Mimochodem: Kolik vlastně máte objektivů? Čtenářská anketa

Mezi e-mailovými dotazy od čtenářů Nikonblogu, které téměř každý den dostávám, jsou docela časté otázky typu: „Mám digitální zrcadlovku Nikon Dxxx-x, kterou jsem koupil(a)/dostal(a) se setovým zoomem či v double-zoom kitu. Jaký objektiv si mám ještě pořídit?“ Vždy odpovídám otázkou: „Co nejvíce fotíte?“ Univerzální odpověď totiž neexistuje – ale to jistě víte –, takže se snažím dopátrat potřeb toho konkrétního fotografa nebo fotografky, dříve než vůbec vyslovím nějaké doporučení.

Nedávno mě ale jeden dotaz takříkajíc „dostal“. Čtenář se ptal, cituji: „Poraďte mi pls další objektiv k mé sestavě Nikon D5300 + Nikkor 18–55 mm VR. Potřebuju ještě aspoň jeden, přece nebudu mít zrcadlovku jen s jedním objektivem, když se u ní dají objektivy vyměňovat.“

Objektivy Nikkor

Jeden, dva, tři, deset…?

Ne, v žádném případě nechci nic zlehčovat, byť dotyčný e-mail mě opravdu pobavil (ale poctivě jsem odpověděl i na něj). Pravdou je, že nabídka optiky pro digitální zrcadlovky je rozmanitá, a vyznat se v ní není úplně jednoduché. Buďme však rádi za to, že si tuto techniku pořizují i méně zkušení fotoamatéři, kteří nemají takové znalosti, jako světem protřelí profíci. „Poctivé foťáky“ ze všech stran ohrožuje invaze fotomobilů, a já bych se nerad dožil toho, kdy zrcadlovkami (nebo podobnými „obrazově vyspělými“ přístroji) bude fotit jen pár bláznů z fotoretroklubů.

Ale abych se dostal k meritu věci – říkám si: Kolik asi takový průměrný zrcadlovkář vlastně má ve svém držení výměnných objektivů? Dominují DSLR pořízené v nějakém setu, nebo jejich majitelé skutečně ve velké míře svoje portfolio optiky reálně rozšiřují? Je tedy čas pro anketu – ostatně tu už jsme na Nikonblogu pěkně dlouho neměli.

Docela dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak anketu koncipovat. Zprvu jsem zvažoval nejrůznější více či méně konkrétní otázky, ovšem vycházelo to tak, že v tom případě by dotazník nabyl rozsahu podobného formuláři pro sčítání lidu. Nechci vás okrádat o drahocenný čas. Nejlepší budou prostě číslovky. Kolik máte objektivů? Jeden, dva, tři, deset…? Takže hlasujte, jsem velmi zvědav na výsledky!


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno

 


Sdílej

6 komentáře

  1. Přesně tak. Resp. kolik jich máte a kolik jich naplno využíváte. Já jich i s těmi, které mi zůstaly ze začátků mám víc jak pět (což je i číslo reálně použitelných), v batohu mám ale 4 a z 90% využívám jen 2.

  2. Osobně mám tři zoomy, kterými pokryju ohniska od 16 do 300mm a k tomu makro. Bohužel jezdim rád na jednostopých vozidlech, takže před volbu vzít ssebou vždy jen jeden se stavím docela často a to rozhodování nesnášim :-)

  3. Z ankety „Jaký objektiv byste si vzali na pustý ostrov? “ mě odkaz hodil sem, chtěl sem hlasovat, ale myška mi ukazuje, že sem už hlasoval 3 objektivy, ale já už jich mám 6 (většinu zoomy), jak ten čas zrcadlovkářský letí!!

    Michal Kupsa se ptá „Jaký jenom jediný objektiv si nechat?“, což je velice těžké s ohledem, CO kdo fotí, nicméně Nikon 18-200 VR, na cestování a toulky procházkama perfektní.

    Další Martin háže do placu další otázku „Kolik jich naplno využíváme?“ Asi 3, ale opět se nedá jednoznačně odpovědět podle toho, CO každý z nás fotí, tudíž velice těžké, stejně jako batoh se zrcadlovkářskou výbavou, až si někdy řeknu, jestli mi je zapotřebí se s tím tahat, když „stačí“ mobil !! Nestačí a budu se s tím tahat dál !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *