Aktualizace – vyřešeno: Capture NX-D – nefunkční export v MacOS Big Sur

Stalo se vám někdy, že jste si něco tak moc přáli, až se to vyplnilo? Věřím, že ano. Já jsem si to zase tak moc nepřál (jako, že bych z toho třeba nemohl spát), i když jsem věděl, že by to bylo milé. Kdyby to fungovalo jak má. Ne, nejsem nemocný, ani opilý. Zkrátka a dobře, na tento článek, který jsem publikoval přesně před týdnem, můžete nyní zase zapomenout. Nikon totiž včera vydal novou verzi Capture NX-D (1.6.5), která níže popsaný problém zcela odstraňuje. Stahujte zde :-)

Patříte-li mezi příznivce počítačů od Applu, a třeba už na konci loňského roku jste si nainstalovali nejnovější verzi operačního systému MacOS Big Sur, nejspíš jste zaznamenali problém s nikoňáckou vývojkou RAWů, Capture NX-D. Cožpak o to, program jako takový funguje, ovšem jen do chvíle, kdy chcete hotovou práci vyexportovat do TIFFu nebo JPEGu. Při pokusu o export pokaždé spadne… Nikon o tomto problému , nicméně zatím se stále řeší, a NX-D na sto procent nefunguje.

Oprava taktéž od Nikonu

Díky tomu, že mám dva Macy – a na jednom starší systém MacOS Mojave – jsem to doposud řešil tak, že jsem RAWy buďto vyvolával na starším modelu, nebo jsem po provedení úprav udělal na starším modelu jenom export. Mimochodem, separátní export je možné udělat klidně i na počítači s operačním systémem Windows – Capture NX-D je to tak nějak jedno :-) Jenom nesmíte zapomenout  přestěhovat i složku NKSC_PARAM, obsahující soubory popisů úprav.

Pracovat na více počítačích, potažmo třeba jen kvůli tomuto problému držet více počítačů, je příslovečné škrábání se levou rukou na pravém uchu. Řešení naštěstí existuje, i když přiznám se, mě napadlo úplně náhodou. Jednou jsem si zkrátka řekl: Nikon má přece i svůj prohlížeč ViewNX-i, který umí třeba i takové nadstandardní věci, jako je ukázat EXIF informace z videí, pořízených Nikony (psal jsem o tom zde). Tak neumí třeba exportovat RAWy, respektive z RAWů vyrobit TIFFy nebo JPEGy? Halelujá! Umí!

Capture NX-D – nefunkční export v MacOS Big Sur. Známe řešení!

ViewNX-i umí konvertovat RAWy a funguje u něj dokonce i stejná klávesová zkratka Cmd + E. Pokud neklávesujete, pak jde o příkaz Conver Files v menu File.

Dialogové okno Convert Files není úplně stejné jako u Capture NX-D, najdete zde navíc ještě možnost konverze celých složek, nicméně všechna ostatní důležitá nastavení zde jsou, tudíž jaksi není co řešit. I když… jedna věc ano: Zkontrolujte si, jestli máte v Preferencích programu nastavený stejný barevný prostor u Capture NX-D a u ViewNX-i. Pokud byste neměli, může být logicky barevnost RAWů vyvolaných ve ViewNX-i o trochu jiná nežli při úpravách v Capture NX-D.


Jen pro úplnost – program ViewNX-i je, stejně jako Capture NX-D freeware čili zdarma, a stáhnete jej buďto samostatně nebo v balíčku právě s NX-D z webu Nikonu zde.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *