Co se o prázdninách naučíš… aneb jaký byl první PhotoCamp Nikon školy?

Nikon školu, coby vzdělávací institut Nikonu, patrně není třeba čtenářům Nikonblogu zdlouhavě představovat. Gros Nikon školy tvoří jednodenní fotografické kurzy, které se konají na různých místech České republiky i na Slovensku. Zejména pokročilejším fotografům jsou pak určené vícedenní, zpravidla víkendové workshopy či expedice.
Letos v létě se poprvé konal také PhotoCamp. Co si pod tímto pojmem představit? Jednoduše: Vzdělávací pobyt, škola fotografování, nebo prostě fotografický příměstský tábor pro děti. O tom, že se premiéra vydařila, by vám hodně dlouho a s nadšením povídala projektová manažerka Nikon školy Magdaléna Staňková. Pro Nikonblog svoje postřehy sepsala ve své Zprávě z PhotoCampu.

PhotoCamp 2019

Magdaléna Staňková: Zpráva z PhotoCampu

První PhotoCamp proběhl na začátku letních prázdnin ve spolupráci pražského Gymnázia Oty Pavla v Radotíně a Nikon školy. Jak se ukázalo, toto spojení byla výborná volba. Nikon do PhotoCampu přinesl nejen fotografické znalosti a zkušenosti na vysoké úrovni, ale také velké množství fototechniky (i té nejprofesionálnější v řádu několika stovek tisíc), nových nápadů a bezva lektory. No a samozřejmě neskutečně nabitý program. Gymnázium zase díky své lokalitě poskytlo prostory jak pro samotný program PhotoCampu, tak i pro noční odpočinek ve spacácích. Ale co, že se tam vlastně dělo?

Studenti měli šanci – kterou, dlužno dodat, beze zbytku využili – se během pěti dní naučit nejen ovládat a správně nastavit zrcadlovku (od prvního dne automatický režim fotografování už nikdo nepoužil :-) ), ale také vyzkoušet portrétní fotografii, makro fotografii, fotografování zvířat, produktů nebo i sportu. Zrovna fotografování vodního slalomu v trojském kanále všechny účastníky PhotoCampu neskutečně nadchlo. Bylo to ale mimo jiné také díky úžasné lektorce a naší přední sportovní fotografce Báře Reichové (rozhovor s ní můžete číst zde na Nikonblogu), která nás celým dnem provázela. Všichni se dokonale vyblbli – a odnesli si úžasné snímky. Pro každé fotografické téma Nikon škola samozřejmě dodala vhodné objektivy, takže si naši studenti mohli vyzkoušet pevná skla, makroobjektivy, teleobjektivy a nebo třeba „širokáče“.

PhotoCamp 2019

Každý večer všichni účastníci vybrali pět svých nejlepších fotek, které jsme společně promítali a komentovali – studenti tak dostávali okamžitou zpětnou vazbu. Všichni se shodli, že toto bylo velmi přínosné. Kritika byla pozitivní a konstruktivní, a také díky ní se během pěti dní kvalita fotografií ohromně posunula. I když musíme přiznat, že už první den nám studenti ukazovali naprosté bomby. A přesně tyhle nejlepší fotografie jsme jim v Nikon škole také vytiskli, takže si kromě tašky plné dárků odnesli i tuto papírovou krásnou vzpomínku.

Večery nám zpestřili dva hosté – Sylva Korbařová, polovina dua Cestuj se mnou, která vyprávěla o svých dobrodružných výpravách a samozřejmě o fotografování a vybavení na takto náročných cestách. Co si budeme povídat, nechtěli jsme ji pustit domů, protože závěrečné úpravy fotek byly ohromně zajímavé! Druhým hostem byla již zmíněná sportovní fotografka deníku Sport, Bára Reichová. Kromě toho, že s námi strávila celý den, učila nás fotografovat a seznámila nás s tím, jak to chodí v novinách, večer nám ještě pro inspiraci ukázala kus ze své práce a hlavně povyprávěla zážitky ze třech olympiád, které fotografovala. No páni! Tak takové vyprávění člověk jen tak nezažije.

PhotoCamp 2019

Co ale bylo na celém PhotoCampu nejzásadnější a nejúžasnější, to byli naši studenti. Děti ve věku 10–16 let, z nichž polovina držela zrcadlovku poprvé v ruce, a většina vůbec netušila, co to je třeba clona nebo ISO. Tyto děti každý den tvořily naprosto úžasné snímky na profi úrovni, s výbornou kompozicí, zajímavým světlem nebo hlubší myšlenkou. Neskutečně nás překvapily svojí šikovností, ohromným nadšením, bezmeznou kreativitou i svým pohledem na svět. Každý človíček byl jiný, během těch pěti dní jsme byli se stoprocentní jistotou schopni určit, komu jaká fotka patří. Ale hlavně ta jejich energie! Nekonečný elán do fotografování. Právě díky nim byla atmosféra celých pěti kompletně profocených dní báječná a nezapomenutelná. Nestali se z nich naši studenti, ale naši přátelé, a my jim z celého srdce děkujeme za to, co jsme se od nich naučili my.

Magdaléna, Lucie a Filip | Nikon škola

PhotoCamp 2019

A co na to studenti? Výběr z hodnocení účastníků PhotoCampu

Hodnocení odborného programu – celkově
„Skvěle zorganizované a úžasným programem naplněný týden.“
Kristýna Zborníková, 15 let

Hodnocení odborného programu – co se mi líbilo nejvíce
„Konzultace 5 fotek pro každého, setkání s profesionálními fotografy.“
Pavlína Houzarová, 16 let

Hodnocení odborného programu – čím mě program inspiroval
„Program mě inspiroval k tomu dál fotit a věnovat se tomu víc a víc. Inspirovali mě i lektoři“
Klára Macíková, 14 let

Hodnocení lektorů
„Chytří, hezcí, pohotoví. 5 hvězdiček z 5.“
Jan Komárek, 16 let

Hodnocení lokality a prostředí
„Vcelku dobré, ale příště možná lepší místo pro stravování.“
Jindřich Skalák, 12 let

PhotoCamp 2019

Výběr fotografií pořízených účastníky PhotoCampu 2019

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *