A ještě rychleji… Externí SSD disky SanDisk a G-drive

U fotoaparátů to není tak markantní, ale u videa se s každým zvýšením rozlišení, snímkové frekvence, potažmo pak kombinací obojího, zvyšuje datový objem a požadavky na rychlost přenosu dat velmi citelně. Však to znáte – s upgradem kamery například z Full HD na 4K, je třeba vyměnit nebo alespoň posílit také hardware střižny. A k tomu patří také externí disky. Spousta videomakerů pracuje s víceméně mobilním řešením (nebo ho kombinuje s desktopem), a právě pro takové tvůrce zde máme dva zajímavé kompaktní externí SSD disky. Velmi rychlé kompaktní externí SSD disky…

Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2 | Zdroj foto Western Digital
Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2 | Zdroj foto Western Digital

SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2

O předchůdci tohoto externího disku jsem psal na Nikonblogu zhruba před rokem (čtěte zde). Když byste oba dva modely položili vedle sebe, žádný rozdíl nepoznáte. Stále se jedná o placatou věc s elegantní oranžovou linkou eloxovaného hliníku. Tento externí disk je menší nežli většina moderních smartphonů – rozměry činí 57 × 110 × 10 mm a hmotnost pouhých 80 gramů. Ona věc je také vodě- a prachuodolná (krytí IP55), a pokud vám nechtěně upadne – třeba i do vody – rám z lehké, ale odolné hliníkové slitiny ochrání vaše data.

V balení s diskem dostanete dva kabely – USB-C/USB-C a USB-C/USB-A. Disk se připojuje přes rozhraní USB-C s podporou standardu USB 3.2, jinak by totiž nebylo možné dosáhnout výrobcem deklarované rychlosti přenosu dat 2 GB/s. Tedy dvojnásobku oproti první verzi tohoto disku, kterou jsem, jak už jsem uvedl, představil loni.

Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2
Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2

V předchozím odstavci jsem záměrně zvýraznil pojem „výrobcem deklarovaná rychlost“. Jde totiž o rychlost, kterou uvádí SanDisk, jíž naměřil podle nějaké své interní metodiky. Kterou buďto nezveřejňuje nebo jsem se jí nedopátral. Nicméně já bych tak jako tak provedl vlastní měření – což jsem udělal. A vyšlo mně toto…

Nejprve jsem kopíroval 215 RAWů z Nikonu Z 7 o celkovém datovém objemu 7,53 GB z SSD disku svého MacBooku Pro (model 15″, r. 2019) na externí SSD – a poté obráceně. Kopírování z Maca trvalo průměrně 20,8 s, obráceně to bylo rychlejší – 16,8 s. Reálně se tedy bavíme o rychlosti 362/448 MB/s. 

Všechno se samozřejmě zrychlí, pokud budete pracovat s menším počtem datově objemnějších souborů. Takže jsem vzal opět cca 7,5 GB dat – tentokrát je ale tvořilo 20 videosekvencí 4K UHD/25p. Rychlost rázem stoupla na dvojnásobek: čtení 775 MB/s, zápis 828 MB/s. 

Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2 a 15" MacBook Pro
Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2 a 15″ MacBook Pro

Není to sice výrobcem deklarovaných 2 000 MB/s, řekněme, že se naměřené hodnoty blíží polovině, i tak je to ale pekelná rychlost. Ona videa, která jsem kopíroval, tedy 4K UHD/25 p jsem zkusil také cvičně sestříhat přímo z tohoto disku SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2, a nezaznamenal jsem jediné zpomalení oproti internímu disku MacBooku. A to je, myslím, informace takříkajíc zásadnějšího vyznění nežli neosobní čísla naměřených hodnot. 

Zdroj

Western Digital

Běžné ceny

kapacita 1 TB: od 7 000 Kč
kapacita 2 TB: od 12 500 Kč
kapacita 4 TB: od 26 000 Kč

G-drive mobile PRO SSD | Zdroj foto Western Digital
G-drive mobile PRO SSD | Zdroj foto Western Digital

G-drive mobile PRO SSD

Pokud se vám zdálo, že předchozí disk je velmi rychlý – tak samozřejmě máte pravdu – ale… je zde ještě rychlejší věc. Nicméně pojďme postupně:

Externí disky s názvem G-drive pocházejí ze stejné dílny jako SanDisky – je to brand patřící pod křídla společnosti Western Digital. Od kapesního placatého a lehoučkého SanDisku Extreme Pro Portable SSD se G-drive mobile PRO SSD liší o něco většími rozměry a hmotností – i tak se ale jedná o vysoce mobilní zařízení. Jen považte: rozměry 112 × 80 × 17 mm, hmotnost 200 gramů. Nic, co byste neunesli v kapse. Jen dodávám, že u tohoto disku výrobce negarantuje krytí proti vlhkosti a prachu, ale dává záruku proti pádu z výšky tří metrů (na betonovou podlahu pokrytou kobercem), a odolnost proti nárazu silou 450 kg.

V krabičce s tímto externím diskem najdete jen jeden – půlmetrový – kabel, jehož koncovky vypadají jako USB-C, ale jsou označené symbolem blesku a číslem tři. O co jde? Ano, přesně, jak říkáte – je to Thunderbolt 3. Čili konektor je skutečně kompatibilní s USB-C, ostatně celé si to s „úesbéčkem“ zpětně rozumí, ale abyste využili výrobcem deklarovanou rychlost až 2 800 MB/s, musíte tento disk připojit právě přes rozhraní Thunderbolt 3. Thunderbolt byl donedávna doménou Maců, ale lze ho potkat i ve světě Windows, takže pokud vlastníte počítač vybavený tímto rozhraním, stojí za to o G-drivu uvažovat. Protože…

G-drive mobile PRO SSD
G-drive mobile PRO SSD

G-drive mobile PRO SSD byl ve stejném testu jako předchozí externí SanDisk o 160–165 % rychlejší při čtení, o 132 % pak při zápisu. Zde byly rychlosti čtení i zápisu více podobné než u SanDisku – u kopírování zmíněných 215 RAWů z Nikonu Z 7 o celkovém datovém objemu 7,53 GB činila rychlost „tam i zpět“ téměř 600 MB/s, při práci s videi šla rychlost opět na dvojnásobek – 1 100 až 1 200 MB/s. Jinak řečeno, když budete počítat při kopírování „co giga, to sekunda“, nebudete daleko od pravdy. A to je fakt vysoká rychlost!

G-drive mobile PRO SSD a 15
G-drive mobile PRO SSD

U tohoto disku jsem test stříhání videa přímo z disku neprováděl, protože logicky vyšší přenosová rychlost musí vystačit. A přiznám se, že u sebe nemám videa s větším datovým tokem nežli 4K UHD/25 p. Nicméně výrobce uvádí, že by takto mělo jít pracovat až s 8K videem, a podle všeho se této informaci dá docela dobře věřit.

Zdroj

Western Digital

Běžné ceny

kapacita 500 GB: od 7 600 Kč
kapacita 1 TB: dostupné později
kapacita 2 TB: dostupné později

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *