Co se děje na obloze

Když jsem před více než dvěma měsíci dělal rozhovor s Ester Havlovou, fotografka v něm prozradila jedno svoje malé know-how. Pokud jste rozhovor četli (jestli ne, vřele doporučuji to napravit), bude pro vás jeden z tipů v tomto článku malé opáčko. Druhou vychytávku pak ocení fotografové, v jejichž brašně se kromě objektivů, blesků, filtrů a dalšího příslušenství uhnízdil také tablet od Applu – iPad.

Začněme však připomenutím tipu Ester Havlové – jde o webovou stránku www.suncalc.net, která nedělá nic jiného, než „předpovídá“ polohu slunce nad mapou. „Nic jiného“ je samozřejmě myšleno v nadsázce, protože je velmi mnoho fotografů, pro které je poloha slunce strategickým parametrem. Ať už jsou to stejně jako Ester Havlová fotografové architektury, ale také mezi fotoamatéry velmi frekventovaní krajináři, zkrátka všichni, kteří jsou závislí na přirozeném osvětlení.

Web je poměrně jednoduchý – na pozadí pracuje mapa Googlu, kterou je možné přepínat mezi mapovým a satelitním zobrazením, plus samozřejmě měnit měřítko. (Lze zapnout i Street View, ale v tom případě je deaktivované zobrazení polohy slunce.) Směr svitu sluníčka ukazuje oranžová čára uvnitř kruhu, další dvě čáry, růžová a žlutá, ukazují východ a západ slunce. Všechny „veličiny“ jsou pak zobrazovány včetně přesného času v rámečku vpravo nahoře.

Použití je jednoduché – nahoře vlevo zadáte adresu nebo zeměpisné souřadnice místa, poté datum, případně klepnete na tlačítko now – nyní. Přesný čas pak vyberete posunováním značky na časové ose nad mapou.

Jednu s sebou, prosím!

Nyní bych mohl napsat, že tento web stejně dobře funguje i na iPadu – což je pravda – ale pravda taky je, že na iPad najdete pro tento účel několik specializovaných aplikací, jež poskytují ještě vyšší přidanou hodnotu. Já jsem vybral jednu z nich, která se jmenuje LightTrac. Najdete ji samozřejmě v App Storu a stojí 3,99 eur, tedy zhruba stovku českých korun.

Stejně jako web www.suncalc.net využívá také LightTrac mapy Googlu v satelitní nebo mapové verzi, podobně také pomocí barevných čar ukazuje aktuální polohu slunce, plus jeho východ a západ. Zde se navíc můžete přepnout na zobrazení měsíce, i když po pravdě netuším, k čemu by mohlo být dobré. Navíc je zde také možnost vybrat lokalitu z adresáře iPadu (Kontakty), tato funkce ale nepracuje dobře – místo na mapě se ukazuje obvykle cca kilometr vedle správné lokality. Jde o problém iPadu – podobně nesmyslně pracuje i s interní aplikací Mapy (pokud chcete vybrat polohu z Kontaktů).

Horní, černě podbarvená třetina obrazovky (v režimu prohlížení na šířku je skrytá) má tři volitelné módy. V prvním – viz ukázku nahoře – zobrazuje fáze slunce a měsíce s přesnými časy. Další stránka je už zajímavější – zobrazuje azimut slunce a jeho úhel a výšku nad obzorem.

Pro fotografy je ale nejpraktičtější třetí mód, kde je graficky zobrazená délka vržených stínů v aktuálním čase. Můžete si dokonce uživatelsky zadat výšku objektu, aplikace dopočítá délku jeho stínu.

Pominu-li „bug“ při zadávání polohy z adresáře iPadu, má jinak výborná aplikace LightTrac ještě jednu malou nevýhodu – vzhledem k online mapám vyžaduje připojení k internetu, což pro někoho může být problém.

V každém případě představují oba dva tipy moderní pomocníky pro všechny „exteriérové fotografy“. Teď jen aby se ještě umoudřilo počasí a hurá do terénu s celou fotovýbavou!


Sdílej

6 komentáře

  1. ten odkaz pro android aplikaci se bude hodit pred casem sem uz neco hledal ale nedarilo se najit :)

    jinak ta funkce pro mesic se hodi kdyby treba nekdo chtel vyfotit nejake misto s mesicem pozadi . Kdysi sem premyslel ze bych mesic vyfotil teletem a chtel knemu i nejake okoli. Z foceni seslo jelikoz sem nevedel kde zrovna bude a nemel sem cas chodit po venku a hledat, ta aplikace by mi docela pomohla :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *