Fotokultura brněnská i pražská pro konec března a nastávající apríl

Duben bude na Moravě, přesněji v Brně, fotograficky velmi „výživný“. Prvních čtrnáct aprílových dnů bude ve znamení nultého ročníku nového fotografického festivalu s názvem F!, kromě toho se zde bude konat již šestý FOTOden s firmou Zoner software. Pokud to ale ještě před tím vezmete přes Prahu, můžete si například v Nikon Photo Gallery prohlédnout akty účastníků workshopů Roberta Vana (viz naše upoutávka) nebo na druhé straně Vltavy, v Leica Gallery Prague ještě do 11. 4. zhlédnout výstavu Miloně Novotného Londýn 60. let.

Mimochodem, Miloň Novotný (1930–1992) je taktéž spojen s Moravou – pochází z hanácké vesnice Štětovice na Prostějovsku. Ani ne ve třiceti letech však přesídlil do Prahy, aby se zde stal i přes velký věkový rozdíl přítelem samotného Josefa Sudka. Novotný byl vpravdě profesionálním fotografem, spolupracoval například s týdeníkem Kultura a Divadelními novinami a fotografoval pro divadlo, především pro Činoherní klub. Publikoval ročně až 500 snímků!

Miloň Novotný – Londýn 60. let | Výstava v Leica Gallery Prague
Bez názvu, Londýn 1966 –“ Miloňˆ Novotný

O výstavě v Leica Gallery Prague dále uvádí kurátorka Dana Kyndrová:
Do dějin české fotografie se Miloň Novotný zapsal vynikající knihou Londýn, která vyšla v roce 1968 díky uvolněné atmosféře Pražského jara. Fotografie zahrnuté do tohoto projektu však byly poprvé vystaveny až v roce 2002 u příležitosti desátého výročí autorova úmrtí. Výstava v Pražském domě fotografie se bohužel stala záhy po svém otevření obětí srpnových povodní a musela být předčasně ukončena. Leica Gallery Prague tak představuje tento legendární soubor v historii české fotografie v obnovené premiéře. Výstavu doprovodí přepracované vydání publikace Londýn s předmluvou Josefa Mouchy, které připravilo po více jak 45 letech nakladatelství Kant.

Galerie fotografií Miloně Novotného
Kde

Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1

Otevírací doba:
Pondělí–pátek: 9–21 hodin
Sobota–neděle–státní svátky: 14–20 hodin

Kdy

Do 11. dubna 2014


Výstavě krásných černobílých zvětšenin s charakteristickým zrnem klasického filmového materiálu, která už v Leica Gallery Prague probíhá od poloviny února, se samozřejmě věnují také další odborná média. Při té příležitosti bych vám doporučil rozhovor Petra Vilguse s fotografkou a kurátorkou Danou Kyndrovou, který si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu FOTO.

Časopis FOTO 18/2014

Velké moravské ambice

A jedeme do Brna! Skupina nadšenců kolem Institutu fotografických studií Photo-Genia a sdružení pro podporu talentovaných studentů fotografie YoungAndFresh(Asses) Association, pořádají od 4. 4. do 14. 4. 2014 pilotní ročník nového fotografického festivalu F!. Podle organizátorů je cílem festivalu F! vyplnit mezeru na poli českých fotografických festivalů. Spojit úctu a respekt k tradici s nadšením a nadějí, směrovanou k aktuálním trendům, novým obzorům a experimentům.

Dál již necháme hovořit tiskovou zprávu festivalu F!:
Festival nabídne přednášky, diskuze, autorské prezentace, workshopy, portfolio review i prezentace fotografické techniky. Mezi doprovodný program bude patřit filmový klub, besedy s autory a koncerty. Jako první uvidíte dosud nevystavené snímky Antonína Kratochvíla, jehož vernisáží bude festival zahájen!

Fotografický festival F!

V průběhu festivalu se dále seznámíte například s Jiřím Turkem, Adamem Panczukem z progresivní polské agentury Sputnik Photos, vítězkou letošní Hasselblad Masters Bárou Prášilovou nebo Alžbětou Jungrovou a jejím souborem vystaveným v britské Tate Modern. Mezi dalšími jmenujme Terezu Lukavskou, Dana Vojtěcha, Oldřicha Malachtu, Toma Teodosijeva, Skupinu 28, studenty sdružující se na portálu Young-fresh.eu a další, kteří vás budou provázet vernisážemi, workshopy, projekcemi, dílnami a přednáškami. F! nabídne také profesionální celodenní workshop s Antonínem Kratochvílem, kde vás odborníci z firem Nikon, Eizo, Epson, ad. provedou kompletním digitálním workflow! Nenechte si ujít ani dílnu Lithprint, kde můžete vyzkoušet tuto zajímavou techniku proslavenou Antonem Corbijnem.


Festival fotografie F!
Kdy

4.–14. 4. 2014

Kde

různá místa Brna – viz mapa


Zoner hostí fotografii na domácí půdě

Pokud jste dobře četli předchozí odstavec, víte, že na festivalu F! se setkáte také s technikou Nikon a jak jsem již avizoval v úvodu, součástí bude i již tradiční FOTOden firmy Zoner software. FOTOden proběhne 5. dubna, ovšem už nyní byste měli vědět, že jeho nabitý program nemáte šanci obsáhnout ani z části – detailní informace čtěte zde.

Zoner fotoden 2014

Je tedy zřejmé, že první polovina dubna bude v Brně skutečně fotograficky naplněná až k prasknutí. Kdo z vás je již zaregistrován na některý ze zajímavých workshopů či přednášek? Neváhejte, mnohé akce jsou již obsazeny!


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *