Jak zobrazit EXIF videosouborů? Víme, jak na to – a do nejmenších detailů

Čas od času dostávám dotazy čtenářů jak zobrazit EXIF metadata u videí, natočených novými mirrorlessy nebo digitálními zrcadlovkami Nikon. Dříve jsem netušil jak na to, protože běžné programy obvykle zobrazí jen rozlišení videa a snímkovou frekvenci, datový tok, bitrate, kvalitu zvuku a tak dále, nicméně parametry jako použité ohnisko objektivu, clonu, čas, ISO a další, jednoduše neukážou. Řešení naštěstí je, a je v podstatě logické. Jen mně trochu trvalo, než jsem na něj přišel :-)

EXIF videosouborů


Nechoď ke kováříčkovi…

Nejprve jsem samozřejmě hledal ve střižnách. V současné době používám DaVinci Resolve (ve free verzi), který umí z videosouborů vysosat kdejaké informace, týkající se samotného videa, nicméně klasický EXIF nezobrazí. Obstarožní verze Adobe Premiere, na které jsem stříhal videa před tím, je na tom stejně. Už mnoho let pracuji převážně na počítačích Apple, takže jsem si říkal, že to bude určitě vědět QuickTime Player. Neví. 

Takže nyní to logické řešení: Kdo jiný by měl umět zobrazit EXIF Nikonů než samotný Nikon. Ten sice má svůj program na fotografie Capture NX-D, ale nemá „soft“ na video. Když tedy nepočítám jednoduchou utilitu Movie Editor v rámci prohlížeče ViewNX-i. Bingo! Je to totiž právě ViewNX-i, který dokáže zobrazit EXIF také u videosouborů!

ViewNX-i zobrazí EXIF také u videosouborů
ViewNX-i zobrazí EXIF také u videosouborů


Protože jde o nikoňácký software, dokáže se ViewNX-i dostat až k nejjemnějším detailům nastavení foťáku/kamery při videu. Takže vám například ukáže všechna nastavení typu korekce vinětace, zkreslení, Active D-Lighting nebo dokonce i detailní nastavení Picture Control. Máte neřešitelný problém s vašimi videi? Dost možná jste nastavili něco špatně ve fotoaparátu. Mrkněte proto do EXIFu a budete znát příčinu hned.

No a tímto v podstatě může tento krátký článek skončit. Ale abych poskytoval kompletní informace, ještě dodám, že prohlížeč ViewNX-i je dostupný jak pro platformu Windows, tak i pro MacOS a je… zdarma. Ke stažení na webu Nikonu zde.

Ještě poznámka na úplný závěr. Samozřejmě vím, že existují i jiné programy pro zobrazení EXIFu videí. Alespoň dotaz u strýčka Googla mě v tom ubezpečil (byť jsem je nezkoušel). Ale proč chodit ke kováříčkovi, když můžete jít rovnou ke kováři? :-)

EXIF videosouborů v programu ViewNX-i
EXIF videosouborů v programu ViewNX-i

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *