Displejová lupa pro DSLR video aneb abyste na video viděli

Chcete-li se věnovat natáčení videa aspoň trochu na úrovni, nezbude vám nic jiného, než si pořídit alespoň základní příslušenství, které vám práci zjednoduší, zpříjemní a v některých případech se dokonce bez něj téměř neobejdete. A zrovna první věc, které se nyní budeme věnovat a kterou vám nově chceme ukázat také na videu, patří do kategorie víceméně povinného příslušenství. Je to displejová lupa…

Sem se mi dívejte

Jak jistě všichni víte, optický hledáček zrcadlovek je při živém náhledu – při kterém se natáčí video – slepý, nepoužitelný. Ať chcete nebo ne, musíte zcela nezbytně používat displej. Což o to, současné displeje mají skvělé rozlišení, zobrazují spoustu informací k natáčenému videu. Mají ale také svoje mouchy. První problém nastává při silném osvětlení, typicky na sluníčku, kdy i ty nejlepší antireflexní vrstvy displeje selhávají a použitelnost rapidně klesá.

Displejová lupa Hoodman HoodLoupe 3.0 na Nikonu D5200
Displejová lupa Hoodman HoodLoupe 3.0 na Nikonu D5200

Je tady však ještě druhý problém, a ten je mnohem závažnější – digitální zrcadlovky zatím nezvládají průběžné automatické zaostřování a pokud chcete, aby záznam za něco stál, musíte zaostřovat ručně. A to s jen tak „holým“ displejem úplně ideálně nejde. Přesněji řečeno – natáčíte-li nehybnou scénu ze stativu nebo záběr, který se vám vejde do hloubky ostrosti pevně zaostřeného objektivu, můžete pomocí lupy na displeji zaostřit před začátkem natáčení i bez dalších pomůcek.

Ve všech ostatních situacích, kdy potřebujete během jednoho záběru přeostřovat, se bez displejové lupy s velkou pravděpodobností neobejdete. Pojďme se tedy nyní podívat, jak taková pomůcka kameramana vlastně vůbec vypadá, jak se instaluje a používá.

Bude to chtít trénovat

Ještě bych si ještě dovolil pár dobře míněných rad pro používání displejové lupy. Jednak – ještě před tím, než budete displejovou lupu nasazovat displej fotoaparátu – perfektně jej očistěte nejlépe mikrovláknovou utěrkou. Na umatlaný displej se špatně dívá i bez lupy, a věřte tomu, že pohled přes zvětšující displejovou lupu na zamaštěný displej je ještě asi tak desetkrát horší.

Jakmile Hoodmana – nebo displejovou lupu jiné značky – na fotoaparát nasadíte, nastavte si pomocí očnice pokud možno naprosto přesně ostrost obrazu v hledáčku displejové lupy. Ostřete na informační prvky displeje, na spodní stavový řádek, nebo třeba na zaostřovací bod vyznačený na displeji, nikoliv na reálný obraz.

Největší potíž bude zvládnout manuální zaostřování. Dnešní objektivy pro zrcadlovky mají bohužel velmi krátký chod ostřicího prstence – většinou je to kolem 90 stupňů od dorazu k dorazu, takže přesné zaostření se odehrává v desetinách, možná v setinách úhlových stupňů. Vlastně – abych byl přesný – v úhlových minutách možná až vteřinách.

Displejová lupa Hoodman HoodLoupe 3.0 na výklopném displeji Nikonu D5200
Displejová lupa Hoodman HoodLoupe 3.0 na výklopném displeji Nikonu D5200

Než se vrhnete na natáčení svého prvního oskarového filmu, zkoušejte zaostřování nanečisto třeba jen doma. A také třeba jen proto, abyste si zafixovali v mozku a zautomatizovali, že otáčením ostřicího prstence doprava se zaostřuje dopředu – na vzdálenější oblast, opačně, doleva se zaostřuje na bližší objekty. Měli byste zároveň vědět, že ostření na vzdálenější předměty je mnohem obtížnější než zachycení bližších objektů, a tomu také věnovat při „tréninku“ pozornost.

Cena absolutně relativní

Displejovou lupu Hoodman HoodLoupe 3.0 jsme pořídili v Centru FotoŠkoda, nicméně jde o běžné příslušenství, které by mělo být dostupné i v jiných obchodech či e-shopech. Cena kolem 3 000 Kč je sice „docela krutá“, ale odpovídá přepočtu na euro či dolar. Nemyslete si, i zahraniční recenzenti se nad cenovkou pozastavují. Mohu vás ale ujistit, že jsou firmy, které za podobný výrobek (asi bude o něco kvalitnější) chtějí klidně třikrát tolik…


Sdílej

2 komentáře

  1. No nevím s tou cenou, v českém eshopu Daganet lze funkčně totéž pořídit za něco málo přes tisícovku. Systém uchycení je kovový rámeček přilepený na displej DSLR a do něj displejová lupa zapadá, jištěná navíc zalisovanými magnety.
    A pokud by někdo chtěl uchycení gumičkami tak jako u Hoodman HoodLoupe 3.0, zlaté české ručičky si s podobným bastlem hravě poradí. Stačí kus gumičky z galanterie, brzdičky na šňůrky a kulatý O-kroužek vhodného průměru, navlečený přes okulár lupy, na který se gumičky snadno chytí „prusíkem“.

    Mimochodem, podobné příslušenství je na eBay k mání i pro Nikon 1 řadu a to za nikterak závratnou cenu.

    Dobré světlo, ostrá (Nikkor) skla a věrné barvy :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *