Data v kapse. Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD

Málokterý fotograf pracuje výhradně v pohodlí svého ateliéru – většina z nás se více či méně pohybuje v terénu. Což o to, jednotlivé akce nebo i víkendové focení se dá „pokrýt paměťovými kartami“. Pokud ale vyrážíte na delší dobu, je dobré myslet na „uskladnění“ a zálohu dat. Logicky sebou nebudete tahat síťový NAS, naopak – na cestách se počítá každý centimetr a gram navíc. Máme pro vás vysloveně minimalistické řešení, které ale zároveň nijak neomezuje výkon. Seznamte se s externím diskem SanDisk Extreme Pro Portable SSD.

SanDisk Extreme Pro Portable SSD
SanDisk Extreme Pro Portable SSD

Byla-li řeč o rozměrech a hmotnosti, pak vězte, že SanDisk Extreme Pro Portable SSD je menší a lehčí než většina současných smartphonů. S rozměry 57 × 110 × 10 mm a hmotností 80 gramů, jej můžete klidně nosit v kapse aniž by vás jeho přítomnost jakkoliv omezovala. Navíc je konstruovaný jako vodě- a prachuodolný (krytí IP55), a pokud vám nechtěně upadne, rám z lehké, ale odolné hliníkové slitiny ochrání vaše data.

Blesková data

Tato elegantní placička v sobě ukrývá 500 GB, 1 TB nebo 2 TB rychlé SSD paměti. To by mělo stačit i na dlouhý výlet. Výrobce deklaruje rychlost čtení až 1 050 MB/s (zápis může být pomalejší), což také podporuje rozhraní USB 3.1 druhé generace (rychlost 10 Gbit/s). Přiložený 30cm kabel pak má konektor typu USB-C.

SanDisk Extreme Pro Portable SSD
SanDisk Extreme Pro Portable SSD

K běžné výbavě fotografa na cestách dnes patří pokud možno malý a lehký notebook, nicméně ani ten nemívá bezedný disk, spíše s jeho kapacitou obvykle bojujeme. Nevadí, připojíte SanDisk Extreme Pro Portable SSD a data zazálohujete na něj. Když jsem pracoval na testu nové čtyřiadvacítky pro Nikony Z (na Nikonblogu vyjde již brzy), vyzkoušel jsem to v praxi.

Aby se to dobře počítalo, vzal jsem 200 fotografií (RAW + JPEG) z Nikonu Z 7, což zabíralo na disku notebooku 7,55 GB. Zkopírovat je na externí SanDisk Extreme Pro Portable SSD netrvalo ani jednu minutu – průměrně 45 sekund (test jsem opakoval pětkrát). Podotýkám, že můj obstarožní MacBook Air je vybavený pouze USB 3.0, čili jde o počítač s rozhraním o poloviční rychlosti (5 Gbit/s) než SanDisk Extreme Pro Portable SSD.

Zkusil jsem tak pracovat s videem. Menší počet větších souborů je při přenosu dat rychlejší, vzal jsem tedy 8 videí v celkové velikosti 15,75 GB a kopírování trvalo… pěknou náhodou úplně stejně dlouho – 45 sekund. Odhlédneme-li od suchých čísel, je zřejmé, že v tomto případě – přestože pracujete s externím úložištěm připojeným přes USB – je rychlost zcela srovnatelná se systémovým diskem počítače. Super!

SanDisk Extreme Pro Portable SSD
SanDisk Extreme Pro Portable SSD

Pokud navíc pracujete s citlivými daty (což v době GDPR není žádná zvláštnost :-)), nabízí se vám využití softwaru SanDisk SecureAccess, umožňující 128bitové AES šifrování dat na disku. Instalační soubor tohoto programu pro Windows najdete přímo na externím disku (pro Mac OS je třeba jej stáhnout z webu SanDisku).

Zdroj: 

Western Digital

Běžné ceny:

kapacita 500 GB: od 4 000 Kč
kapacita 1 TB: od 6 000 Kč
kapacita 2 TB: od 12 000 Kč


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *