Genderově vyvážené a ještě k tomu nalezené zátiší. Jak dopadla Fotka měsíce srpna?

Mám rád rozličné žánry fotografie, a nemohu s jistotou říci, který preferuji nejvíc. Dokážu obdivovat skvělý portrét stejně jako výbornou sportovní fotku, jsem nadšený z perfektní reportáže, ale s radostí se kochám i konceptuálními snímky. A tak bych mohl pokračovat dál. Každý ale přesto máme něco, k čemu nás naše oči táhnout tak nějak více. Ano, tím „více“ je u mě právě nalezené zátiší, které bylo tématem srpnového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu. Chcete vědět, jak moc mám rád nalezené zátiší? Až tak, že jej docela často sám i fotím ;-)

Ale vážně: Do 8. kola naší soutěže jste poslali více než stovku výborných fotografií. Jakkoliv často píšu o těžkém rozhodování – což není klišé, ale realita soutěžního porotce – tentokrát to bylo spíše jednoduché a rychlé. Nejlepší fotografie mi samy o sobě vyskakovaly z galerie před oči (všechny fotografie srpnového kola naší soutěže si můžete prohlédnout v galerii na facebookové stránce Nikonu – zde).
Která z nich je ale ta nejlepší? Její autorkou je teprve potřetí v letošním roce žena. Po vítězce 5. kola Anně Šolcové a druhé autorce, Páji Brundi, která vyhrála minulé 7. kolo, dnes dostává pomyslnou zlatou medaili Jana Kupčáková. Gratulujeme!

Vítězná fotografie 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 | Foto Jana Kupčáková
Vítězná fotografie 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 | Foto Jana Kupčáková

Jana Kupčáková je specialistka na cestovatelskou a street fotografii – což je ostatně skvělá průprava mimo jiné také pro nalézání zátiší. Její fotografie si na nic nehraje. Nemění realitu, neposouvá významy věcí, nevyvolává jinotaje. Je to „jen“ záznam opuštěného pobřeží, pohled na ledabyle uklizená prkna jedné z bezpochyby mnoha surfařských škol. Kolik fotografů kolem této kompozice asi prošlo bez povšimnutí? Jana Kupčáková se ale zastavila, vsadila na jednoduchou barevnost, jednoduchou kompozici, příroda do toho vložila neurčitý neklid před bouří nebo jen před setměním, a máme vítěznou fotografii.

Jana Kupčáková, kromě toho, že vyhrála, zároveň srpnové kolo obeslala snad deseti svými fotografiemi. Z nich vybíráme jednu, která je od vítězné velmi odlišná – je to takříkajíc klasika. Hrátky s prostorem pomocí hloubky ostrosti a opakování motivu. Ovšem nalezeného motivu :-)

Foto Jana Kupčáková
Foto Jana Kupčáková
Fotografie rodu ženského

Janu Kupčákovou byste, pokud Nikonblog čtete pravidelně, znát mohli už z dřívějška (viz např. její čtenářské cestopisy). To stejné pak platí pro Markétu Butalovou, která je „přebornicí v Nikon kalendáři“ – více se dozvíte v rozhovoru s Markétou zde. Také tato autorka srpnové kolo obeslala nejednou fotografií, opět i u ní vybíráme dva snímky.

Foto Markéta Butalová | Démon chlast
Foto Markéta Butalová | Démon chlast
Foto Markéta Butalová | Drátěná
Foto Markéta Butalová | Drátěná

Do třetice ještě jednu ženu s fotoaparátem. V galerii fotografií 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu mě zaujal jeden snímek – vlastně fotografický triptych – Elišky Frydrychové s názvem Sbírka nalezených modrých věcí. Je to taková blbůstka, říkal jsem si zprvu. Ale čím déle jsem se na tuto trojici neznámými lidmi někde pohozených věcí díval, tím více mě přitahovala. Intelektuál by v tomto triptychu mohl hledat třeba ekologické a sociální poselství, že ano? Odpusťte mi můj primitivismus, ale já v tom vidím prostě jen… hru. Hru s obrázky, které diváka zaujmou. A pokud si fotograf rád hraje, znamená to, že ho to baví. Což je ta největší přednost, jakou může koníček – tedy myšleno hobby – mít.

Foto Eliška Frydrychová | Sbírka nalezených modrých věcí
Foto Eliška Frydrychová | Sbírka nalezených modrých věcí
Kam se poděli muži?

Pánové se svými fotoaparáty samozřejmě mezi účastníky minulého kola naší soutěže nechyběli. Moc pěkně si s nalezeným zátiším pohrál Martin Spal, z jehož tvorby nyní publikujeme dvě ukázky. Barevný minimalismus bez názvu a černobílou klasiku pojmenovanou Čekání na zimu. Opět jsou to, jako v případě Jany Kupčákové, námětem i výrazově zcela odlišné fotografie, ale znovu se zde krásně ukazuje, jak je toto téma pestré a mnohovrstevnaté.

Foto Martin Spal
Foto Martin Spal
Foto Martin Spal | Čekání na zimu
Foto Martin Spal | Čekání na zimu

Každé téma má ale i svoje takříkajíc klasické vyjádření. Fotografie s pramicí zapomenutou na polozamrzlém rybníku či řece nebo jezeře, by mohla sloužit jako ilustrace v edukativní knize o nalezeném zátiší. Je to prostě klasika. Její autor Pavel Šmejkal přidal v 8. kole naší soutěže ještě tři další snímky, z nichž vybíráme taktéž ještě jednu černobílou „učebnicovku“.

Foto Pavel Šmejkal
Foto Pavel Šmejkal
Foto Pavel Šmejkal
Foto Pavel Šmejkal
Z nedávné minulosti

Srpnové kolo máme za sebou, a za námi jsou i prázdniny. Nepochybujeme o tom, že jste minimálně velkou část z uplynulých žhavých letních měsíců strávili se svým fotoaparátem, ať to bylo doma, za humny nebo tisíce kilometrů od svého bydliště. A právě o vaše letní fotografie „se hraje“ v aktuálním zářijovém kole. Téma zní: Vzpomínky na léto | Prázdniny jsou za námi. Podrobnosti najdete v samostatném článku zde, a my se už teď těšíme na vaše fotografie!

Nezapomeňte, že do celoročního finále o fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč postupují jen vítězové jednotlivých měsíčních kol. To by bylo, abyste aspoň jedno z nich nevyhráli! :-) Každopádně máte na to, včetně aktuálního zářijového, už jen poslední čtyři kola…


Sdílej

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *