Abstraktní březnová Fotka měsíce Nikonblogu. Vítězem se stává…

Upřímně řečeno jsem si původně myslel, že vybrat vítěze a další nejlepší fotografie březnového tématu Abstraktní fotografie, bude nadlidský úkol. V abstraktním světě se totiž tak nějak není pořádně čeho chytit. Není zde žádný pevný bod, chybí jistoty „normální“ fotografie – abych se vyjádřil taktéž poněkud abstraktně :-) Navíc bylo ve facebookovém příspěvku na skupině Nikon, kam tradičně vkládáte svoje fotografie, téměř do poslední chvíle tak trochu prázdno, a ještě si někteří účastníci spletli abstraktní fotografii s minimalismem. Ale vše se v dobré obrátilo, fotografií se nakonec nasbírala téměř celá stovka. A máme samozřejmě i vítěze, takže ať to dál nenatahuji – jej jím Markéta Butalová se snímkem Nad a Pod.

Vítězná fotografie 3. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020: Nad a Pod | Foto Markéta Butalová
Vítězná fotografie 3. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020: Nad a Pod | Foto Markéta Butalová

Markéta Butalová zásobuje soutěž Fotka měsíce Nikonblogu pravidelně a vydatně, a abstraktní fotografie je „její téma“ – ostatně ukázala to například jako jedna z finalistek Nikon kalendáře 2017. Přiznám se, že jsem chvíli dumal, nad názvem jejího snímku. „Kdo nebo co je ten Nad a Pod?“ Ano, posléze mi došlo, že „pod“ se čte s malým písmenem :-) Gratuluji vítězce!

Jaké je tvé jméno?

Že je u abstraktní fotografie poměrně důležitý také její název, ukazují další tři fotografie, které jsem vybral mezi nejlepšími abstrakcemi. Těžko říci, zdali by Západ slunce Zdeňka Puše uspěl ve stejnojmenném tématu, nicméně v žánru abstraktní fotografie je na správném místě, o tom není pochyb. Ledové moře Pavla Novotného dává jedno z vodních skupenství tušit už na první zhlédnutí, druhé slovo názvu fotografie už si musíte vyfantazírovat – to je abstraktní fotografie. No a Květačka Květa nenechává diváka ve světě představ na holičkách taktéž díky názvu fotografie – Konec deprese.

Západ slunce | Foto Zdeněk Puš
Západ slunce | Foto Zdeněk Puš
Ledové moře | Foto Pavel Novotný
Ledové moře | Foto Pavel Novotný
Konec deprese | Foto Květačka Květa
Konec deprese | Foto Květačka Květa

Když jsem celý vyděšený z toho, jak málo příspěvků posíláte do březnového kola, psal týden před uzávěrkou upoutávku, zmínil jsem zde fotogramy, jakožto jakési předchůdce abstraktní fotografie. Na závěr tedy ještě dvě ukázky z několika fotografií à la fotogram, které do březnového kola naší soutěže poslala Irena Lang. Moc pěkné!

Foto Irena Lang
Foto Irena Lang
Foto Irena Lang
Foto Irena Lang


Aprílové story

Dubnové kolo jsme sice vyhlásili na apríla, ale myslíme to vážně. Téma Příběh vám poprvé umožňuje vyjádřit se ucelenou sérií fotografií. Tedy umožňuje… zadání to doslova vyžaduje :-) Pro úspěch ve 4. kole, musíte do soutěže Fotka měsíce Nikonblogu poslat sérii 3–5 fotografií. Libovolný příběh na libovolné téma, v libovolném čase…  

Ale nejprve si prosím pozorně přečtěte „technické zadání“ – je to důležité – už nyní je bohužel v příspěvku na facebookové skupině Nikon několik fotografií, které požadavky nesplňují. Čtěte prosím přesné zadání na Nikonblogu, nejen stručnou upoutávku na Facebooku. Čímž prosím autory chybně vložených snímků, aby svoji chybu napravili :-) 

Veškeré podrobnosti najdete v tomto článku.


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *