Ještě moment, prosím! 9. kolo Fotky měsíce Nikonblogu právě začíná

Když mně před mnoha a mnoha lety táta koupil první fotoaparát, říkal mi: „Když ti lidi postojí před foťákem, je to pohoda. Mnohem horší jsou momentky.“ Bylo to v době, kdy o autofokusu se ani těm největším vizionářům ještě ani nezdálo, o nějaké expoziční automatice ani nemluvě. Když už měl fotoaparát vestavěný expozimetr, tak nebyl spřažený se závěrkou a clonou, tudíž se naměřené hodnoty stejně musely nastavovat ručně. Naštěstí negativní film byl (a je stále) velmi pružný, takže nějaké ty odchylky pobral.

Dnes je to jiné. Automatické ostření rozpozná obličej, dokonce i oči, expozice se nastaví velmi přesně automaticky a ještě můžete na jedno stisknutí spouště „nasekat“ několik snímků. Žádná momentka vám tedy nemůže uniknout. Je to tak? Nebo je to jen teorie či zbožné přání?  Dobře, uděláme si malou zkoušku. Téma zářijového kola naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu proto zní:


Momentky


V minulém odstavci jsem napsal, že – pokud dobře ovládáte svoji fototechniku, což jsem tam nezmínil, ale myslím, že je to každému jasné – žádná momentka vám nemůže uniknout. Má to ale ještě jednu podmínku… musíte se dobře dívat kolem sebe. To je takříkajíc druhá stránka fotografické dovednosti. Technika je jen prostředek k dosažení kýženého cíle. Ale fotograf se musí kolem sebe koukat s otevřenýma očima, musí být vnímavý a mnohdy i předvídat děje, které teprve nastanou. O to větší cenu pak má pěkná momentka.

Momentka z Londýna
Momentka z Londýna

Když si dáte vyhledat slovo momentka ve Wikipedii, hned ve druhé (a třetí) větě se dočtete toto: 

„Zpravidla se jedná o amatérský záběr pořízený bez ohledu na kompozici nebo technickou úroveň snímku. Momentky zobrazují běžné každodenní události, rodinné nebo jiné oslavy, záběry z dovolené, hrající si děti, domácí zvířata apod.“

Souhlasíte? Já vcelku ano, ale odmítám tu část, kde se praví „bez ohledu na kompozici nebo technickou úroveň snímku“. Momentka není „výcvak“. Ano, na pečlivé komponování záběru mnohdy není moc času, ale i tak dobrý fotograf, minimálně v rámci možností, kompozici zohledňuje. A o technické kvalitě dané moderní technikou nemůže být ani řeč.

Momentka z Česka
Momentka z Česka

Momentky s příběhem

Sečteno a podtrženo, v 9. kole soutěže Fotka měsíce Nikonblogu očekáváme vaše momentky. Jako obvykle je nahrávejte do příspěvku na facebookové stránce Nikonu, opatřené tentokrát tagem #nikonblog092020. Času je zatím dost, i když… všichni víme, jak to letí. 

Budeme také rádi, když ke své fotografii nebo více snímkům napíšete i krátký popisek – příběh jejich vzniku. Autor nejlepšího snímku získává skládací odraznou desku Nikon a co je důležité, postupuje do celoročního finále o poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Nepochybuji o tom, že momentek máte plné archivy, takže do toho!

Odrazná deska Nikon
Odrazná deska Nikon – cena pro výherce 9. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu

A vyhodnocení srpnového kola s tématem Humor ve fotografii? Na to se můžete těšit tento pátek 4. září. Sledujte Nikonblog – my sledujeme vaše fotografie!


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *