Fotografie s velkým F do roku 2020 vám přeje Nikonblog.cz

Na vernisáži Nikon kalendáře 2020 jsme byli spolu s Julem Kotusem, šéfredaktorem slovenského Nikonblogu, požádáni o krátké slovo k této soutěži. Dovolím si nyní část z mého „proslovu“ volně parafrázovat – protože bych tím rád uvedl svoje letošní vánoční a novoroční přání vám, čtenářům Nikonblogu.

Současný svět je zahlcený vizuálním balastem, obrazovým smogem. O tom, že hlavní vinu na tom mají sociální sítě, jsem psal před rokem v článku Mimochodem: O focení do šuplíku, které vymřelo. Než mě začnete soudit, přečtěte si ho, prosím.

 

Nikonblog.cz – PF 2020

Jedno je tak či onak jisté – v té obrovské, neustále se geometrickou řadou zvětšující hromadě fotografií, která nás obklopuje, je většina snímků jednoduše špatných. Má to svoje poměrně logické důvody, ale ty nyní nechci rozebírat, to je na samostatné zamyšlení. Trápí mě jiná věc. Nechci být zbytečně pesimistický, ale občas mám obavy, aby se ta převaha špatných fotografií nakonec nestala normou. Aby si na ně lidé nezvykli, a nepřijali to ve smyslu „tak je to všude, takže tak to má být“.

Právě kvůli těmto svým obavám jsem velmi šťastný, že už mnoho let mohu být součástí komunity fotografů, kteří tento pokřivený obrazový prostor narovnávají, kultivují jej svojí kvalitní tvorbou, ukazují světu jak vypadá skutečná fotografie. Fotografie s velkým F.

A nejkrásnější na tom je, že většina z vás, výborných fotografů, si to vůbec neuvědomuje. Proč? A proč byste měli? Když se tou fotografií prostě… bavíte. Děláte ji srdcem, citem, přirozeně z vás plyne nebo někdy až tryská vaše obrazová výpověď. Fotografie, které mají smysl, mají svoji estetiku, oslovují diváky, vyčnívají vysoko nad tou hromadou s prominutím zbytečných fotek.

Za to vám všem moc děkuji, a každému přeji požehnané Vánoce a vše nejlepší v roce „dvacet dvacet“!

Petr Lindner

Sdílej

2 komentáře

  1. Svatá pravda. A bohužel mám pocit, že už se špatná fotografie leckde opravdu stává „normou“. noviny (nejen regionální), obecní zpravodaje, webové stránky, „fejsbuk“ aj. Cestu k „nápravě“ nevidím.
    Honza

  2. Ale možná je to i dobře, že vzniká a narůstá hromada těch „špatných“ fotek, výcvaků, mazanic pořízených ne foťákem, ani kompaktem, ale už jen mobilem, který má každý v kapse. O to více pak může vyniknout ta dobrá, skvělá, jedinečná či opravdová fotografie. Ano, otázkou pak je, že ne každý takovou fotku pozná, ocení a chce ji…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *