3 + 1 článků o fototechnice ze slovenského Nikonblogu

Nepravidelnou porci upoutávek na články ze slovenského Nikonblogu budeme tentokrát věnovat čtyřem článkům o fotografické technice z pera šéfredaktora Nikonblog.sk Jula Kotuse.

Před pár dny vydal Julo zprávu o novém firmwaru pro deset zrcadlovek Nikonu. Tento firmware je důležitý zejména proto, že zlepšuje kompatibilitu starších modelů DSLR s novými objektivy Nikkor typu AF-P. Kterých je sice zatím poskrovnu, ale do jednoho jsou výborné – o tom už jsem na Nikonblogu psal několikrát. Julo Kotus navíc článek doplnil praktickým tutorialem o tom, jak nový firmware do fotoaparátu nahrát. Takže vy, kteří vlastníte Nikon D4, D4s, Df, D800, D800E, D810, D810A, D7100, D7200 nebo D500, čtěte článek Nový firmvér pre desať fotoaparátov Nikon.

Nový firmvér pre desať fotoaparátov Nikon
Nový firmvér pre desať fotoaparátov Nikon
Nejdůležitější příslušenství

Na slovenském Nikonblogu začal vycházet seriál o fotopříslušenství, jeho významu a využití. První díl se věnuje klíčovému příslušenství pro digitální zrcadlovky – objektivům. Julo Kotus zde rozebírá výběr nejvhodnější optiky jak z pohledu obrazové kvality obecně (ostrost, hloubka ostrosti ve vztahu ke světelnosti, bokeh apod.), tak i podle způsobu využití. Článek se jmenuje Čo svedčí fotoaparátu I – objektív. Pokud uvažujete o pořízení dalšího objektivu pro svoji zrcadlovku, určitě si jej přečtěte.

Čo svedčí fotoaparátu I – objektív
Čo svedčí fotoaparátu I – objektív
Telezoom na cesty

A u objektivů, respektive u jednoho konkrétního skla zůstaneme i u třetího doporučeného článku. V lednové upoutávce na slovenské články jsme zmínili text Cestovatelský objektív číslo 1, který se věnoval základnímu univerzálnímu zoomu AF-S Nikkor 24–120 mm f/4G ED VR. Julo se s ním toulal po Srí Lance – a s sebou měl také druhý objektiv – telezoom AF-S NIKKOR 70–200 mm f/4G ED VR. Nyní si tedy můžete přečíst článek s názvem Cestovateľský objektív číslo 2. AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR. Jen dodávám, že recenzi tohoto skvělého skla najdete také zde na českém Nikonblogu.

Cestovateľský objektív číslo 2. AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR
Cestovateľský objektív číslo 2. AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR
Abych tě lépe viděla

U optiky stále zůstáváme, nicméně tentokrát nikoliv u fotografické, ale u takzvané sportovní optiky. Julo Kotus je ve svém článku Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition nadšený z… ano, z dalekohledu. Byť pro mě osobně je problematika dalekohledů tak trochu příslovečnou španělskou vesnicí, musím uznat, že tento výroční kousek je už od pohledu skutečně nádherným výrobkem. Ostatně Julo svůj článek uzavírá těmito slovy:
„Za prevedenie, optické vlastnosti a príjemné používanie by som udelil tomuto ďalekohľadu 5 z 5 hviezdičiek, alebo skôr k stému výročiu, kedy bola predstavená výročná edícia, skôr 100%.“

Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition
Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *