1 Nikkor 18,5 mm F1,8 – světelnost pro Nikon 1. První dojmy a demosnímky

Protože mě kolegové na Photokině obrali o Nikon D600, nelenil jsem a jal se v Kolíně nad Rýnem fotografovat novou „padesátkou“ pro Nikon 1 – objektivem 1 Nikkor 18,5 mm F1,8. Ne že by mi to vadilo, na toto sklo jsem se velmi těšil. Pevné ohnisko mi vyhovuje, obrazový úhel odpovídající kinofilmovému 50mm objektivu mám také rád a světelnost, tu Nikon 1 velmi potřeboval – kvůli ničemu jinému než práci s hloubkou ostrosti. Následující text bude prvním pohledem na tento objektiv, po čtyřdenním poměrně intenzivním fotografování. Jakmile po návratu z Německa dokončím studiové testy, můžete se těšit na klasickou recenzi.

Ostrý jak má být

Krátce ke konstrukci – jak poznáte z produktových fotografií, rozměry jde o objektiv jen o něco menší než základní zoom 1 Nikkor 10–30 mm, to však přispívá k dobrému držení sestavy s Nikonem 1 V1, se kterým toto sklo používám. Objektiv, resp. jeho autofokus je naprosto bezhlučný, ostření bleskové – v tomto ohledu se nijak neliší od ostatní optiky pro Nikon 1.
Při proplétání se davy fototechniky chtivých návštěvníků Photokiny jsem trochu litoval, že k 1 Nikkoru 18,5 mm nemám sluneční clonu, kterou používám jako ochranu – viz dřívější článek.

Aniž bych měl hotové exaktní laboratorní testy, toto „sklíčko“ mě na reálných fotografiích ihned zaujalo vynikající ostrostí a přenosem kontrastu – a to i při malém nebo žádném zaclonění. Ostatně posuďte sami na demosnímcích, ideálně si stáhněte fotografie v plném rozlišení, vyvolané z NEFu v Capture NX 2.

Klepněte pro zobrazení 100% výřezu. Pracovní clona F2,8
Viditelná hloubka

Kdybych měl první dojmy shrnout do jedné věty, pak prozatím musím konstatovat naprostou spokojenost. 1 Nikkor 18,5 mm mě za ty čtyři dny ani jednou nenechal „ve štychu“. Hloubka ostrosti je i přes malý snímač standardu CX konečně díky světelnosti vidět – pokud tedy necloníte více než maximálně F4.

Galerie demosnímků

(demosnímky byly pořízeny na těle Nikon 1 V1)

Snímky v plném rozlišení ve formátu TIF si můžete stáhnout zde (147 MB)


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

  1. Díky za snímky. Stáhl jsem si tiffy, jsou dokonalé ! Fotím s D700 pro vlastní potěchu, jsem s ním moc spokojený, ale ta váha ! Někdy toho mám plné zuby, tahat celý den batoh se třemi-čtyřmi skly. Až ještě trochu klesne cena, pořídím si V1 místo kompaktu.
    Jinak díky za návody ke Capture NX2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *