„Adolescentní akty“ v Moravské galerii

Zatímco v pražské Czech Photo Gallery můžete zhlédnout fotografickou výstavu „dospělých aktů“ The Best of Akt, brněnská Moravská galerie v podstatě ve stejnou dobu otevřela výstavu Přirozeně: Karel Novák – Jock Sturges. I ta je věnovaná aktu, rozdíl je však v tom, že zde se setkáte s převážně adolescentními modelkami a modely. To není úplně běžné, co říkáte?

Nejedná se ale samozřejmě o hnutí mysli perverzního kurátora, nýbrž naopak o výbornou sondu do světa naturistické komunity, ale také, jak tvůrci výstavy sami přiznávají: „Test nastavení vnímavosti veřejnosti vůči nahotě, i test vystavující instituce.“

Kdybych to měl shrnout velmi lapidárně, pak výstava Přirozeně není příliš odlišná od jakékoliv jiné výstavy aktů, pouze s tím rozdílem, že modely jsou zde poněkud nižšího věku, nežli bývá zvykem. Má-li to být pro někoho pohoršující, pak je to zároveň to jediné, co by ho snad pohoršovat mohlo. Snímky samotné jsou velmi cudné, přirozené a… Z fotografického pohledu krásné!

V neposlední řadě je to totiž také přehlídka čtyřiceti skvělých fotografií (což u mnohých současných „umělců“ nebývá vždy zvykem). Zejména lehce sépiově tónované snímky Jocka Sturgese uchvacují diváky nádherným měkce modulovaným světlem, které jim dodává až přízračnou atmosféru. Karel Novák oproti tomu pracuje spíše dokumentárním způsobem a někde zhruba uprostřed mezi ním a sošnou zasněností Sturgese se oba tvůrci velice úspěšně potkávají. To budiž pochvala pro autora výstavy Romana France a kurátora Jiřího Pátka.

Karel Novák, Křetínská přehrada, 1995, @ Karel Novák
Karel Novák, Křetínská přehrada, 1995, @ Karel Novák
Když vládne prudérnost

Jak se dalo očekávat, cesta obou autorů k této výstavě nebyla jednoduchá. Prostějovský rodák Karel Novák to měl oproti svému americkému kolegovi možná trochu snazší. Svoje naturistické fotografie pořizoval od roku 1962 „v klidu totality“ v Československu a zemích bývalého sovětského bloku, v NDR a Maďarsku. Tyto snímky až do současné doby však nikde nevystavoval.

To americký fotograf Jock Sturges je svými akty adolescentů a jejich rodin proslavený. Až do té míry, že se o něj v roce 1990 pro podezření z šíření dětské pornografie zajímala FBI. Žádné obvinění se ale nakonec neprokázalo. Je-li ale celá Sturgesova tvorba taková, jak je poprvé v Česku prezentovaná v Moravské galerii, pak se není čemu divit.

Jock Sturges, Christina & Misty Dawn; Northern California, 2007, @ Jock Sturges
Jock Sturges, Christina & Misty Dawn; Northern California, 2007, @ Jock Sturges
O autorech oficiálně
Karel Novák (*1936, Prostějov, Česká republika)

Vystudoval Střední školu lesnicko-technickou v Hranicích na Moravě (1961). Při zaměstnání studoval Školu výtvarné fotografie v Brně (1967–1969). Po absolutoriu nastoupil do prostějovských tiskáren jako reprodukční fotograf. V roce 1989, po pádu komunistického režimu, tiskárny opustil a stal se fotografem na volné noze.

Jeho zájem o naturismus dostal konkrétní podobu v roce 1962, kdy poprvé vycestoval k moři do Německé demokratické republiky (DDR). Následně se stal nadšeným propagátorem naturismu v tehdejším socialistickém Československu. Založil například neoficiální nudistické pláže v okolí Prostějova. V té době přirozeně splynuly dva jeho životní zájmy: fotografie a život v naturistické komunitě. Jen tak mohl vzniknout autorův unikátně pestrý archiv dokumentující zevnitř svět, o kterém venku panují převážně zkreslené představy.

Autor dosud vystavoval pouze v kavárnách a v malých soukromých galeriích přátel na Moravě. Tématem vystavených fotografií však nikdy nebyl život v prostředí naturistů.

Fotografie Karla Nováka vyšly v naturistických časopisech u nás i v zahraničí.

Karel Novák, Janov, 1991, @ Karel Novák
Karel Novák, Janov, 1991, @ Karel Novák
Jock Sturges (*1947, New York, NY, USA)

Americký fotograf známý svými fotografiemi z prostředí naturistických komunit v severní Kalifornii, Irsku a Francii. Vystudoval percepční psychologii a fotografii na Marlboro College, Vermont (titul BFA, 1974) a fotografii na San Francisco Art Institute, California (titul MFA, 1984). Pracoval mimo jiné jako instruktor fotografie, printer, komerční fotograf se specializací na módu a klasický tanec a jako portrétní fotograf. Přispívá do řady fotografických magazínů, své fotografie vystavuje po celém světě.

Na začátku 90. let se kvůli nezletilosti modelů svých fotografií střetl se zákonem, což mu přineslo řadu strastí v osobním a tvůrčím životě. Zároveň to však byla cesta, kterou vstoupily jeho fotografie do širšího povědomí. V současné době žije a pracuje v Seattlu.

Autorovy fotografie jsou zastoupeny v nejvýznamnějších světových sbírkách. Například v The Museum of Modern Art, The Metropolitan Museum v New Yorku, Bibliothéque Nationale v Paříži nebo v Museum für Moderne Kunst ve Frankfurtu nad Mohanem.

Vydal řadu knih, výběr: The Last Day of Summer, Aperture, 1991; Radiant Identities, Aperture, 1994; Jock Sturges: New Work 1997–2000; Scalo, 2000; Jock Sturges: Notes, Aperture, 2004; Misty Dawn Portrait of a Muse, Aperture, 2008.

O Sturgesovi byl natočen film Line of Beauty and Grace. A Documentary About Jock Sturges, 2008 (Christian E. Klinger, Amadeo Film).

Jock Sturges, Adele, Mylene, Vanessa et Hannah; le Porge, France, 2003, @ Jock Sturges
Jock Sturges, Adele, Mylene, Vanessa et Hannah; le Porge, France, 2003, @ Jock Sturges

Autor výstavy

Roman Franc

Kurátor výstavy

Jiří Pátek

Kde

Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum | prostor Camera, Husova 14, Brno

Otevřeno:

středa–neděle: 10–18 hodin
čtvrtek: 10–19 hodin

vstupné: 40/20 Kč

Kdy

do 28. 7. 2013


Fotografie Karla Nováka a Jocka Sturgese

Pod čarou

Přiznávám se, že články tohoto typu, tedy recenze či pojednání o výstavách, mi moc nejdou. Obvykle u nich strávím více času než by si jejich rozsah vyžadoval a stejně s výsledkem moc spokojen nejsem. V tomto případě bych vám ale rád nabídnul malou kompenzaci: Přečtěte si recenzi výstavy Přirozeně na webu Naturista.cz – kdo jiný by ji měl pojmout s větší vnímavostí?


Sdílej

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *