Zoner Photo Studio X – podzimní aktualizace 2023 na jedničku

Minulý týden vydal brněnský Zoner software obvyklou půlroční aktualizaci svého programu Zoner Photo Studio X. „Zoner“, jak jej většina uživatelů nazývá, čili software pro správu a editaci digitálních fotografií (a nějaký čas už i videa) za dlouhá léta vývoje dospěl z opomíjeného programu v respektovaný produkt, který se nebojí konkurovat ani zavedeným zvučnějším jménům. Co nového přináší podzimní aktualizace 2023?

Ve jménu rychlosti

Ač nejde o žádnou novou, optimálně převratnou, funkci, které – co si budeme nalhávat – nové verze nejvíce prodávají, nejdůležitější novinkou podzimního sestavení ZPS X je zvýšení rychlosti. Možná si říkáte, že to stejné bylo avizováno už v jarní aktualizaci. Je to tak, ale nyní šli vývojáři programu ještě o kousek dál. Jednak byla optimalizovaná práce se starším hardwarem, jednak byla plně integrovaná podpora grafických karet. Tvůrci programu hovoří o násobném zrychlení (podle konfigurace počítače a managementu CPU a GPU). Je pravda, že ani se 46Mpx NEFy z Nikonu Z 7II, které jsem ZPS X při testování předhodil, neměl notebook středního výkonu při běžné editaci žádný problém – odezva byla de facto okamžitá.

Nová nástrojová lišta

Úpravy prostředí programu jsou vždy tak trochu sázkou do loterie, protože změnit cokoliv uživateli, který je zvyklý na své, se ne vždy setkává s kladnou odezvou. Tentokrát se ale není čeho bát. V programu pouze přibyla nová nástrojová lišta, která – cituji tiskovou zprávu:

…je dostupná ve všech modulech ZPS X, sjednocuje navigaci a často používané nástroje tak, aby byly vždy dostupné blízko fotek. Jak už je dobrým zvykem, i tento nový panel je kompletně uživatelsky přizpůsobitelný.

Skvělá je hlavně levá navigační část nové nástrojové lišty, díky které je velmi omezená nutnost rozbalovat levý panel programu se stromovou strukturou složek a souborů. Myslím, že ti, kteří v ZPS X pracují na jednom monitoru, budou za tuto novinku velmi rádi.

V Průzkumníku je nová nástrojová lišta nad miniaturami souborů. Všimněte si, že je interaktivní – po klepnutí na šipku se rozbalí ostatní složky v daném umístění.
V Průzkumníku je nová nástrojová lišta nad miniaturami souborů. Všimněte si, že je interaktivní – po klepnutí na šipku se rozbalí ostatní složky v daném umístění.
V Náhledu nová nástrojová lišta zobrazená není, respektive najdete ji při horním okraji filmového pásu miniatur
V Náhledu nová nástrojová lišta zobrazená není, respektive najdete ji při horním okraji filmového pásu miniatur

Lištu si, jak bylo citováno z tiskové zprávy, můžete uživatelsky přizpůsobit. To se hodí například, bude-li vám chybět tlačítko Export, které sem bylo přesunuté z pravého panelu. Proč by vám mělo chybět? Pokud v modulu Vyvolat editujete jednotlivé fotografie – a jednotlivě je exportujete – asi nechcete plýtvat plochou monitoru zobrazeným filmovým pásem (kde je na nové liště tlačítko Export). Stačí tedy klepnout pravým tlačítkem myši na původní liště v pravém panelu, dále na Upravit panel nástrojů…, a poté si sem tlačítko Export jednoduše vrátit. Nebo zduplikovat… 

Uživatelské upravení nástrojové lišty
Uživatelské upravení nástrojové lišty
Uživatelské upravení nástrojové lišty
Uživatelské upravení nástrojové lišty
Tlačítko Export je nyní také v původním nástrojovém panelu
Tlačítko Export je nyní také v původním nástrojovém panelu

Selektivní úpravy se všemi nástroji

V modulu Vyvolat můžete nově aplikovat všechny nástroje nejen globálně, tedy na celou fotografii, ale také selektivně, po použití přechodového, kruhového nebo štětcového filtru.

Úprava vyvážení bílé na část snímku pomocí přechodového filtru
Úprava vyvážení bílé na část snímku pomocí přechodového filtru

Výchozí úpravy snadno a rychle

Zoner Photo Studio je program, který byl vždy velmi zaměřený na efektivitu hromadných úprav a nejnovější aktualizace pokročila i v tomto parametru. Poslední verze přidává možnost nastavení výchozích úprav pro váš fotoaparát nebo i více (typů) fotoaparátů. Znáte to jistě sami: Některé pracovní operace, například nastavení kontrastu, černého a bílého bodu, doostření, a podobně, děláte vždy u každého snímku stejně. Nyní si můžete ZPS X nastavit tak, aby program u každé nové fotografie z konkrétního fotoaparátu tyto úpravy automaticky aplikoval.

Stačí klepnout na tlačítko „hamburgeru“ (tři vodorovné čáry pod sebou) vpravo v příslušné skupině funkcí a zvolit Nastavit úpravy jako výchozí pro… Tyto úpravy se následně automaticky aplikují na každý snímek, pořízený tímto konkrétním fotoaparátem. Pouze u těch fotografií, které jste již nějakým způsobem editovali, se neprovedou.

Nastavení výchozích úprav pro RAWy
Nastavení výchozích úprav pro RAWy
Nastavení výchozích úprav pro RAWy
Nastavení výchozích úprav pro RAWy

LUTky, aneb inspirace z videa

Každý, kdo trochu více pracuje s videem, ví, že se zde pro grading obrazu běžně používají tzv. 3D LUT (Look Up Table) – soubory, de facto tabulky, popisující úpravy. V podstatě je to jakýsi vyšší level presetů, byť tedy v případě aplikace 3D LUT jsou v ZPS X veškeré úpravy vynulované. Což vám ale nijak nebrání s jakoukoliv funkcí libovolně pohnout i po zapnutí LUTky.

Asi se ptáte: Proč 3D LUT, když s presety umí ZPS X pracovat také? Dobrá otázka. Základní důvody jsou asi dva. Jednak je na internetu volně ke stažení nebo za mírný poplatek velké množství LUT tabulek – což samozřejmě může ušetřit spoustu práce. Za druhé: 3D LUT je funkční standard v mnoha softwarech pro foto a video, tudíž by zde neměl být ani problém s kompatibilitou.

Standardně najdete v ZPS X sedm základních 3D LUT od tvůrců programu. Jakékoliv další si můžete přidávat (nebo mazat) pomocí tlačítek plus a minus vpravo od rozbalovací nabídky LUT.
Standardně najdete v ZPS X sedm základních 3D LUT od tvůrců programu. Jakékoliv další si můžete přidávat (nebo mazat) pomocí tlačítek plus a minus vpravo od rozbalovací nabídky 3D LUT.

Editace provázaná s modulem Tisk

Asi to znáte sami: Chcete si v ZPS X vytvořit kalendář, fotoknihu nebo cokoliv jiného, co modul Tisk umožňuje. Své snímky máte pečlivě rozvržené, ale u jednoho snímku nebo více fotografií byste ještě rádi udělali malou úpravu třeba kontrastu nebo vyvážení bílé. Dříve to znamenalo fotografie upravit a poté je ručně v kalendáři či knize nahradit. To je nyní minulostí – snímky jsou prolinkované, takže po provedených úpravách se tyto automaticky promítnou i v rozpracovaném či uloženém projektu modulu Tisk. A co víc – prolinkované je také umístění souborů, takže pokud nějaké fotografie přesunete do jiného umístění, v modulu Tisk opět není třeba nic nahrazovat, novou cestu si bude pamatovat sám. Výborné!

Video třeba pozpátku

Update byl v podzimní aktualizaci ZPS X provedený také v modulu Video, konkrétně u práce s klíčovými snímky. Tisková zpráva říká toto:

Uživatelé stříhající videoklipy ocení nové plynulé ovládání rychlosti včetně možnosti couvání v čase a hromadnou práci s klíčovými snímky (keyframes).

Je-li řeč o videu, bude nejlepší si novinky představit právě pomocí pohyblivých obrázků se zvukem:

Sdílej

2 komentáře

  1. jsem jediná komu nyní po aktualizaci zoner hlásí že Raw ( Nikon Nef. )není podporován a mám zvolit jiný typ souboru? řešeno přes podporu ale prý je vše stejný jako před aktualizací …Takže nevím kde je problém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *