Červencovou Fotku měsíce Nikonblogu ovládli… Muži na tahu

Poměrně těžké, i když velmi fotogenické téma, a k tomu poněkud lenivý prázdninový čas. Tudíž nemohu zapřít, že jsem měl z červencového tématu Genius loci – Duch místa trochu strach. A jak se ukázalo, úplně zbytečně. Sedmé kolo naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu jste obeslali výbornými fotografiemi, duch místa v nich byl zobrazen v nejrůznějších podobách, ve dne, v noci, při východu i západu slunce, na místech zatracených i Bohem požehnaných.

Bylo zkrátka z čeho vybírat, což mě moc těší. I z toho důvodu jsem do dnešního vyhlášení nejlepších autorů zařadil větší počet fotografií než obvykle dávám. Nicméně vyhrává jen jeden a tím je autorka fotografie Muži na tahu, Lucerna Praha – Pája Brunďa. Gratulujeme!

Vítězná fotografie 7. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 – Muži na tahu, Lucerna Praha | Foto Pája Brunďa
Vítězná fotografie 7. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 – Muži na tahu, Lucerna Praha | Foto Pája Brunďa

Nemohu si pomoci, když jsem tento snímek poprvé spatřil, okamžitě mi vytanuly na mysli obrazy nizozemského malíře M. C. Eschera. Jeho kompozice s vodou tekoucí do kopce a jinými hříčkami jsou však fantaskní. Fotografie Pájí Brundi představuje skvěle zachycenou realitu. Běžnému diváku skrytá zákoutí paláce Lucerna v Praze, který geniem loci oplývá měrou vrchovatou. K tomu už jen obsahový přesah s „muži na tahu“ a vítězství je jasné.

Na snímku je ale ještě jeden, podle mého názoru spíše nechtěný přesah. Uhádnete jaký? Všimli jste si stativů a fotobatohů hráčů šachu? Autorka se – alespoň jak já se domnívám – zkrátka vydala s kolegy fotografy na lov snímků z Lucerny, aby je pro tuto fotografii využila jako kompars. Patrně to nebyl původní záměr, zkrátka to vyplynulo ze situace. Jen abyste si nemysleli, že nyní kritizuji. Naopak, v tvůrčí fotografii je to naprosto korektní postup, tak proč ne? Nicméně budu rád, když se autorka v komentáři pod článkem sama vyjádří, a buďto se „přizná“ nebo moje domněnky vyvrátí :-)

Beze slov

Dalších sedm fotografií, které nyní zveřejňujeme, nebudu jednotlivě komentovat. Rád bych, aby na vás působily tak, jak fotografie působit mají – bez zbytečných řečí, bez vysvětlování, bez návodu, jak se na ně dívat. Jak jsem napsal v úvodu, zachycují genia loci na různých místech, v různých denních dobách i světelných podmínkách. A to je na nich kouzelné. Kochejte se!

Petra Písařovicová | Bez názvu
Petra Písařovicová | Bez názvu
Reny Haliree | Mlžné ráno na Jetřichovicku
Reny Haliree | Mlžné ráno na Jetřichovicku
Pavel Berry Beran | Kousek od Brna…
Pavel Berry Beran | Kousek od Brna…
Petr Pazdírek | Duch důlní šatny
Petr Pazdírek | Duch důlní šatny
Anna Šolcová | Bez názvu
Anna Šolcová | Bez názvu
Michaela Firesova | Deštivý večer v barové čtvrti Dublinu
Michaela Firesova | Deštivý večer v barové čtvrti Dublinu
Markéta Butalová | Velká Skála – Trója
Markéta Butalová | Velká Skála – Trója
Kdo hledá, vyhraje

Naše soutěž Fotka měsíce Nikonblogu červencovým kolem nekončí – stále je ve hře ještě pět dílčích a jedna hlavní výhra. Takže neváhejte, a pokud jste se ještě nezúčastnili, jděte do toho. Což samozřejmě platí i pro autory, jejichž jména se už v naší soutěži objevila několikrát.

Téma pro žhavý srpen se jmenuje Najdi a vyfoť! Nalezené zátiší. Veškeré podrobnosti o něm najdete v samostatném článku zde. Jako vždy jsme už nyní natěšeni na vaše snímky!


Sdílej

2 komentáře

  1. Děkuju.
    Mezi takovou konkurencí se prostě úplně divím. Krásné fotky tam byly počínaje „Kousek od Brna“ přes „Prahu“ po Jetřišky…
    Já mám takovou radost.
    Asi největším paradoxem je, že ti pánové na fotce jsou profi fotografové a každý má po boku výbavu za několik desítek neli stovek tisíc a já je cvakla mobilem..

  2. Fotka je opravdu náhodná, pány neznám a byla jsem se tam jen kochat západem slunce nad Pražským hradem.
    Pro Petra na vysvětlenou ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *