Fotka Nikonblogu v poslední třetině – 5. kolo a Reflexy jsou zde

Prázdniny včera skončily, dnes začíná škola… a všichni rodiče doufají, že bude mít nějakého trvání, že to nedopadne jako v minulém školním roce. To by nás na Nikonblogu sice nemuselo zajímat, nicméně i my máme děti – a navíc – máme ještě soutěž Fotka Nikonblogu! Její 4. kolo skončilo stejně jako zmiňované prázdniny, a jdeme tedy do kola pátého, předposledního. Uff…, pěkně ten čas letí.

Jsou fotografové, kteří na ně nadávají, ale většina z autorů je má docela ráda. O čem je řeč? O tématu 5. kola soutěže Fotka Nikonblogu, které zní jednoduše:


Reflexy


Ano, pokud třeba jako Stanislav Pokorný fotíte sklo (viz náš článek), všudepřítomné reflexy u tohoto materiálu jsou vaším úhlavním nepřítelem, a vy se musíte vypořádat s tím, jak se jich zbavit. Ona obecně produktová fotografie se s reflexy čili odrazy v lesklých plochách zrovna nekamarádí. Takže pokud fotíte třeba nablýskaná auta, taky asi reflexy zrovna nemilujete. Troufám si ale říct, že zbytek fotografické populace reflexy nejrůznějšího druhu naopak ve snímaných scénách vidí jako vítaný prvek k oživení fotografie.

Foto Sébastien Goldberg | Unsplash.com
Foto Sébastien Goldberg | Unsplash.com

Reflexy najdete na nejrůznějších místech. Klasikou jsou odrazy ve vodě, ať už jde o stojatou vodu v rybnících, jezerech či přehradách… nebo třeba jen v kalužích. Zajímavé odrazy ale může poskytnout i tekoucí voda. Ostatně jakákoliv vodní hladina je málokdy zcela nehybná – byť jen malé vlnky poskytují zkreslené reflexy, což dává fotografii ještě větší zajímavost.

Všichni street fotografové určitě někdy využili odrazy ve výkladech či jiných reflexních prvcích moderní architektury. Samotné sklo, potažmo pak rovnou zrcadla – či třeba jen zpětná zrcátka aut nebo motorek – jsou pro tento námět samozřejmě pravým požehnáním. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Foto Noah Buscher | Unsplash.com
Foto Noah Buscher | Unsplash.com

Reflexy do října

Soutěžíme stále na Facebooku, způsob zůstal nezměněný: Na stránce Nikonu (@NikonCzechRepublic) svoji fotografii nebo maximálně 5 snímků v jednom kole vložíte do příslušného příspěvku, přičemž nezapomeňte svoje snímky označit tagem – pro čtvrté kolo – #nikonblog52021.

Se svými reflexními snímky můžete vzhledem k nové dvouměsíční periodicitě soutěžit až do konce října 2021, nemusíte tedy nutně hledat ve svém archivu (což je ale jinak povoleno), nýbrž ukázat svoji nejnovější tvorbu.

Autoři tří nejlepších fotografií s tématem Reflexy získávají stěrko-škrabku s parkovacími hodinami Nikon. Všichni tři pak postupují do celoročního finále o Nikon Z 50 s objektivem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Těšíme se na vaše fotografie plné odrazů!

Škrabka na led, stěrka a parkovací hodiny Nikon
Cena pro tři nejlepší autory 5. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021

Jak dopadlo 4. kolo?

To v této chvíli ještě nevíme. Možnost vkládání fotografií s tématem Prostor ve fotografii byla ukončena, jde se tedy hodnotit fotografie. Prosím vydržte, každá věc chce svůj čas – výsledky 4. kola soutěže Fotka Nikonblogu můžete očekávat příští úterý 7. 9. 2021.

Zůstaňte naladěni na Nikonblog.cz! :-)

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2021 najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *