně v řadě profesionálních zoomů se světelností f/2,8 Nikon přišel s přepracovanými verzemi, optimalizovanými pro těla Nikon Z. Širokoúhlý zoom Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S jsme představili nedávno, základní zoom Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S již před nějakým časem. Zbývá tedy telezoom Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR. Pojďme se na něj podívat… teď! :-)

Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR bez sluneční clony…
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR bez sluneční clony…
… a se sluneční clonou
… a se sluneční clonou

Jakkoliv je telezoom Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR skutečně totálně přepracovaný – v porovnání se svým kolegou AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII je to v podstatě úplně nový objektiv – přesto si zachoval jednu charakteristiku, která je oběma společná. Je to pěkná „roura“ :-) Jestliže jste čekali, že Zetkový objektiv bude menší, musím vás zklamat. Nový telezoom je dokonce větší než jeho „eFkový“ kolega. Je skoro o 15 mm delší, o zanedbatelné 2 mm má větší průměr, ale – co je pozitivní – je o 100 gramů lehčí. Přesná čísla říkají toto: průměr 89 mm, stavební délka 220 mm (bez sluneční clony), hmotnost 1 440 g. Sundáte-li prstenec se stativovou patkou, ušetříte 80 gramů hmotnosti. Filtrový závit má průměr 77 mm, což je stejná hodnota jako u modelu pro DSLR. Nyní je tedy jasné, že svůj nepřehlédnutelný zjev si tento objektiv takříkajíc bude muset zasloužit nebo vykoupit jinými parametry. Splní tento požadavek? Čtěte dál, a udělejte si svůj názor.

Zůstaneme-li u konstrukce, pak celkové dílenské zpracování napovídá, že toto je nářadí určené pro každodenní intenzivní nasazení. Všechny tři prstence – široký přední zoomovací, střední ostřicí a zadní multifunkční prstenec – mají patřičně hladký chod s optimálním odporem. Vnější konstrukce objektivu je zcela uzavřená, žádná část tubusu se neotáčí ani nevysunuje. To, že profesionální objektiv je patřičně utěsněný proti stékající vodě a prachu, můžete brát jako samozřejmost, a ještě si k tomu přičíst fluorový ochranný coating přední čočky.

Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S

Kromě dvou přepínačů na boku poblíž bajonetu (A/M plus limiter ostřicí vzdálenosti) najdete nahoře malý monochromatický OLED displej s ovládacím tlačítkem, vlevo od něj na boku pak jedno funkční tlačítko L-Fn, doplněné hned druhým – ztrojeným – tlačítkem L-Fn2. Sestavu s tímto objektivem skutečně nebudete muset dávat často od oka… 

O zaostřování se stará dvoumotorový Multi-focusing systém, který mimo jiné umožňuje i velmi krátkou minimální ostřicí vzdálenost. Ta je na krátkém konci zoomu pouze 0,5 metru, na dlouhém ohnisku se prodlouží na 1 m (měřítko zvětšení 0,2×). Pro srovnání: starší kolega AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII zaostřuje v celém rozsahu až od 1,4 metru v celém rozsahu zoomu.

Vývojáři Nikonu se „nebáli“ vybavit tento telezoom optickou stabilizací, přestože fullframová Zetka ji mají v těle. VR systém objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR dosahuje úctyhodného výkonu 5,5 EV, což je zatím nejvíce v historii výměnných objektivů Nikkor.

Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S

Clona je devítilamelová, elektromagnetická – a stejně jako ostřicí motorky, je naprosto tichá. Ostatně toto je vlastnost všech nativních Zetkových objektivů, takže ji už asi pro samozřejmost přestanu zmiňovat :-) Ale vážně: Například ona elektromagnetická clona umožňuje také plynulé zvětšování či zmenšování otvoru, což se více než hodí hlavně videotvůrcům, pro které je také důležité vědět, že i změny ohniskové vzdálenosti při zaostřování byly v maximální míře potlačené.

Čočkobraní

Pohled na schéma optické konstrukce objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR, to je něco pro fanouška fototechniky a optiky! Kromě „obyčejných“ čoček, obsahuje tento objektiv hned čtyři druhy speciálních optických prvků. Celkem se honosí 21 čočkami, uspořádanými v 18 skupinách, opatřenými antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat a Arneo Coat.

Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR
Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR
MTF křivky objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S
MTF křivky objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S

MTF křivky napovídají, že z pohledu optické kvality se kompromisy taktéž nedělaly. Moje interní testy to jasně potvrzují – objektiv Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR poskytuje špičkovou ostrost a přenos kontrastu i bez zaclonění – a to v celém rozsahu zoomu. Řeč je samozřejmě o kresbě v celém obrazovém poli, tedy až do rohů záběru. Výborné také je, že difrakce, ohybový jev – měknutí kresby při velkém clonění, se projevuje až na nejvyšší cloně F22, a to ještě v tak malé míře, že si jí všimnete skutečně snad jen u technické fotografie nebo zkrátka u exaktních testů. Jinak řečeno, tento objektiv nemusíte clonit vůbec, ale zároveň ho klidně můžete clonit i naplno…

Stejně jako předchůdce, má i nová Zetková verze tohoto středního světelného telezoomu výborně korigované také geometrické zkreslení. To je u počátečního ohniska de facto nulové, aby se postupně mírně projevovalo poduškovité zkreslení. To lze pouhým zapnutím korekce v menu fotoaparátu elegantně a bezztrátově odstranit. Ale to už dávno víte :-)

Geometrické zkreslení objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR
Geometrické zkreslení objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR

Trochu hůře je na tom tento objektiv s vinětací. Přesněji řečeno – poněkud hůře při plně odcloněném objektivu. Protože už jen zaclonění na F4 způsobuje rapidní úbytek vinětace. Ztmavení rohových částí obrazu lze, stejně jako geometrické zkreslení, řešit buďto rovnou ve fotoaparátu nebo posléze při zpracování fotografií v počítači.

Bokeh odpovídá třídě zoomů se světelností f/2,8 čili nedosahuje jemnosti pevných ještě světelnějších skel, nicméně zároveň poskytuje příjemně rozostřené pozadí, samozřejmě v závislosti na ostřicí vzdálenosti a použitém ohnisku. A cloně. Ale když s tím budete fotit stejně převážně na plnou díru :-)

Celkové hodnocení

V první části tohoto testu jsem napsal, že větší rozměry a hmotnost si objektiv Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR bude muset vykoupit jinými parametry. Stalo se tak? Samozřejmě, že ano :-) Všechna čest zrcadlovkovému telezoomu AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII, ale jak praví přísloví „Král je mrtev, ať žije král!“ Hlavně obrazová kvalita nového nativního Zetkového objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR je zkrátka o nějaký ten, byť třeba jen malý level – vyšší. Zejména ostrost obrazu je brilantní, a celkový kontrast tohoto objektivu dovoluje zachytit i ty nejjemnější nuance obrazu jak v detailech, tak i v pozvolných přechodech barev a jasů.

Stejně jako u ostatních profesionálních zoomů, se uživatel může spolehnout na konstantní výsledky jak v celém rozsahu ohnisek, tak i co se týká pracovní clony. Ať cloníte nebo ne, ať fotíte na 70 mm nebo 200 mm – výsledky jsou stále stejně… skvělé! Můžete se plně soustředit na kompozici, na záběr – nemusíte přemýšlet, jestli náhodou není vhodné raději trochu zaclonit a podobně. Prostě nářadí pro profesionální práci. Perfektní!

Podrobné technické parametry objektivu
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR najdete zde

Doporučená prodejní cena: 70 490 Kč

Fotografie pořízené objektivem Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR

Snímky jsou pořízené na těle Nikon Z 6II

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (31 MB)
NEF – 1. část (198 MB)
NEF – 2. část (180 MB)

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *