Humor ve fotografii a zlý klaun. Srpnová Fotka měsíce Nikonblogu vyhodnocena

Původně jsem to chtěl spolknout a mlčet, ale nechci být za pokrytce – zkrátka 8. kolo naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu na téma Humor ve fotografii, nedopadlo z mého pohledu moc dobře. Těžce se mi hledaly opravdu humorné fotografie, jednoduše… málo jsem se při jejich prohlížení smál. Často vůbec. Snímky mnohdy působily křečovitě, některé fotografické vtipy byly bohužel i hloupé. Nešlo však jen o to, abych při prvním pohledu na fotografii vybuchl smíchem. Mám rád také jemný, laskavý humor. Fórky, které se někdy i chviličku musí hledat. Naštěstí takové snímky jste do soutěže poslali také. Takže abych tento úvod zakončil optimisticky, tak musím uznat, že se v srpnovém kole našly také výborné fotografie. Ony se najdou pokaždé, ale nyní jich bylo – v porovnání s jinými tématy – zkrátka méně.

Určitě znáte legendární filmy o zlých klaunech jako je například Joker nebo To. Ano, i v nich se najdou komediální prvky, celkově jsou to ale pěkně strašidelné thrillery. A přesto mohou zvítězit ve Fotce měsíce Nikonblogu na téma Humor. Tedy přesněji – jde o snímek s motivem jednoho takového klauna-padoucha. Vítězkou 8. kola naší soutěže se stává Jana Kupčáková s fotografií bez názvu, jíž jsem si ale pracovně nazval Klaun a natěrač :-)

Vítězná fotografie 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Jana Kupčáková
Vítězná fotografie 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Jana Kupčáková

Když černobílá mluví jasněji

V tomto výběru publikujeme šest humorných snímků, z nichž jen dva – čili jedna třetina z celku – jsou barevné. Vítězný snímek a následující fotografie Zdenka Krcháka s názvem Dokonalá synchronizace. Ostatní fotky jsou černobílé. Osobně si to vysvětluji jednoduše – všichni víme, že absence barvy umožňuje divákovi lépe proniknout do smyslu obrazu. A tím smyslem může být i humorné vyznění. Nejprve ale druhá barva.

Dokonalá synchronizace | Foto Zdenek Krchák
Dokonalá synchronizace | Foto Zdenek Krchák

Tak. A nyní slíbené černobílé fotografie – a to tak, že hezky po dvojicích. Dáma má přednost, seznamte se tedy nejprve se snímky Lucky Mojžíšové, aby je vzápětí vystřídaly fotografie Jana Longra Knota. Zatímco Lucie, která je doma ve street fotografii, v tomto tématu ukazuje vtipné tváře městské hromadné dopravy, Jan se na prvním snímku tiše zamýšlí nad osamělostí nejen člověka v moderní civilizaci, aby druhou fotografií úspěšně konkuroval vtipným svatebním momentkám Petra Wagenknechta, kterého jsem vám při vyhlášení tohoto tématu dával za příklad. 

Foto Lucka Mojžíšová
Foto Lucka Mojžíšová
Foto Lucka Mojžíšová
Foto Lucka Mojžíšová
Civilizace | Foto Jan Longr Knot
Civilizace | Foto Jan Longr Knot
Foto Jan Longr Knot
Foto Jan Longr Knot

Všechny soutěžní fotografie 8. kola Fotky měsíce Nikonblogu 2020

si můžete prohlédnout zde

Zastavený čas dalšího kola

V minulém odstavci jsem použil slovo momentka. A právě Momentky jsou tématem nového zářijového kola Fotky měsíce Nikonblogu. Nemusí (ale samozřejmě mohou) být ani vtipné :-) Přečtěte si, prosím, podrobné zadání tématu zde, a my se už nyní těšíme na vaše fotografie.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *