Černobílá Fotka měsíce Nikonblogu. Kdo vyhrál lednové kolo? A co vás čeká v únoru?

Černobílá fotografie, čili téma měsíce ledna, vlastně není žánr jako je krajina, portrét, streetfoto a další. Je to „jen“ způsob vyjádření, nebo pokud jste fotili na černobílý film (což můžete i dnes), způsob záznamu. Nicméně převod více či méně barevné reality do škály šedé je z mnoha důvodů mezi fotografy velmi oblíbený dodnes. A já věřím tomu, že tomu tak bude stále.

Říká se, že pokud chce člověk dobře mluvit cizím jazykem, musí v něm i myslet. A totéž se tvrdí o dobré černobílé fotografii. Mým primárním cílem tedy bylo, najít mezi účastníky lednového kola naší soutěže ty, kteří nejenže umí dobře převést barevnou digifotku do škály šedé, ale takříkajíc koukají černobílým pohledem už při stisku spouště. Do hlavy nikomu samozřejmě nevidím, takže se mohu plést – důležité je však celkové vyznění fotografie.

Dnes tedy zveřejňujeme pětici takových snímků. Jen jeden z nich je ale vítězný. Nejlepší fotografií prvního kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu roku 2019 je baletka Petra Luňáka.

Fotka měsíce Nikonblogu – leden 2019 – foto Petr Luňák
Fotka měsíce Nikonblogu – leden 2019 – foto Petr Luňák

Petr Luňák vytvořil, dalo by se říci, až filmovou scénu. Do rozlehlého plenéru s nadhledem do širé krajiny umístil „prvek“, který byste v takovém prostředí neočekávali. Věřím však, že jeho cílem nebylo překvapit nebo snad šokovat diváka. Fotografie naopak působí velmi přirozeně, byť nevylučuji jistý zneklidňující pocit. Autor výborně pracuje s černobílou tonalitou, se světlem i s ostrostí, zkrátka skvělá práce. Gratulujeme!

Černobíle od krajiny po… krajinu

Mezi nejlepší autory černobílých fotografií lednového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu postoupily také dvě zástupkyně něžného pohlaví s fotoaparáty, obě našim čtenářům poměrně známé – Jana Kupčáková a Mia Feres.

Všimněte si, že černobílá fotografie se prolíná napříč všemi žánry. Zatímco vítězný snímek představuje „krajinu s člověkem“, jak Jana Kupčáková, tak i Mia Feres, využily škálu šedé pro street fotografii. Ostatně to stejné udělal z naší soutěže také známý Peter Čech na dalším snímku. A abychom to celé uzavřeli, do krajiny se vracíme kouzelným záběrem Tomáše Tisoně.

Foto Jana Kupčáková
Foto Jana Kupčáková
Foto Mia Feres
Foto Mia Feres
Foto Peter Čech
Foto Peter Čech
Foto Tomáš Tisoň
Foto Tomáš Tisoň
V únoru zůstaňte doma a foťte…

Ikona světové fotografie Robert Capa jednou prohlásil větu „Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!“. To jsou slova významného reportážního fotografa a dokumentaristy. Ne, únorové téma ale nebude z tohoto ranku. My vás nyní vyzýváme: „Pojďte ještě blíže! Pojďte co nejblíže, jak to půjde.“ Soutěžit se totiž bude o… nejlepší makrofotografii.

Makrofotografie je sice definovaná jako snímání v měřítku 1 : 1 a menším, nicméně my na vaše fotky s pravítkem nepůjdeme. Stejně tak nás neohromí technická dokonalost makra skládaného z mnoha jednotlivě zaostřených záběrů, bude-li to nudný sterilní snímek pro vědecké využití. Ponořte se zkrátka do bližšího než blízkého světa, avšak buďte u toho tvůrčí, nápadití, vtipní. Nefoťte jen broučky a kytičky, ale také šroubky a matičky :-) Ale vážně, makrosvět techniky je stejně zajímavý jako makrosvět fauny a flóry.

Svoje fotografie označte tagem #nikonblog022019 a nahrejte je na Facebookovou stránku Nikonu zde. Nejlepší z vás získává speciální edici diáře Nikon – 1000 statečných a samozřejmě postupuje do celoročního finále o poukaz na fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč. Těšíme se na vaše makrofotografie!

Nikon diář 1000 statečných

Dvě linie

Ještě drobnost ke změnám v naší soutěži Fotka měsíce Nikonblogu, které proběhly s novým rokem 2019. Možná jste si všimli toho, že soutěž nyní probíhá odděleně na české a na slovenské facebookové stránce. Ano, z určitých důvodů je tomu tak. Téma je nicméně vždy společné, dílčí ceny taktéž, a to se týká i hlavní výhry. Pouze o ni nebude bojovat dvanáct autorů – měsíčních semifinalistů –, ale dvojnásobný počet fotografů. Pro nejlepšího z účastníků bude sice vítězství těžší, ale o to větší bude mít cenu. Sledujte proto také slovenský Nikonblog.sk – ať vidíte konkurenci od východních sousedů.


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *