Historie se opakuje. Nikon kalendář 2019 opanoval loňský vítěz

Porotce ve fotografických soutěžích dělám poměrně často, Nikon kalendář nevyjímaje. Jeho výsledky byly částečně i mým hlasem ovlivněné minimálně v polovině všech ročníků. Asi dvakrát za celou tuto „kariéru“ se mně při prohlížení fotografií (nejen u Nikon kalendáře) stalo, že mi padl zrak na jeden snímek, o kterém jsem si „na první dobrou“ řekl: „To je on!“. A tak tomu bylo i u letošního Nikon kalendáře, přesněji tedy Nikon kalendáře s vročením 2019.

Ale v tomto případě jsem zároveň dumal: „Kde já už jsem fotografie tohoto autora či autorky viděl?“ (hodnocení fotografií je anonymní – porota nezná jména autorů). Však to znáte – autorský rukopis je mnohdy velmi výrazný a nezaměnitelný. Což je samozřejmě dobře. Nicméně po pár minutách mně to došlo: „Tento autor vyhrál už loni!“ A protože každá pohádka má mít šťastný konec, pak jen dodám, že stejný názor na zmíněnou fotografii měla i většina ostatních porotců Nikon kalendáře a… Miloš Nejezchleb, což je onen autor s nezaměnitelným rukopisem, vyhrál tuto soutěž již podruhé po sobě (podívejte se na jeho loňské prvenství zde).

Pěkná příhoda k 10. výročí Nikon kalendáře, co říkáte?


Tisková zpráva

Dne 12. 12. 2018 proběhlo vyhlášení výsledků 10. ročníku fotografické soutěže NIKON KALENDÁŘ – moje srdeční záležitost. Soutěž na téma „Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky“, které jsme si pro tento ročník soutěže vypůjčili od českého velikána Karla Čapka probíhala od 1. srpna do 15. října 2018 na webových stránkách www.nikon-kalendar.cz.

Odborná porota v čele s předsedou panem Stanislavem Pokorným, členem Asociace profesionálních fotografů ČR a kurátorem Nikon Photo Gallery, vybrala z celkového počtu 1 406 přihlášených fotografií padesát semifinálových. Mezi nimi bylo i dvanáct fotografií, které ozdobily vydání prestižního Nikon kalendáře pro rok 2019.

Vítězná fotografie Nikon kalendáře 2019 – Warm-up | Foto: Miloš Nejezchleb
Vítězná fotografie Nikon kalendáře 2019 – Warm-up | Foto: Miloš Nejezchleb

Večerem v útulných prostorách Nikon Photo Gallery provázel již potřetí Petr Horký, moderátor, režisér, cestovatel, polárník a také jeden z členů čestné poroty letošního ročníku. Kalendář pokřtili prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. a Agnes Miksch. Po křtu následoval prodej vítězných fotografií z kalendáře pro rok 2019, ale i dalších semifinálových fotografií, přítomným hostům. Celkem se během slavnostního večera vydražilo 72 000 Kč. Společnost Nikon CEE GmbH navíc věnovala nadaci Národ dětem na projekt 1000 statečných finanční dar ve výši 100 000 Kč.

Fotografie bude možné také zakoupit prostřednictvím stránek www.nikon-kalendar.cz. Cena jedné fotografie je 2 500 Kč. Výtěžek z prodeje fotografií letos pomůže hrdinskému projektu 1000 statečných, který je součásti nadace Národ dětem a bude sloužit na financování optimalizujících studií v oboru dětské onkologie a hematologie. Nadace Národ dětem se po celou dobu své existence, tedy od roku 1990, kdy vznikla jako jedna z prvních nadací na území tehdejšího Československa, snaží svými nadačními příspěvky zkvalitnit péči o dětské pacienty Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Jedná se především o nákup zdravotnické techniky, léků, ale i financování výzkumu léčby onkologického onemocnění.

Autoři 12 vítězných fotografií v Nikon kalendáři 2019

Markéta Butalová (U jezera)
Mia Feres (Stínohra)
Jaroslav Hora (Na čekané)
Miloš Nejezchleb (Warm-up)
Vojtěch Herout (Osvícený)
Lucie Šiprová (Skotačení)
Eva Sigmundová (vlastní cestou)
Věra Smolíková (Jitro na louce)
Karolína Vučka (V palmovém háji)
Tomáš Tisoň (Ve vlnách)
Lucie Drlíková (How you see yourself)
Ľuboš Paukeje (Světelná show v Dubaji)

Absolutním vítězem soutěže se stal Miloš Nejezchleb s fotografií „Warm-up“. Od společnosti Nikon získal šek na nákup produktů této značky v hodnotě 50 000 Kč.

Jste zváni na výstavu

„Jubilejní desátý ročník soutěže NIKON KALENDÁŘ potvrdil neustále stoupající úroveň přihlášených fotografií a řady již v soutěži známých autorů. Ač se v tomto ročníku sešlo méně fotografií, než v letech minulých, byla účast autorů a kvalita přihlášených fotografií hodna vyhlášeného tématu – Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky. Průběh soutěže a její výsledky potvrdily, že méně znamená někdy podstatně více“, zhodnotil průběh letošního ročníku předseda poroty a kurátor Nikon Photo Gallery pan Stanislav Pokorný.

Vyhlášením výsledků byla v Nikon Photo Gallery zahájena výstava semifinálových fotografií, která potrvá do 20. ledna 2018. Galerie je otevřena pro veřejnost na adrese Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana, vždy od úterý do neděle mezi 12. a 19. hodinou. Vstupné do galerie je zdarma.

Nikon kalendář 2019 v číslech

Do soutěže NIKON KALENDÁŘ 2019 se letos přihlásilo celkem 588 soutěžících, kteří zaslali 1 406 fotografií. Nejmladším účastníkům bylo 14 let a nejstarším úctyhodných 88 let. Nejčastěji využívaným modelem fotoaparátu, kterým vznikaly soutěžní fotografie byla vynikající FX zrcadlovka NIKON D750.

Partneři projektu Nikon kalendář 2019

Partneři:
ARS General, a.s.
Fast Forward | Young & Rubicam, FFD, s.r.o.


Mediální partneři:
Digineff.cz
Digitální Foto
E-photo.sk
F22.cz
Fotoaparat.cz
Foto Video
Nikonblog.cz
Nikonblog.sk
Webcestovatelu.cz


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *