Dvě famózní „sklíčka“ – profinovinky Nikonu právě teď!

Novinky druhé poloviny října 2016 pocházejí z ryze profesionální oblasti. Světelný reportážní telezoom 70–200 mm F2,8 dostává nástupce s velmi slibnými parametry, to stejné pak platí pro speciální optiku, ultraširoký tilt-shift objektiv, určený typicky pro fotografování architektury (ale nejen jí).


AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Musím napsat, že uvedením tohoto objektivu mě Nikon trochu naštval :-) Když jsem téměř přesně před měsícem započal svůj tříčlánkový miniseriál Svatá zoom-trojice Nikonu netypicky „odzadu“, právě testem předchůdce tohoto objektivu, telezoomu AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII, netušil jsem, že dnes bude Nikon ohlašovat jeho nástupce. Ten je však na světě, vypadá moc dobře, a proto se na něj pojďte podívat podrobně!

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Nový světelný profesionální telezoom s označením AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR má o 1,5 mm větší průměr (88,5 vs 87 mm) nežli jeho předchůdce, je však o 3 mm kratší (202,5 vs 205,5 mm) a se svými 1 430 gramy je objektiv o 110 gramů lehčí. Průměr filtrového závitu je shodný s modelem AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII, činí tedy 77 mm. Nový objektiv ale působí – alespoň tedy na produktových fotografiích – mohutněji. Průměr jeho tubusu je na rozdíl od předchůdce, který se směrem k bajonetu mírně zužoval, de facto stále stejný.

Nikon se u nejnovějšího AF-S Nikkoru 70–200 mm F2,8E FL ED VR vrátil k AF tlačítkům na těle, která měla první verze světelné „sedmdesát-dvoustovky“. Čtyři tlačítka, rozmístěná po obvodu zhruba ve středu tubusu, ale neslouží jen k ostření – na nejvyšších tělech Nikonu (D500, D810/810A, D4S a D5) je jejich funkce uživatelsky nastavitelná. Například u Nikonu D810 lze těmto – nikoliv tedy AF tlačítkům, ale funkčním tlačítkům – přiřadit tyto funkce: AF – pouze blokování ostření, AE/AF – expoziční paměť/blokování ostření, AE – pouze expoziční paměť, Předvolené zaostřovací pole, Režimy činnosti zaostřovacích polí, Blesk – zakázat/povolit, Zakázat synchronizované spuštění a Spuštění pouze fotoaparátem Remote.

https://nikonblog.cz/wp-content/uploads/AF-S-Nikkor_70-200_F28E_FL_ED_01_small.jpg

Majitelé starší verze tohoto objektivu si jistě všimli, že je zde prohozený ostřicí a zoomovací prstenec. Zoomovací prstenec je nově umístěný vpředu, je také širší nežli u předchozí verze a v přední části má pogumování mírně vyšší, „zdrsněnější“. Tato „rošáda“ prstenců je nicméně logická díky návratu funkčních tlačítek na tubusu objektivu, která se tak dají ovládat palcem levé ruky při současném zoomování.

Prstenec stativové patky je opatřen ložiskem pro lehčí chod, a samotná patka je zaoblenější, aby netlačila do dlaně při focení z ruky. Odnímatelná stativová patka je také o něco nižší než u předchozí verze tohoto objektivu.

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Přepracovaná je i vykrajovaná sluneční clona, jejíž „chlopně“ jsou nyní stejně dlouhé, takže pokud objektiv (tělo s objektivem) postavíte svisle na zem, má větší stabilitu – stojí „na všech čtyřech“.

Coby profesionální nářadí je nový telezoom AF-S Nikkoru 70–200 mm F2,8E FL ED VR samozřejmě také patřičně robustní i co se týče odolnosti. Tubus je vyrobený z hořčíkové slitiny a všechny spoje jsou utěsněné proti vlhkosti a prachu. Frontální čočka pak dostala ochrannou fluorovou vrstvu.

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Nejmodernější technologie Nikonu

Jak je zřejmé z písmene E za světelností v označení objektivu, jde o model s elektromagnetickou clonou. devítilamelová clona tak využívá všech výhod tohoto technického řešení, zejména pak větší přesnosti při rychlém sériovém snímání.

Vývojáři zapracovali také na vylepšení již u předchozí verze skvělého autofokusu. Byl změněný algoritmus pro sledování objektů s nepředvídatelným pohybem (pro AF tracking) při sériovém snímání, a například také „zklidněný“ start ostřicího motorku. Nově na přepínači AF najdete polohu AF-L, která je určena pro práci s využitím funkčních tlačítek na objektivu.
Minimální ostřicí vzdálenost se zkrátila z 1,4 m na 1,1 m, zvětšení tak nabylo hodnoty 0,21x (dříve 0,11x). Omezovač ostření pracuje stále od 5 m.

Posílená byla také optická stabilizace. VR systém má nyní o půl EV vyšší účinnost – 4 EV – a novinkou je pak režim Sport. Ten podle dostupných informací reaguje s „řízeným zpožděním“ tak, aby fotografovu zraku umožňoval klidný obraz v hledáčku i při rychlých změnách záběru – aby stabilizace „neplavala“ –, ale zároveň v okamžiku stisknutí spouště VR systém okamžitě zareagoval s plnou účinností. To se pak nedílně týká také rychlého sériového snímání, kdy se v módu Sport eliminuje tzv. „release time lag“ – prodleva mezi stabilizací obrazu a spuštěním závěrky. VR se tak má v režimu Sport chovat úplně stejně jako v módu s vypnutou stabilizací.

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Přepracovaná je také optika nové „sedmdesát-dvoustovky“. Optická konstrukce se skládá z 22 čoček v 18 skupinách, 6 členů je typu ED, 1 fluoritový a 1 HRI člen. Nechybí samozřejmě ani účinné antireflexní vrstvy Nano Crystal Coating.
Podle MTF křivek by se měla zlepšit kresba zejména v okrajových částech obrazu, výrobce slibuje zlepšení bokehu, stejně dobře korigované geometrické zkreslení jako u předchozího modelu a navíc přidává „o jednu clonu“ lépe zvládnutou vinětaci.

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Objektiv AF-S Nikkoru 70–200 mm F2,8E FL ED VR je kompatibilní s telekonvertory TC-14E, TC-14E II, TC-14E III, TC-17E II, TC-20E, TC-20E II a TC-20E III.


Doporučená prodejní cena: 82 190 Kč
Podrobné technické parametry objektivu AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR najdete zde

PC Nikkor 19 mm F4E ED

Tilt-shift objektivy, to je velmi speciální kategorie optiky, v níž měl Nikon doposud nejširší čtyřiadvacítku. Dnešním dnem se posouváme na 19mm ohnisko a čeká nás spousta dalších příjemných vylepšení. Seznamte se s novým PC Nikkorem 19 mm F4E ED…

PC Nikkor 19 mm F4E ED

U objektivů tohoto typu je velmi důležité mechanické provedení – a to bylo v případě PC Nikkoru 19 mm F4E ED výrazně změněno. Uživatelé se mohou těšit na jednodušší obsluhu. U shiftovacího mechanismu byly totiž odstraněné aretační ovládací prvky, nyní se ovládá jen jedním „točítkem“.

Úplně nový je mechanismus otáčení objektivu, přesněji řečeno jsou zde dva mechanismy… Zatímco u starších tilt-shift objektivů bylo možné otáčet pouze celým objektivem, zde je – navíc – přidaný druhý mechanismus rotace (tzv. PC Rotation), umístěný mezi shiftovacím (posunem) a tiltovacím (náklonem) mechanismem. Objektiv tak můžete „zkroutit“ podle libosti, respektive požadovaného záměru.

PC Nikkor 19 mm F4E ED
Ukázka využití otáčení celého objektivu a zároveň PC rotace

Ještě technické údaje: shift pracuje v rozmezí ±12 mm, tilt ±7,5°. Rotace celého objektivu je umožněna o 90° vlevo a vpravo s aretací po 30 stupních, PR Rotace pak opět pracuje v 90 stupních na obě strany, aretace je ale po 45 stupních.

PC Nikkor 19 mm F4E ED

PC Nikkor 19 mm F4E ED

Optická konstrukce PC Nikkoru 19 mm F4E ED se skládá ze 17 čoček ve 13 skupinách, dva členy jsou asférické, tři pak typu ED. Opět i zde najdete antireflexní vrstvy Nano Crystal Coating, které jsou vzhledem k nemožnosti použít sluneční clonu, velmi důležité. Nechybí ani ochranná fluorová vrstva na vypouklé přední čočce.

PC Nikkor 19 mm F4E ED

PC Nikkor 19 mm F4E ED

Devítilamelová clona je elektromagnetická, to je ale u objektivů tohoto typu de facto nezbytné – mechanický převod clony je vzhledem k tilt-shift konstrukci celého objektivu pravděpodobně neřešitelný. Ostření je pak samozřejmě manuální s nejkratší ostřicí vzdáleností 0,25 m.

PC Nikkor 19 mm F4E ED


Doporučená prodejní cena: 101 990 Kč
Podrobné technické parametry objektivu PC Nikkor 19 mm F4E ED najdete zde

Sdílej

5 komentáře

  1. Dobrý den, ta doporučená prodejní cena 64990Kč pro novou 70-200 bude asi fór. Dost pochybuji, že by byl levnější než VRII. Podle ceny v dollarech bude cena přes 80000Kč, řekl bych. Ale kéž byste se nemýlil.-) Pak by cena VRII mohla spadnout na 55k a bylo by lépe.-)

  2. Dobrý den, chtěl bych se ještě vyjádřit k ergonomii nové 70-200. Prohození ostřícího a zoomovacího prstence je podle mě velká chyba. Fotil jsem 3 celodenní akce a Tamronem 70-200 VC, který má prstence taktéž prohozené, a můj (i kolegy) jednoznačný závěr je, že zoomování je takto při focení z ruky fyzicky mnohem náročnější. Levá ruka totiž přirozeně uchopí celou sestavu v těžišti, tzn. v polovině délky objektivu či spíše trochu blíž k tělu fotoaparátu. Logicky se v tomto místě i nejlépe zoomuje. Pravá ruka je jen pomocná, přidržuje. Při zoomování u Tamronu je ruka nataženější, loket je dále od těla a celá sestava je méně stabilní… Nevím, co tím Nikon chtěl říct, možná má prohození prstenců nějaké konstrukční výhody, ale u profi objektivu by měla být dána jednoznačně přednost pohodlné ergonomii. Ale je to můj názor, třeba má Nikon zpětnou vazbu od řady profíků, že Tamron a Sigma to mají lépe udělané, a proto k tomu přistoupil taky.

    Právě jsem shlédl video Jareda Polina, kde tvrdí, že u nové 70-200 si člověk může při zoomování nechtěně otáčet i ostřícím prstencem. Polin je spíš showman, ale když se tak na ten objektiv podívám, tak bych se tomu nedivil.

  3. Širší PCE objektiv jsem canonistům docela záviděl, teď tedy konečně mám, na co jsem čekal….jenže ta cenovka je jaksi pro jinou cílovku. Škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *