Fotka Nikonblogu v říjnovém FotoVideu

Na obálce černobílý portrét z nově chystané knihy Adolfa Ziky, uvnitř pochopitelně rozhovor s autorem. Těch je zde ostatně jako obvykle více. Časopis začíná povídáním o focení architektury a nejen jí s Danem Alkou, který objíždí města na kolečkových bruslích, najdete zde zajímavý materiál o natáčení filmu Petra Horkého s názvem Civilizace a podtitulem Dobrá zpráva o konci světa; dozvíte se, jak se fotí polární záře či divoce žijící zvířata v zimě. A spoustu dalšího. Toť ve zkratce říjnové vydání časopisu FotoVideo, které najdete u vašich prodejců odborného tisku.

FotoVideo 10/2022


Uvnitř říjnového FotoVidea pak mimo jiné také zjistíte, že pokud se účastníte naší soutěže Fotka Nikonblogu, můžete najít své fotografie i na stránkách tohoto časopisu. Alespoň tedy někteří z účastníků 5. kola, jejichž fotografie redakce FotoVidea vybrala do pěkné šestistranové upoutávky. Děkujeme! Pro vás, kteří jste své sportovní snímky do předposledního kola Fotky Nikonblogu ještě neposlali, je to zároveň výzva a připomenutí – konec října se blíží, a s ním i konec 5. kola. Neváhejte! :-)

FotoVideo 10/2022


Poklady říjnového FotoVidea

Zdroj: FotoVideo

Hned v úvodníku se náš šéfredaktor zamýšlí nad kvalitou současné novinařiny a současně se trochu více rozplývá z letošního podzimu. Citujme ho: 

„Každý podzim je krásný a já si dal za úkol, udělat vám na našich stránkách ten letošní co nejkrásnější. Není to jen o profesionálně a kreativně provedených fotografiích. Je to hlavně o příbězích, které se uvnitř a v jejich blízkém okolí odehrávají a byly i důvodem jejich vzniku. Za poklady tohoto vydání považuji většinu v něm obsažených článků. Byly totiž vytvořeny hlavou a srdcem, a ne snahou o senzaci, jak tomu jsme bohužel svědky dnes a denně ve „velkých“ českých a slovenských médiích. Přiznám se vám, že bývám z těch publikovaných nechutností produkovaných současným hlavním mediálním proudem hodně znechucen, ale když pak vidím finanční výsledky oněch velkých vydavatelů, kteří se nás snaží zahnat do kouta svými hrůzami, usměji se hodně ironicky a popřeji jim v duchu ještě více červených čísel. Třeba s tím někdy pod tlakem nedostatku financí přestanou… Asi ne, co? Proč tu mediální špínu chce spousta lidí stále číst, a hlavně se na ní ještě dívat?“

FotoVideo 10/2022

Vedle krás obsažených ve fotografických obrazech jsme se snažili vás i tak trochu naladit na některé další fotografické žánry. Samozřejmě víme, že vaše focení a natáčení ovlivní říjnové počasí a jím produkované světlo. Přesto si však i v tomto období můžete do sytosti vyzkoušet například fotografování architektury a inspirovat se dvěma skvělými autory, se kterými se v tomto vydání jistě rádi potkáte.

Dan Alka je mimo jiné milovníkem prací Franka Gehryho a Oliviera Toscaniho, jejichž jména v jeho rozhovoru najdete několikrát. Druhým odborníkem zaznamenávání architektonických krás je Jiří Šebek, který Vám přináší ni zajímavé technické informace. Oba jsou současně i výbornými vypravěči a lektory.

Dalšími poklady říjnového FotoVideo jsou dvě výborné knihy. Liší se od sebe naprosto zřetelně, ale mají jedno společné: vysokou kvalitu sdělení. Adolf Zika a David Těšínský – dva autoři, jejichž díla vám určitě doporučujeme.

Nesmíme zapomenout na novou rubriku, která má premiéru, a kterou má na starosti vám jistě dobře známý Jaroslav Hora. Má jednoduchý název „Jak se fotí…“ Přečtěte si.

FotoVideo 10/2022

Je toho opět a opravdu moc a moc. Petr Horký a jeho film Civilizace, Michal Krause a jeho dokonalé rady, jak fotit v zimě wildlife, snímky ze soutěže Nikonblogu, nový objektiv Laowa v rukou Borise Stojanova, skvělá FotoPoradna a Analogová škola Petra Březiny, nejlepší fotografie desátého kola letošního ročníku soutěže Fotograf roku na téma Voda kolem nás, testy monitorů, světel a objektivů a další a další. Věříme, že vás říjnové vydání časopisu FotoVideo potěší!

První soutěžní téma nového 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Téma má název ZVÍŘATA, uzávěrka je 31. října 2022 – pospěšte si! Zvířata lidi provázejí od pravěku. Nejdříve jako obávané šelmy a zdroj potravy, později také domestikovaní pracanti a v neposlední (ovšem v té časově nejnovější) řadě mazlíčci. Stejně jako v životě, provází zvířata člověka i v umělecké tvorbě. Při jejich fotografování máme vlastně na výběr ze dvou možností – fotit zvířata domestikovaná, nebo divoce žijící (wildlife). Fotografie může být čistě portrétní, potom je třeba dbát na ostrost očí, nebo méně detailní s přiznaným prostředím, ve kterém zvíře žije. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz  

FotoVideo 10/2022

Namátkou z obsahu říjnového FotoVideo s obálkou od Adolfa Ziky

Dan Alka nejen o architektuře
„Pro Oliviera Tocsaniho jsem přes dva roky pracoval…“. 

Adolf Zika – Padesát odstínů světla
Jaká asi bude nová, velká kniha uměleckých aktů?

Michal Krause – Fotografování v zimě
Výborné rady a zkušenosti vynikajícího fotografa divoké přírody

Fotoporadna – Zařizujeme fotografické studio
Co budete fotit, až teploty klesnou? 

Jaroslav Hora – Jak se fotí polární záře?
První díl naší nové rubriky je na světě. Přečtěte si! 

Upravujete své fotografie z cest?
Tři způsoby, jak odstranit turisty z fotografií 

Více o objektivu Laowa 12–24 mm f/5,6 Zoom?
Čtěte v článku Borise Stojanova

FotoVideo 10/2022


Vybírejte si z velké várky dárků k celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo

Vyberete si skvělou knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, nový lehký batoh Manfrotto, nebo hodnotný poukaz na čištění čipu, dámskou kabelku, příručku k domácímu tisku, fotografickou knihu plnou esejů, další batoh, kartu, poukázku na workshop! Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Co takhle celoroční předplatné software ZONER nebo poukaz na zdarma stahování na Ulož.to? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech! Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/ 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny, kterou jsme museli zvýšit. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

FotoVideo 10/2022

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *