Dobré světlo. Fomei LED Mini RGB 12

Pokud jste četli moji recenzi Nikon Z 50 Vlogger Kitu, mohli jste si na jedné fotografii všimnout LED světla, nasazeného v sáňkách fotoaparátu. Jedná se o přenosné LED světlo se zajímavými vychytávkami – Fomei LED Mini RGB 12. Nyní se na něj podíváme podrobně.

Světlo Fomei LED Mini RGB 12 na Nikon Z 50 Vlogger Kitu
Světlo Fomei LED Mini RGB 12 na Nikon Z 50 Vlogger Kitu


Na foťák, na stativ i na… ledničku

Vzhledem Fomei LED Mini RGB 12 tak trochu připomíná smartphone. Tělo se zaoblenými rohy je v podstatě stejně velké jako největší iPhony, pouze tloušťka a hmotnost je o něco vyšší (156 × 80 × 15 mm, 300 g). Přední stěnu pokrývá matice 96 LED diod s vysokou věrností barevného podání CRI 95, vzadu najdete malý monochromatický stavový displej, ovládací prvky jsou na pravém boku světla.

Světlo Fomei LED Mini RGB 12 na Nikon Z 50 Vlogger Kitu
Světlo Fomei LED Mini RGB 12 na Nikon Z 50 Vlogger Kitu

Mimochodem: praktická je také samolepka barevného kruhu na zadní stěně, díky které můžete přesně nastavit požadovaný odstín barvy světla. Ale o tom až dále.

Uprostřed spodní hrany se nachází klasický 1/4palcový stativový závit, takže světlo lze umístit v podstatě na jakýkoliv stativ. V balení ale najdete také „cold-shoe“ adaptér, díky kterému jej můžete dát do sáněk fotoaparátu nebo rigu. Navíc je ve standardní výbavě ještě malé kloubové raménko, takže připevnění se meze nekladou. Ne, skutečně nekladou… protože i když je rám světla Fomei LED Mini RGB 12 vyrobený z lehké hliníkové slitiny, výrobce dovnitř vložil poměrně silný magnet. Máte-li tedy po ruce cokoliv železného, můžete světlo „připlácnout“ i na to. Na mojí ledničce drželo světlo perfektně, jen trochu klouzalo po hladkém laku. Vtipné a praktické.

Ve standardním balení najdete také praktické neoprenové ochranné pouzdro | Zdroj foto Fomei
Ve standardním balení najdete také praktické neoprenové ochranné pouzdro | Zdroj foto Fomei

Světlo má vestavěný akumulátor s kapacitou 3 000 mAh (7,6 V), který se nabíjí přes konektor USB-C s podporou režimu rychlonabíjení QC 3.0. Možná si nyní říkáte, že vestavěná baterka není dobré řešení. Ale nevěšte hlavu, světlo Fomei LED Mini RGB 12 lze totiž nabíjet i při provozu. Jednoduše k němu připojíte nabíjecí adaptér nebo v terénu powerbanku a jede se dál.

Mimochodem, jsme-li u energie: Světlo má maximální deklarovaný výkon 12 W, a podle mých zkušeností jej pravděpodobně budete používat většinou na plný výkon. Když jsme natáčeli demovideo (viz dále v článku), světlo pálilo naplno téměř dvě hodiny a indikátor baterie ukazoval ještě cca třetinu dostupné kapacity. Takže výdrž je výborná.

Světlo Fomei LED Mini RGB 12 lze používat i při napájení například z powerbanky
Světlo Fomei LED Mini RGB 12 lze používat i při napájení například z powerbanky


Rozptýlit nebo usměrnit

Na fotografii standardního balení výše chybí dvě součásti příslušenství, díky kterým dostává toto LED světlo další rozměr. Difuzní silikonová rozptylka a taktéž „gumový“ voštinový nástavec.

Přestože na Nikonu Z 50 vypadá toto LED světlo poměrně velké, stále je to malý světelný zdroj, takže možnost rozptýlení díky jednoduchému semitransparentnímu nástavci se hodí. Musíte samozřejmě počítat s tím, že difuzor nějaký ten výkon „sežere“. V praxi jsem zjistil, že se jedná o úbytek o 2/3 až 1 EV, což není nic neakceptovatelného. Měli byste ale vědět, že s difuzorem se také mírně změní teplota světla směrem nahoru čili k teplejším odstínům. Je to skutečně jen malý posun, ale pokud nepřekalibrujete bílou, bude to na vašem videu trochu vidět.

Druhá předsádka – voština – naopak světlo více směruje, činí je přímější a kontrastnější. Na ukázky obou předsádek se můžete podívat ve zmíněném videu na konci tohoto článku.

Previous
Next


Od reálných barev k efektům

Světlo Fomei LED Mini RGB 12 má tři pracovní režimy:

  1. Bi-color
    Režim „normálního“ svícení s možností plynulého nastavení intenzity a teploty světla v rozmezí 2 500 až 9 000 Kelvinů.
  2. HSI RGB
    Režim umožňující nastavit de facto libovolnou barvu světla na barevném kruhu. Opět plynulá regulace intenzity
  3. Efektový režim
    20 více či méně barevně blikajících světelných efektů :-)

Efekty světla Fomei LED Mini RGB 12
Efekty světla Fomei LED Mini RGB 12

Někteří recenzenti jsou zejména z efektového režimu nadšení, já už jsem přece jenom starší člověk :-), takže mě nechávají chladným. Naopak velmi oceňuji možnost přesného nastavení barevné teploty, což má jednu velkou výhodu: Můžete jej v klidu kombinovat s jinými světly, například stávajícím osvětlením interiéru nějakým osvětlením. Čili pokud bude scéna nasvětlená třeba teplými žárovkami, nastavíte si stejnou (nebo podobnou) teplotu i na Fomei LED Mini RGB 12 – a nebudou se vám míchat různé barvy světla.

Hodí se pro… leccos

Fomei LED Mini RGB 12 je světlo, které v malých prostorách můžete využít i jako hlavní světelný zdroj, stejně dobře poslouží pro přisvětlení – typicky například při natáčení rozhovorů. Zkrátka malé kompaktní přenosné LED světlo s výkonem dostačujícím na krátkou vzdálenost (cca do 2 metrů). Má výbornou výdrž na jedno nabití akumulátoru, užitečné funkce, pro někoho i zajímavé efekty, pominout nelze ani výbornou standardní výbavu v podobě příslušenství. Použití samozřejmě není omezené jen na natáčení videa – hodit se může i při focení.

Klasický fotografický pozdrav Dobré světlo jsem si nevypůjčil do titulku tohoto článku náhodou. Fomei LED Mini RGB 12 je dobré mít ve svém hledáčku, případně jej rovnou vlastnit :-)


Zdroj

Fomei

Zapůjčil

Fotopartner Brno

Cena

3 990 Kč

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *