Jaký objektiv byste si vzali na pustý ostrov? Čtenářská anketa

Musím napsat, že v minulé anketě s otázkou Kolik vlastníte objektivů ke svojí digitální zrcadlovce Nikon?, jste mě velmi – dlužno dodat, že mile – překvapili. Jednak je zde nebývale velká účast – ve chvíli, kdy píši tento text, vás hlasovalo více než 720. Ale hlavně výsledky jsou zajímavé. Zpočátku převažoval hlas „Více než 5“, aby jej však posléze ve výsledcích mírně převážilo číslo 3. Ale ani tak není rozdíl velký…

Dnešní anketa na zmíněné „kvantitativní dotazování“ navazuje, ale má takříkajíc opačné vyznění. Představte si, že odjíždíte do dalekých exotických krajin, trochu nadneseně – na onen pustý ostrov. Vaše expedice je přesně naplánována a vyladěna do nejmenšího detailu, jenže ouha… bylo vám řečeno, že svoji digitální zrcadlovku si sice vzít můžete, nicméně kvůli optimalizaci rozměrů a hmotnosti zavazadel, máte povolený jen jeden jediný objektiv. A velké dilema je na světě!

AF-S Nikkor 35 mm F1,8G
AF-S Nikkor 35 mm F1,8G na těle Nikonu D610 (nevadil by samozřejmě třeba ani D750) – moje ideální sestava na pustý ostrov

Tedy dilema jak pro koho. Já osobně v tom mám naprosto jasno – vzal bych pevnou pětatřicítku na fullframovém Nikonu či 24mm objektiv na DX těle. Je to ohnisko, které dle mého soudu mnohem více odpovídá úhlu záběru lidského oka nežli obligátní padesátka, a já jej mám obecně velmi rád. Možná bych se ještě nechal „ukecat“ na zoom AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8E ED VR, jenže u něj si nejsem jistý, jestli by se mi s touhle těžkou „rourou“ chtělo tahat.

Ale co vy? Hlasujte v anketě, pište v komentářích pod článkem. Jen podotýkám: Ohniska v anketních odpovědích odpovídají FX modelům – takže pokud vlastníte DX tělo, přepočítejte si je na odpovídající ekvivalent.


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno

 


Sdílej

4 komentáře

  1. Nedávno jsem si nechal zobrazit statistiky mnou používaných ohnisek. Jednoznačně to vyhralo široké ohnisko 12-28mm na DX. Takže TOKINU 1228/4 anebo zmíněnou 24-70/2,8 Nikkora. A u toho druheho by mi ani nevadila vetsi hmotnost….

    Vladimir

  2. Hm, pokud bych byl na opuštěném ostrově, těšil bych se na každý večer. Takže za mě novou Tokinu 11-20 na DX nebo Rokinon 24mm f/1.4 na FX.

  3. Jak tak pročítám, převažuje názor něco pevného nebo malý rozsah zoomu, ale už vidím, jak si budete chtít vyfotit barevného papagája někde ve výšce, to asi pevné sklo 35 nebudete moci odchodit, že? Proto bych si na pustý ostrov vzal univerzálnost Nikon 18-200 VR, možná 18–300 MM F/3,5–5,6G ED VR (ten lepší, těžší, vyrábí se ve dvou provedeních), abych mohl fotit cokoliv nebo aspoň cokoliv, nicméně jestli budu na pustém ostrově bez prostředků, bez elektriky nebo možnosti někam cestovat nebo vycestovat mimo jeho pevnou půdu, nebudu potřebovat foťák vůbec, přírodu kolem sebe budu mít den co den stejnou, den co den zlatou fotografickou hodinku ráno, to samé večer, tak mi vysvětlete, proč se zabývat focením?!! Lehnu na pláž, kopyta podložím bambusem a budu se kochat do zbláznění, pak si řeknu, co na té zlaté hodince fotografové vidí, když je to pořád to samé, Sluníčko do bělo-červena s něčím v okolí a zavřu očka nadobro, co jiného při té nudě!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.