1 Nikkor 18,5 mm F1,8 – světelnost pro Nikon 1. První dojmy a demosnímky

Protože mě kolegové na Photokině obrali o Nikon D600, nelenil jsem a jal se v Kolíně nad Rýnem fotografovat novou „padesátkou“ pro Nikon 1 – objektivem 1 Nikkor 18,5 mm F1,8. Ne že by mi to vadilo, na toto sklo jsem se velmi těšil. Pevné ohnisko mi vyhovuje, obrazový úhel odpovídající kinofilmovému 50mm objektivu mám také rád a světelnost, tu Nikon 1 velmi potřeboval – kvůli ničemu jinému než práci s hloubkou ostrosti. Následující text bude prvním pohledem na tento objektiv, po čtyřdenním poměrně intenzivním fotografování. Jakmile po návratu z Německa dokončím studiové testy, můžete se těšit na klasickou recenzi.

Ostrý jak má být

Krátce ke konstrukci – jak poznáte z produktových fotografií, rozměry jde o objektiv jen o něco menší než základní zoom 1 Nikkor 10–30 mm, to však přispívá k dobrému držení sestavy s Nikonem 1 V1, se kterým toto sklo používám. Objektiv, resp. jeho autofokus je naprosto bezhlučný, ostření bleskové – v tomto ohledu se nijak neliší od ostatní optiky pro Nikon 1.
Při proplétání se davy fototechniky chtivých návštěvníků Photokiny jsem trochu litoval, že k 1 Nikkoru 18,5 mm nemám sluneční clonu, kterou používám jako ochranu – viz dřívější článek.

Aniž bych měl hotové exaktní laboratorní testy, toto „sklíčko“ mě na reálných fotografiích ihned zaujalo vynikající ostrostí a přenosem kontrastu – a to i při malém nebo žádném zaclonění. Ostatně posuďte sami na demosnímcích, ideálně si stáhněte fotografie v plném rozlišení, vyvolané z NEFu v Capture NX 2.

Klepněte pro zobrazení 100% výřezu. Pracovní clona F2,8
Viditelná hloubka

Kdybych měl první dojmy shrnout do jedné věty, pak prozatím musím konstatovat naprostou spokojenost. 1 Nikkor 18,5 mm mě za ty čtyři dny ani jednou nenechal „ve štychu“. Hloubka ostrosti je i přes malý snímač standardu CX konečně díky světelnosti vidět – pokud tedy necloníte více než maximálně F4.

Galerie demosnímků

(demosnímky byly pořízeny na těle Nikon 1 V1)

Snímky v plném rozlišení ve formátu TIF si můžete stáhnout zde (147 MB)


Sdílej

Jeden komentář

  1. Díky za snímky. Stáhl jsem si tiffy, jsou dokonalé ! Fotím s D700 pro vlastní potěchu, jsem s ním moc spokojený, ale ta váha ! Někdy toho mám plné zuby, tahat celý den batoh se třemi-čtyřmi skly. Až ještě trochu klesne cena, pořídím si V1 místo kompaktu.
    Jinak díky za návody ke Capture NX2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *