Nikon D4s je tady! A k tomu nový software pro všechny…

O tom, že se chystá nový model vlajkové lodi digitálních zrcadlovek Nikonu, model D4s, si nešuškali jen vrabci na střechách a nespekulovali nejrůznější „rumours“, to naprosto veřejně přiznal i Nikon – ostatně my jsme o tom psali také – při uvádění lednových novinek. Dnes ale konečně mohou jít všechny dohady stranou, víme vše, co si na nás Nikon D4s nachystal. A kromě toho budeme oznamovat ještě jednu novinku – software Capture NX-D.

Ve znamení rychlosti

Hned na začátku je třeba uvést, že všichni ti, kteří očekávali vyšší rozlišení nového krále zrcadlovek Nikonu, byli na omylu. Kdyby se ale poučili z historie, věděli by, že „eSka“ neznamenala ani dříve vyšší počet pixelů. Spíše větší či menší inovace směrem k rychlosti. A tak je tomu i u Nikonu D4s…

Nikon D4s

Pohled na produktovou fotografii jasně říká, že design se téměř nezměnil. Ano, výrobce deklaruje malé úpravy hlavního i vertikálního gripu pro lepší držení zejména fotografy s menšíma rukama, oba joysticky dostaly nový povrch, tvar gumové zarážky pro palec při držení na výšku je mírně změněn. Jinak je to ale pořád stará dobrá D4…

Sáhneme-li do útrob, pak stejný je také snímač, jde tedy o 16Mpx CMOS čip, který je – u Nikonu možná dnes už trochu překvapivě – stále osazen low-pass filtrem. Jako první profesionální digitální zrcadlovka Nikonu (po amatérských modelech D5300 a D3300) však dostal D4s nový obrazový procesor EXPEED 4. Jeho výhody lze stručně shrnout do třech kategorií: Vylepšuje obrazovou kvalitu jak statických fotografií, tak i videa, zrychluje práci fotoaparátu a pomáhá šetřit energii akumulátoru.

Nikon D4s

Povýšení kvality se týká lepší práce odšumovacích algoritmů – Nikon D4s nyní dosahuje maximálního ISO až 409 600! Redukce šumu je ale zapojena také ve videu, které navíc nyní dosahuje maximální snímkové frekvence 50|60 sn./s ve Full HD rozlišení. Zůstaneme-li ještě u videa, tak to nově umožňuje například také použití Auto ISO ve všech expozičních režimech, včetně manuálu, či nastavování citlivosti mikrofonu během natáčení.

Vraťme se ale k procesoru EXPEED 4. Ten je o 30 % rychlejší nežli jeho předchůdce EXPEED 3, což například dovoluje pořízení dvojnásobného počtu JPEGů při sériovém snímání – nyní rovných 200 fotografií. To samozřejmě souvisí také s větším bufferem. Co se týká podílu obrazového procesoru na úspoře energie, pak Nikon uvádí výdrž 3 020 fotografií v jednosnímkovém módu nebo 5 960 fotek při sériovém snímání na jedno nabití Li-Ion akumulátoru EN-EL18a.

Nikon D4s
Hořčíková kostra zaručuje vysokou odolnost těla
Síťový kabel s sebou

Zrychlení nové vlajkové lodi profesionálních zrcadlovek Nikonu se týká také komunikace, respektive přenosu dat. Ethernetový port, který D4s zdědil po modelu D4, je nyní více než třikrát rychlejší – gigabitová LAN síť nyní pracuje rychlostí 185 Mbit/s.

Pomocí volitelného adaptéru můžete samozřejmě obrazová data posílat „ven“ pomocí bezdrátového přenosu Wi-Fi – a pro jeho efektivní využití byl v Nikonu D4s implementován zmenšený RAW – označovaný jako RAW S. „Esková“ velikost je stejná jako u JPEGu, tedy čtvrtinová velikost maximálního rozlišení, 2 464 × 1 640 px, čili 4 Mpx. To je rozlišení, které například „webařům“ bohatě dostačuje, přičemž datová velikost je pro posílání pomocí Wi-FI samozřejmě mnohem menší.

Nikon D4s

Ve skupině to jde lépe

Přestože by spousta lidí předpokládala, že na dokonalém autofokusu Nikonu D4 už nejde nic vylepšit, byly provedeny inovace i zde. První novinka souvisí se sériovým snímáním. Zatímco Nikon D4 „dal“ při kontinuálním přeostřování „jen“ deset snímků za sekundu, D4s již umí 11 sn./s, tedy stejný počet jako při aretovaném autofokusu.

Poměrně významnou novinkou je ale nový režim AF Group (Skupinová volba zaostřovacích polí). Ten pracuje se skupinou pěti polí, uspořádanou do kříže, která by měla fungovat podobně jako v automatickém výběru ostřicího bodu – preferovat objekty, které jsou blíže fotoaparátu. To je rozdíl oproti dynamickému sdružování autofokusových bodů, u kterého je prioritní středový bod skupiny a například u průhledů nebo v případech, kdy je bod těsně vedle hrany zaostřovaného objektu, může docházet k chybnému zaostření na pozadí. To by se v případě použití skupinové volby zaostřovacích bodů nemělo stávat. Podotýkám, že toto jsou zatím pouze teoretické informace, přesněji uvidíme až v praxi.

Podrobná technická data Nikonu D4s najdete zde.
Doporučená prodejní cena: 149 990 Kč

Capture NX 2 je mrtev, ať žije Capture NX 2!

Druhou novinkou 25. února 2014 je ohlášení „výměny firemního softwaru“. Dnes ještě sice nikoliv, ale v průběhu roku 2014 bude ukončen vývoj programu Capture NX 2 (podpora RAWů nových fotoaparátů Nikon), který bude nahrazen softwarem Capture NX-D. Doplňující informace: Na rozdíl od placeného Capture NX 2 bude Capture NX-D zdarma.

Už nyní byste měli mít možnost stáhnout beta-verzi Capture NX-D z tohoto webu. Nikon hodlá ještě několik měsíců naslouchat připomínkám betatesterů, aby poté vypustil do světa první ostrou verzi a zároveň „zařízl“ Capture NX 2.

Capture NX-D

Co nás u NX-D čeká? Podle aktuální beta-verze to zatím vypadá, že si uživatelé, zvyklí na NX 2, bohužel pohorší. I když je předčasné u verze 0.9.1 dělat jakékoliv závěry, je zřejmé, že zde chybí specialita NX 2 – kontrolní body. Nenašel jsem ani další Nikoňáckou featuru, ovládání D-Lightingu a další nástroje. Jako pozitivní naopak na první pohled hodnotím ukládání úprav do externího souboru, tedy nikoliv do zdrojového RAWu, jak tomu bylo doposud u NX 2.

Capture NX-D
Ukázka prostředí Capture NX-D

Nový software Capture NX-D je dostupný jak pro Windows (verze 7 a vyšší) nebo Mac OS X (oficiálně se udává od verze 10.8, mně ale funguje i na verzi 10.7.5). Beta-verzi Capture NX-D pilně testujeme, abychom vám mohli co nejdříve sdělit přesnější poznatky z tohoto softwaru.


Sdílej

32 komentáře

 1. Dobrý den.
  Pane Lindnere, mám problém s rychlostí náročnějších operací v NX-D (ostření, odšumování).
  Odšumovací procedura RAWu z D7000 v better quality trvá řádově 15 minut! Ve faster zhruba polovinu (i7, 12GB RAM). Podobná operace v Zoneru je hotová do 5 vteřin. Je to nastavením?
  Děkuji za zprávu a zdravím Vás.
  Havlíček

 2. Tome před rokem sem sehnal na ebay NX2 original zabalenou včetně licence za 800. Da se sehnat i NX1 a pak upgrade …. Vyjde to levněji než kupovat rovnou NX2.

 3. No já kupoval CNX2 před dvěmi lety za cca 5500 Kč a oni ho takhle zaříznou… Ale co se týče rychlosti SW při editaci, tak s tím byl problém už u CNX2. Na mém Core I5 2500K, 16 GBRAM, GTX285 1GBRAM a HDD s 9600 ot./min. to většinou pěkně „drhlo..“ Je vidět, že rychlost procesů v editaci je vývojářům úplně jedno. Na plynulost SW od Nikonu, by byl nejspíše potřebný počítač z NASA… :(

 4. Jaroslav Havlíček: Mně to taky zrovna svižně nechodí, ale zatím z toho nechci dělat závěry – je to jen beta-verze.

 5. D4S by měl Nikon dávat zdarma současným uživatelům NC NX2 jako omluvu a odškodnění za NC NX-D.
  Konce control pointů jsem se obával od momentu kdy Google koupil společnost Nik software. Kdyby aspoň NIK pluginy šly použít v NX-D, člověk by do nich investoval.
  Kvalitní postprocess ve firemním softu byl hlavní důvod volby když jsem se kdysi rozhodoval mezi Canonem a Nikonem.

  K čemu bude NX-D? Jen pro předžvýkání raw souborů a jejich vyplivnutí v 16 bit tifu pro rozumné zpracování? Děkuji, v tom případě už radši budu všechno dělat v LR, Aperture či něčem jiném.

 6. Mám ty pluginy od Google-Nik software . Fotky v nich jdou otevřít i z Windows nebo ze Zoneru ,ne jako pluginy ale přes kontextové menu myši : ,, Otevřít v programu“ . Jde to i v NX2 ale jen pro jeden plugin a musí se to nastavit v preferencích. Není to ůplně nejpohodlnější ale funguje to.

 7. Hmmm, odskusal som to. Uprimne, sklamanie. Control point-y mi tam hodne chybaju. Ak sa tam neobjavia, zostanem pri NX2 az dovtedy, kym budem mat aktualne podporovany fotak (D90).

  R.I.P.

 8. Ty pluginy od Google-Nik software jdou v NC NX-D nastavit v preferencích ( Open with) všechny takže žádnej problém.

 9. Tak jsem to otestoval vše co jsem dělal v NX2 jsem už našel, program mi přijde svižnější než NX2. Mám Windows 8.1 64bit AMD Athlon II X2 260 3,2GHz 4GB RAM a úplná paráda. Pane Lidner, dík za další článek rád se vracím na nikonblog, vždy se zvědavostí co je nového – a Nastavení D-Lighting je pod Tone Detail.
  Kontrolní body se nekonají nu což musím se s tím naučit žít :-(
  A co se týče NX2 kupoval jsem před 5 týdny!!! za 4400,-Kč, rozčilovat se nebudu, lékař mi to zakázal :-) Jen doufám, že se tento software bude dále vyvíjet a bude zdarma, Až jednou budu měnit DSLR ať nemusím znovu kupovat další program.
  Z čeho mám radost, že různá nastavení jdou uložit, takže opět obrovská úspora času. A co je absolutní bomba je porovnaní dvou foto, to je mnohem lépe zpracované konečně!!!
  Zkoumal jsem, když přesunu do jiného souboru fotku, jak si zajistit úpravy už udělané. Stačí vytvořit adresář – NKS_PARAM v souboru kam jsem fotku přesunul a do něho zkopírovat např.DSC_6966.NEF.nks a už je to k dispozici vše.

 10. Tak to je v háji. Já si zrovna před krátkou dobou myslel, že jsem vychytal svůj SW. Fotím zásadně do RAW – základní nastavení a to včetně pomocí kontrolních bodů (ty považuji za naprostou vychytávku… stejně jako D-lichting) a jen některé věci, např vyrovnání svislic, nebo klonování, dělám v Corel Paint Shop Pro X2. Uvažoval jsem o upgrade na X6 a takto – je všechno jinak.
  Myslím, že je škoda těch mých investic na nákup NX2 v roce 2013.

  SW zdarma u mne nebudí zrovna dobrý pocit a kvalita za peníze už nebude…

  Ach jo.

 11. Tak jsem si Beta verzi stáhl a nainstaloval. Vypadá to docela pěkně, malé změny jsou poměrně svižné, horší to je s odstraňováním šumu a D-lichting – rychlost, alespoň u mne, je malá.
  Ovládání je trochu (na první pohled) chaotické, ale myslím, že jde spíše jen o nabytí zkušeností a dovedností. Chce to s SW pracovat…
  Takže, asi ano, jen je škoda mé investice a „kontrolních bodů“…

  Mimochodem, v únoru vyšla nová verze 2.4.6 – bude to poslední?

 12. Za svou osobu mohu konstatovat:
  Krok vpřed, dva kroky vzad.
  Špatné zprávy:
  – opět jednom v angličtině, což bude pro mnohé (většinou starší generace) dost velkou nevýhodou a to včetně nápovědy či příručky v PDF formátu, která je sice interaktivně udělána, ovšem vytisknou ji bude asi problém (pokud by někdo chtěl),

  – zrušení U-point technologie, což byla stěžejní funkce NX-2, která ušetřila hodně práce ve Photoshopu. Její zavedení do NX-D se neplánuje, pouze bude prý možné otevřít soubor upravený U-point technologí v NX-2 v některých budoucích verzích – v současné době sice takto upravený soubor otevřít jde, ale změny provedené pomocí U-point jsou ignorovány

  – veškeré změny jsou ukládány ve formě téměř textových souborů – znamená to další tisíce souborů, se kterými bude nutné pracovat. Nyní nestačí přesunout jednoduše NEF na jiné místo a znovu jej otevřít, je třeba k němu založit správně pojmenovanou složku a do zkopírovat i soubor úprav – to je ovšem hujeřina (NX-D silně připomíná SW pro Sony či Samsung – patrně stejný výrobce – Silki Pix?) Nikon to odůvodňuje tím, že nedochází k „destrukci“ RAW souborů a veškeré změny jde vrátit zpět (jako kdyby to doposud v NX-2 nešlo na jeden klik myší). Stejně tak další důvod, že pokud dříve zavřu program, než jsou provedené všechny změny na upravovaném souboru, je silně přitažen za vlásky

  – Nikon negarantuje, že změny, provedené v beta verzi NX-D budou načteny ve finální verzi (patrně proto, že může dojít ke změně struktury doprovodných změnových souborů?)

  – nefunguje transfer přes kabel přímo z fotoaparátu – osobně jsem to nikdy nepoužil, ale dle tvrzení Nikonu má být k tomuto účelu používán nadále SW VIEW NX (???)

  – po vydání oficiální verze (má to být někdy v létě, protože beta má fungovat jenom do září 2014), bude zastaven další vývoj (= aktualizace pro nové fotoaparáty) NX-2 – tj. pro otřevření NEF souborů z fotoaparátů vyrobených v příštím roce nepůjde použít – pro ty, kteří se jej koupili letos či v loňském roce je to dosti špatná zpráva a toto považuji od Nikonu za velmi nesolidní jednání, protože při změně zrcadlovky na novější typ v dalším roce jim bude NX-2 na…..

  – zcela ignoruje úpravy provedené v NX-2
  – při spuštění NX-2 z NX-D přes ikonu APP se snímek zkopíruje jako TIF do složky Obrázky a také se tak v NX-2 otevře:) – k čemu by mi to bylo, nevím.

  Dobré zprávy:
  – NX-D je zdarma – trochu mi to kazí vědomí, že NX-2 měl být k zrcadlovkám zdarma od samého počátku

  – na mém počítači svižnější než NX-2 a zatím nespadl. Je zde řada drobností, které jsou daleko lépe vyřešeny než v NX-2 či v NX-2 nebyly vůbec (např. porovnání snímků). Rychlejší je i kopírování úprav na další snímky (prakticky okamžité, protože k NEFům se pouze založí další konfigurační soubory).

  – uživatelské prostředí patrně ještě dozná některých změn, zatím to ovšem vypadá, že programátoři nejsou nuceni se SW pracovat – najít některé funkce, které se používají neustále, je detektivní pátrání a některé jdou nastavit jenom skokově – např. zesvětlení stínů a o tom, že by pod sebou bylo možné nastavit korekci EV, stíny, světla, saturaci a kontrast ani nemluvě.

  Můj závěr nad betaverzí – takto ne. Pro mne je to jednoznačný krok zpět. Věřím, že některé funkce budou ještě přepracovány a vzhled dozná také úprav, ale ukládání změn do dalších zvláštních souborů mne dokáže odradit samo o sobě.

 13. Oprava: nehodlá otevřít některé JPG soubory, některé zobrazí jenom jako ikonu „JPEG“ a při pokusu o jejich otevření spadne:
  Název události problému: APPCRASH
  Název aplikace: CaptureNX-D.exe
  Verze aplikace: 0.9.1.2000
  Časové razítko aplikace: 52fdd99b
  Název chybného modulu: image_render.n5m
  Verze chybného modulu: 1.4.0.4002
  Časové razítko chybného modulu: 52f4a342
  Kód výjimky: c0000094
  Posun výjimky: 00000000001c0910
  Verze operačního systému: 6.1.7601.2.1.0.256.48
  ID národního prostředí: 1029
  Další informace 1: e7c1
  Další informace 2: e7c11a4254f19f7bf7232283d3065e6f
  Další informace 3: 30e1
  Další informace 4: 30e104ccaab43f9b8af20fa71e657799

  Zoner 16, 15, i 14 otevřou soubory pro úpravy naprosto bez problémů, stejně jako Photoshop a další programy – ale to bude chybička, která bude jistě opravena.

  P.S. Ani bych se nedivil, kdyby se za rok objevilo něco jako Capture NX-DPro, kde budou dopracovány některé „profi“ funkce a bude opět placený:) Protože představa toho, že si někdo koupí D4s (pro tu bude naštěstí NX-2 ještě použitelný) a bude používat NX-D mne děsí:)

 14. Používám NX a NX-2 od jejich začátku, tedy cca 9 let, odolal jsem všem svodům Lightroomu, ale nyní už nebudu mít důvod u NX zůstávat. Ignorace úprav z NX2 a absence U-pointů je podle mne selhání Nikonu jako důvěryhodného a konzistentního dodavatele SW řešení pro své fotoaparáty. Jsem zklamaný, hodně.
  V příští verzi už třeba nepůjdou otevírat RAWy z foťáků starších než 5 let? No, věřím, že to si Nikon ohlídá, aby to tak nedopadlo, ale je to jenom víra, rozhodně ne jistota…

 15. Představte si někoho, kdo se v minulosti rozhodl, že svoje nejdůležitější fotky bude archivovat ve formátu NEF, s mírnými úpravami pomocí U-pointů. Ať už se vám to zdá chytré nebo ne, je to legitimní rozhodnutí, vždyť Nikon se ve svých materiálech tvářil tak, že NX2 je jeho strategický SW a ten přeci musí mít od solidního dodavatele zajištěnou portabilitu do budoucnosti. A najednou tedy Nikon sdělí, že podpora NX2 končí. Může si takový nešťastník všechny ty fotky klidně přeeditovat jiným softwarem ? Naštěstí se mě to netýká, ale připadá mi to, že Nikon pokropil zrovna své nejvěrnější zákazníky studenou vodou z hadice a takovému dodavateli bych už neuvěřil ani pozdravení.

 16. Docela mě překvapují některé poměrně ostře kritické komentáře a to i přesto, že ve článku je zcela jasně uvedeno, že software Capture NX-D je teprve v počáteční beta verzi. Já bych to spíš bral jako pozitivní informaci, že je konečně k dispozici bezplatný firemní program a případnou kritiku nedostatků bych si nechal až poté, co bude uvolněna finální ostrá verze.

 17. Já pořád ještě chovám tichou naději že NC NX-D je testovací balónek vypuštěný do prostředí Nikon uživatelů. A pokud bude hodně negativních reakcí, že ústupkem bude alespoň pokračování podpory nových modelů fotoaparátů pro NC NX2.

  I když …. historická zkušenost ….rok po ukončení prodeje profi řady skenerů ( v relaci několika desítek tisíc Kč) se Nikon vykašlal na své zákazníky kteří potřebovali ovladače pro Win 7 a jednoduše je hodil přes palubu s tím že ovladače prostě nebudou. A nebyly.

  No, osobně asi nadále do budoucna nebudu riskovat archivaci fotek pomocí software který výrobce mění jako ponožky.
  LR a Adobe se mi aktuálně jeví jaksi důvěryhodněji.

 18. Ono je to prostě všechno vynucené. Captute NX2 dělala pro Nikon firma Nik Software. Tu koupil Google a Google zřejmě také dal roční výpovědní lhůtu na aktualizace Capture NX2. Prostě pro Google byly tržby za Capture NX2 evidentně nezajímavé. Takže Nikon s tím ani nemohl vůbec nic dělat. Takže hledal nějakou náhradu, jeho vlastní programátoři zvládnou tak maximálně View NX, takže se dohodle s producentem SilkyPixu a dal dohromady SilkyPix s algoritmy View NX.
  Pro zákazníky Capture NX2 blbý, ale evidentně to vůbec nebylo rozhodnutí Nikonu a asi s tím Nikon ani nemohl nic udělat. Tedy mohl. Koupit před 5 lety Nik Software, tam jedině mohla být chyba.
  Používám pluginy Nik Software (tedy Googlu) s Photoshopem a opustil jsem Capture NX2 už před půl rokem. Po přechodu z D300 na D7100 se mně začalo také zdát, že Capture NX2 je horší na RAWy z D7100, než Adobe. U D300 se mně to jevilo ještě obráceně.

 19. Díky Tomáši X za dobrý příspěvek, s chladnou hlavou uznávám, že tak je. Ovšem radost z toho nemám.

 20. Taky děkuji Tomášovi X. za rozumné vysvětlení. Na C-NX2 jsem si zvykl, používám ho 5 let a jeho zaříznutí mě štve stejně jako ostatní. Mám relativně nové PC a čerstvě jsem nadšený z D800, tak mi chvíli ještě snad vydrží… Pak nezbude, než se na stará kolena učit s Lightroomem nebo něčím jiným….

  Nevíte někdo, které jiné editační programy mají možnost používat při zpracování rawů (nefů) technologii U-points ?

 21. Minimálně by Nikon mohl zkonstatovat že NC NX2 to má spočítané a stopnout její nabízení.
  Zatím – pokud si dáte do vyhledávání zboží NC NX2, vyjede vám plno obchodů kde je skladem a nabízená.
  Jak by vám bylo v roli zákazníka když zaplatíte několik tisíc Kč a ex post zjistíte že jste koupili software který vám za rok ke koupené zrcadlovce Nikon nebude nic platný. Já osobně bych to hodnotil jako hnusný podraz.

 22. Ono přece nejde jen o to, že vám ten NX2 nebude nic platný k zrcadlovce koupené za rok. Když se na trhu objeví třeba Windows 9, tak vám ten NX2 nemusí být nic platný ani k té staré zrcadlovce, protože už nikdo nezaručí jeho portabilitu do dalších verzí Windows. Postavit strategický SW na technologii, jejíž licenci firma Nikon nevlastnila – to není nějaká chybička, která se vloudila, to je nezodpovědnost.

 23. Třeba Google překvapí a v blízké době nabídne Raw konvertor otevřený pro všechny rawy .
  Když už teda koupil ten NIK Software. Vždyť Picasa umí s NEF formátem pracovat.

 24. tomas A: A někde na poslední stránce podmínek využití takového softu pak bude poznámka že veškeré tímto programem upravované fotografie může velký šmírovací strýček G bezplatně a neomezeně využívat či nabízet třetím stranám…. Vůbec by mne to nepřekvapilo….

 25. Díky za článek a hlavně za příspěvek Tomáše X. Právě jsem byla ve fázi nákupu NX2 jako nejlepšího softu pro Nikon a po přečtení zůstanu i po přezbrojení u LR.

 26. Tak v tom nejsme sami …..bohužel :-(
  Apple nebude dále vyvíjet profesionální software Aperture: https://jablickar.cz/apple-aperture-konci/

  Apple alespoň řeší nějakou zvýhodněnou možnost přechodu svých uživatelů na Lightroom.
  Na nás se Nikon leda vykašle….
  A nakonec nezbude než Lightroom a pravděpodobně časem jen v cloudu a za draho …. Ach jo, méně konkurence = možnost zdražovat…

 27. Nakonec asi budem rádi, že máme konverzi RAWu ve foťáku a nebo budem rovnou fotit do JPEGu i se všemi těmi obrazovými efekty co jich ve foťáku dneska je plno :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *