To nejlepší z aktu v Czech Photo Gallery

Akt jako fotografický žánr je takříkajíc divácky jednou z nejatraktivnějších, nicméně z pohledu fotografa zároveň nejobtížnějších disciplín. Všichni ti – tedy alespoň ti soudní z nich – kteří si mysleli, že stačí sehnat „holku“, jež bude ochotná se svléknout, a je vyhráno, brzy zjistili, že „o tom“ dobrý akt opravdu není. Takže zatímco internetové galerie přetékají neuvěřitelným množstvím velmi špatných pokusů o tento žánr, špičkových autorů zase tak mnoho není.

Prezentovat pět opravdu výborných fotografů aktu si aktuálně dává za úkol pražská Czech Photo Gallery – od čtvrtka 25. dubna zde totiž můžete zhlédnout výstavu The Best of Akt. Dále citujeme z tiskové zprávy:

Výstava The Best of Akt záměrně prezentuje pět naprosto odlišných autorských přístupů k fotografování nahoty počínaje dnes už téměř klasikem Tarasem Kuščynským, přes věčně dráždícího Jana Saudka, romantického Roberta Vana, racionálního precisionistu Pavla Brunclíka až po dekadentního skandalistu Antonína Tesaře. Každý z nich originálně přispěl k proměně žánru, starého jako umění samo. A dílo každého z nich, bez ohledu na vzájemnou odlišnost, v sobě nese specifické znaky české fotografie – smysl pro lyrismus a něžnou ironii, komiku a absurditu světa.

Czech Photo Gallery – The Best of Akt
© PAVEL BRUNCLÍK: Geometrie nahoty, 2006-2007 | From The Geometry of nudity, 2006–2007 (private collection); (dancers of the National Theatre ballet in Prague)

Jana Saudka nebo Roberta Vana asi není třeba příliš představovat. Já osobně se těším na snímky Tarase Kuščynského, coby klasika mého mládí, a také na skvělé fotografie Pavla Brunclíka. V neposlední řadě pak i na akty Antonína Tesaře, jehož dílo, přiznávám se, neznám vůbec. Od toho jsou ale výstavy, aby se člověk obeznámil s tvorbou prezentovaných autorů. Malé představení všech pěti tvůrců následuje i na našem Nikonblogu:

Czech Photo Gallery – The Best of Akt
© TARAS KUŠČYNSKYJ: Schoulená – Dana, 1972 | Dana, 1972
Taras Kuščynskyj (1932–1983)

Dokázal mistrně propojit ženskou krásu a erotiku s psychologickým portrétem ženy. Jeho akty jako součást volné přírody působily v letech komunistické totality jako zjevení. Byly symbolem lidské svobody. Jejich silné působení, zejména na mladou generaci, je dovedlo i do tvorby užité (časopiseckých ilustrací, plakátů, kalendářů, gramofonových přebalů).

Jan Saudek (1935)

Je pravděpodobně nejkontroverznější osobností české fotografie. Geniální tvůrce „divadla života“ si sám dodnes nemůže být jist, zda svůj vlastní život formoval podle snů, které inscenoval a fotografoval, anebo zda jsou jeho fotografie odrazem či dokonce způsobem života, který žije. Jeho dílo jako celek je vzrušující i šokující drama o údělu člověka, od narození až po umírání. Lidská komedie i tragédie, kde vášně hrají klíčovou roli. Své černobílé fotografie od r. 1977 koloruje.

Robert Vano (1948)

Dokázal v oblasti mužského aktu vytvořit unikátní portrét homosexuality a naplnit jej zvláštní citovou intimitou, radostí a hravostí. Na působivosti jeho snímků se podílí nejen jeho zkušenost s módní a portrétní fotografií, ale i historická technika platinotypie, kterou užívá.

Pavel Brunclík (1950)

Výjimečným souborem Geometrie nahoty dovedl svou pověstnou touhu po dokonalosti formy k vrcholu. Dokonalá těla v tanečních pózách i pohybu, jednotlivě i v náročně inscenovaných uskupeních, jsou oslavou krásy, tvarů a energie člověka. Jde o monumentální vjem, oslavný obrazový chorál.

Antonín Tesař (1963)

Svými inscenacemi bizarních výjevů putuje do sfér rozpolcenosti, hybridnosti a perverze dnešního světa. Koketuje s dekadentními představami o lásce a smrti, dotýká se podvědomých podob úzkostí a šílenství, odkazuje k popkultuře s její devalvací tradiční etiky i estetiky, k masové adoraci sexu. Budí pochopení i znechucení. Své fotografie koloruje.

Nahota na prodej

Všechny fotografie (s výjimkou zapůjčených ze soukromých sbírek) jsou prodejné, máte tak možnost vlastnit originál renomovaného českého fotografa. Navíc se během výstavy, trvající až do 9. června, budou v Czech Photo Gallery konat autorské prezentace pro veřejnost. A měli byste také vědět, že The Best of Akt je první ze série výstav, kterou galerie bude věnovat jednotlivým fotografickým žánrům.

Fotogalerie k výstavě The Best of Akt

Kde

Czech Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 25. 4. do 9. 6. 2013


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *