Fotografie „bez obrazu“ na papíře i na zvukových vlnách

Kdyby mi ještě před pár lety někdo řekl, že o fotografii lze psát nebo obecně ji prezentovat takříkajíc bez obrazu, asi bych mu nevěřil nebo minimálně bych tuto myšlenku zpochybnil. Jako první moje přesvědčení poměrně úspěšně nahlodala nejprve „červená knížka“ rozhovorů s fotografy různého zaměření s názvem Role fotografie (Rozhovory o různé fotografii) Tomáše Pospěcha a Lucie L. Fišerové, v níž není otištěná jediná fotografie. Suše dodávám, že i přes tento pravděpodobně záměrný hendikep, je kniha velmi čtivá, a milovník fotografie ji hned tak neodloží. Ostatně jména jako Dan Vojtěch, Standa Krupař nebo Petr Jan Juračka, jsou zárukou zajímavých rozhovorů sama o sobě.

Knihu vydalo nakladatelství PositiF (www.positif.cz) v roce 2019
Knihu vydalo nakladatelství PositiF (www.positif.cz) v roce 2019

Mluvení o fotografii

Zatímco kniha o fotografii, která neobsahuje žádnou fotku, je přinejmenším neobvyklá, u řekněme modernější informační platformy – podcastů – se absence obrazu předpokládá už jaksi z principu. Opět bude řeč o rozhovorech s fotografy (byť podcast nerovná se nezbytně nutně jen rozhovor), a opět zmíním jména mužů s Nikony, ženu pak nevyjímaje :-)

Kdo jiný by neměl mít nejširší záběr v audiu nebo chcete-li v mluveném slovu nežli Český rozhlas? O focení cirkusu Letní Letná, o projektu Tatoo Names nebo o focení jídla si zrovna na začátku tohoto týdne povídala s fotografem Františkem Ortmannem redaktorka Českého rozhlasu Naděžda Hávová. Můj starší rozhovor s Františkem si můžete přečíst zde na Nikonblogu, na předmětném Českém rozhlasu pak poslouchejte čerstvé povídání.

Tentokrát už čistý podcast, který se věnuje rozhovorům (nejen) s fotografy, to je nebo přesněji to jsou STB, aneb Schůzky Tomáše Berana. Fotograf Tomáš Beran zde v dlouhých, nezřídka hodinu a půl i dvě hodiny trvajících – nikoliv však nezáživných – rozhovorech zpovídá své hosty, mezi kterými najdete například Alžbětu Jungrovou, Báru Reichovou, Lucii Drlíkovou, Miloše Nejezchleba, nebo opět Dana Vojtěcha. 

Když rozhovor s fotografem vede fotograf, je to vždy k dobru věci, nicméně Tomáš Beran se nebojí ani otázek a témat, stojících mimo samotnou fotografii. Ostatně jeho hosty nejsou vždy jen fotografové. Ale to už si poslechněte sami – každopádně podcast Schůzky Tomáše Berana můžu doporučit – je to výborně pojaté povídání s pohodovou atmosférou, které vám v dnešní uspěchané době přinese velmi příjemné zastavení.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *