Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci roku 2021

Jsou uživatelé počítačů, kteří sotva se objeví nějaká aktualizace, hned ji instalují, aby si mohli vyzkoušet nové funkce. Na druhou stranu jsou i tací, kteří s upgradem vyčkávají, kdyby se náhodou objevily nějaké potíže. Automatické aktualizace zásadně vypínají, a nechávají ostatní uživatele, aby vyzkoušeli, zdali vše funguje, jak má. Řekněme, že oba postupy jsou korektní a také záleží na okolnostech, stáří hardwaru a podobně. Takže pokud jste ještě neinstalovali poslední velkou aktualizaci Zoner Photo Studia X, která byla zveřejněná v polovině září, můžete se do ní pustit – pracuje i na starších, nijak extra výkonných počítačích, to mohu potvrdit. A co je nového?

Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci roku 2021


Bezztrátová editace budoucnosti

Zoner se chlubí, že jde o jeden z největších upgradů v posledních letech, a dost dobře mu to nejde upřít – novinek a změn je opravdu hodně, přičemž daly by se rozdělit do tří částí: Aktualizace modulu Vyvolat, novinky a změny editace videa, a inovace v online galerii Zonerama.

Modul Vyvolat byl údajně 6× zrychlený. Osobně nemám jak to exaktně potvrdit, nicméně nárůst odezvy programu zde je zřetelný. Kromě toho zde ale vývojáři zapracovali na nových možnostech a parametrech při úpravách expozice. Týká se to posuvníků Bílá a Černá, stejně jako Světla a Stíny, které nyní mají mírně odlišný průběh funkce a respektují současnou změnu více parametrů.

Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci roku 2021

Vylepšená byla také tak trochu opomíjená funkce Zřetelnost, která dokáže virtuálně doostřit fotografii bez toho, aby sahala na hrany, no a k ní se pak hodí nová funkce Textura, která sahá na nejjemnější detaily fotografií. Když jsme ale u ostrosti, tak i klasická funkce ostření byla vylepšená, stejně jako je nové odstranění šumu, které podává podstatně lepší výsledky a snadněji se ovládá.

Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci roku 2021

Video v ZPS X

Modul pro editace videa jsem zatím nezkoumal podrobněji, proto zde přináším info z tiskové zprávy. To stejné platí i pro novinky v Zoneramě:

Při přesouvání klipů na časové ose nově uživatel uvidí v reálném čase, jaký důsledek bude mít právě prováděná operace. Daleko snáz tak přeskládá větší počet stop. Novinkou je také možnost změnit výšku obrazové stopy nebo si určit pravidla vkládání pro každou stopu zvlášť. Čas ušetří hromadná změna parametrů u přechodových efektů.

V modulu Správce se přímo v pravém panelu uživatel dozví základní údaje o videu, odliší ho na první pohled od fotek a na miniatuře uvidí i stopáž. Video jde také jednoduše otočit na jedno kliknutí bez ztráty kvality.

Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci roku 2021

Videorevoluce na Zoneramě

Na Zoneramě nyní uživatelé přehrají videa ve vyšší kvalitě než na YouTube a do galerie je nahrají až do formátu 4K. Zonerama také jako vůbec první online galerie na světě zařazuje experimentální podporu formátu AV1. 

V albech na Zoneramě si může uživatel nově změnit velikost zobrazených fotek, vybere si z nových variant rozložení na řádky nebo zvolí odsazení. Fotografové ušetří čas při zakládání nové galerie, protože nyní snadno zkopírují nastavení z již existující galerie.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *