„Automatické“ popisky v Zoner Photo Studiu podruhé

Seděli jsme nedávno s kamarádem u kafe a výborného „čískejku“, načež on se mě ptá: „Ještě jsem se tě chtěl zeptat na jednu věc: Jak děláš ty popisky k demosnímkům v recenzích foťáků a objektivů? To opisuješ expoziční parametry ručně?“ 
„Špatně čteš Nikonblog příteli! Psal jsem o tom někdy v srpnu,“ odpověděl jsem a ukázal mu na tabletu článek Personalizace snímků pomocí popisek. V počítači, ale i ve fotoaparátu!.
„No jo, ale to je o copyrightu, ale já myslím ty popisky s expozičními údaji,“ odvětil kamarád. „Chci ve své webové galerii mít taky ohnisko, clonu, čas a ISO.“
„Já tě chápu. Však to není problém. Ty copyrightové údaje byly v článku jen jako jeden z mnoha příkladů…“

Podle hesla „Když to nechápe jeden, bude jich ve skutečnosti mnohem více“, jsem se tedy rozhodl téma popisek otevřít ještě jednou, snad se mi to povede srozumitelněji. Hned na začátku tedy upozorňuji všechny čtenáře: Pracovat budeme v Zoner Photo Studiu a tak, jako v minulém článku, slouží následující výklad jako modelová situace. Čili chcete-li popisky generovat jinak, stačí jen modifikovat dále uvedený postup. Opravdu to není tak, že předchozí článek byl jen o „kopyrajtu“ a tento je pouze o expozičních údajích. Věřím, že to chápete.

Popisky z řetězců

Hned na začátek mám pro vás jednu jistotu – funkce, kterou budeme v každém případě používat, je jen jedna a jmenuje se Hromadné přiřazení informací. Jestliže má ve svém názvu slovo hromadné, je tím jasně dáno, že je určena pro dávkové zpracování více než jedné fotografie. Klidně několik stovek najednou…

Funkci najdete hezky logicky umístěnou v menu Informace, rychleji se k ní dostanete po výběru fotografií, které chcete „popsat“, pomocí klávesové zkratky Ctrl + K. Všimněte si, že dialogové okno Hromadné přiřazení informací má nahoře několik záložek. My budeme u tohoto modelového příkladu pracovat pouze s první z nich – Základní údaje. Obsah ostatních si v rámci domácího úkolu prosím prostudujte sami.

Hromadné přiřazení informací

Také vysvětlování práce se záložkou Základní údaje ale zjednodušíme – omezíme jej jen na část Popis – tam se totiž zadává ona clona, čas, ISO, a… Mnoho přemnoho dalších údajů! Ty lze do pole Popis vkládat buďto pomocí tzv. formátovacích řetězců, ale – světe div se – můžete je tam i naprosto obyčejně napsat. A teď schválně: Víte, jak se od sebe budou lišit informace dodané pomocí formátovacích řetězců a vámi ručně napsané popisky? Jednoduše – ruční popisky budou u všech fotografií stejné, kdežto informace z formátovacích řetězců se mohou u jednotlivých snímků lišit (není to ale pravidlo, záleží, jaký druh informace konkrétní řetězec prezentuje).

Na místě je otázka: Co je to ten formátovací řetězec? Ilustrujme si to v praxi – klepněte na malé obdélníkové tlačítko s černou šipkou, které se nachází vpravo vedle rozměrného pole Popis. Zobrazí se okno Formátovací řetězec.

Formátovací řetězce

V levém sloupci tohoto okna najdete seznam všech parametrů, které je tato funkce schopna vyčíst z fotografie (pokud se tam ovšem nacházejí – typicky např. GPS souřadnice nemusí být u každého snímku). Jestliže na zvolený parametr dvakrát klepnete myší, případně jej označíte a klepnete na tlačítko Vložit, umístí se příslušný formátovací řetězec do stejnojmenného pole vpravo nahoře v tomto okně. Příklad: provedu dvojklik na položce Clona a do zmíněného pole se vloží formátovací řetězec {F#P#S:“, „}. V dalším poli Náhled pod ním pak vidíte, jak bude popiska ve skutečnosti vypadat: Clona: 4.0 Z této ukázky je tedy zřejmé, že krkolomný kód samotných formátovacích řetězců vůbec nemusíte znát, protože se do popisky vkládají výše popsaným uživatelsky přívětivým způsobem.

Ruční práce neuškodí

Ve spodní pravé části okna Formátovací řetězec si pak všimněte ještě položek Popisek a Oddělovač. U předchozího příkladu byly obě funkce zapnuté. Popisek tedy zařídil, aby se před samotnou hodnotou clony zobrazilo slovo Clona:, oddělovač a ve vedlejším políčku uživatelsky nadefinovaná čárka a mezera za ní (vy si tam dejte, co uznáte za vhodné) se projeví, až zadám další hodnotu – viz příklad.

Formátovací řetězce

K čemu je tedy na začátku zmíněná možnost psát do pole Formátovací řetězec ručně? Přece k tomu, abych nebyl omezen předdefinovanými formulacemi programátorů Zoner Photo Studia. Já totiž chci mít popisku například v tomto tvaru: Ohnisko XY mm, clona FXY, čas XYX s. Tedy první písmeno velké, za slovním označením hodnot pouze mezera, nikoliv dvojtečka, před hodnotou clony velké písmeno F a místo pojmu Doba expozice chci mít slovo čas.

Provedení je jednoduché. Nejprve vypnu zatržítko Popisek, protože požadované vlastní popisky budu realizovat právě pomocí ručního psaní. Pak do pole Formátovací řetězec napíši Ohniskomezera a vložím formátovací řetězec Ohnisková vzdálenost (EQ35mm). Poté napíši clona F a vložím formátovací řetězec Clona. Pak ještě napíši časmezera a vložím formátovací řetězec Doba expozice. Pozor, před vložením posledního formátovacího řetězce je třeba vypnout i zatržítko Oddělovač. To proto, abyste nakonec mohli ještě ručně napsat tečku (se zapnutým Oddělovačem by se před ni ještě vložila čárka s mezerou). Možná úplně nejjednodušší by bylo Oddělovač mít vypnutý stále a oddělovací znaménka psát ručně všechna…

Nicméně výsledek bude vypadat takto:

Formátovací řetězce
Červeně podtržené části označují text psaný ručně
Zkuste to

Jak jsem již psal v závěrečném rámečku v minulém článku o popiskách, takto uživatelsky nadefinované popisky s úspěchem využijete ve webových galeriích. Alespoň já to tak dělám u recenzí. Skutečně jednotlivé hodnoty ručně neopisuji, byť se klidně přiznám, že dříve – než jsem poznal funkci, o které je tento článek – jsem to tak dělal. A ještě poslední věta: Znovu opakuji, výše popsaným způsobem si můžete vytvořit skoro jakoukoliv jinou popisku, využívající dat z EXIFu a IPTC informací uložených ve vašich fotografiích.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *