Zoner Photo Studio X po roce. Co přináší velká aktualizace?

Zoner Photo Studio X oslavil na začátku září svoje první narozeniny, a jak už to bývá, vývojáři k nim nadělili aktualizaci většího rozsahu nežli jsou updaty v průběhu roku. Nezdržujme se a pojďme se podívat na nejvýznamnější novinky ZPS X pro podzim 2017.

Vrstvy úprav. Super!

Vrstvy, které představovaly největší a nejvymodlenější novinku ZPS X před rokem, dostaly letos nadstavbu v podobě vrstev úprav tak, jak je známe například z Photoshopu. ZPS X pouze nemá nabídku vrstev úprav ve srovnatelně velkém rozsahu – musíte se (zatím?) spokojit s pěti funkcemi. Čili klasika: Úrovně, Křivky, Expozice, Barva a Vyvážení bílé. I tak jde ale o novou velmi užitečnou funkci pro editaci fotografií, to se musí nechat.


Video zdroj: Zoner software

V modulu Vyvolat najdete ještě další výbornou „užitečnost“ – kapátko křivek, které umí ve vrstvách úprav měnit křivku přímo v obraze táhnutím nahoru a dolů. Jednoduše klepnete do oblasti obrazu, kterou chcete zesvětlit nebo ztmavit, a táhnete příslušným směrem. Křivka se pak automaticky vytvaruje. Takhle skvělá funkce, známá z konkurenčních fotoeditorů, má ale v případě ZPS X jeden nedostatek. Pracuje pouze právě jen v modulu Vyvolat. V Editoru ji nenajdete. Dost možná si tak vývojáři nechávají otevřená vrátka pro další aktualizaci, nicméně tahle nekonzistentnost obou modulů mně po pravdě začíná trochu vadit.

Retuš bez omezení

Další významnou novinkou podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X je Retušovací štětec v modulu Vyvolat – tedy nástroj pro nedestruktivní retuš RAWů. Zoner software jej označuje slovy „unikátní“ či „světová novinka“. Proč? V podstatě jde o klasický retušovací štětec, vývojáři ale navíc umožnili uživateli pracovat s maskami (v tomto případě by bylo možná je lépe, i když nepřesně, nazývat vrstvami), pomocí kterých si můžete – zejména v případě složitých retuší – práci výrazně zpřehlednit.


Video zdroj: Zoner software
Video pro začátečníky

Nově najdete v Zoner Photo Studiu X také jednoduchý videoeditor. Ten umožňuje pouze základní střih na jedné timeline, několik přechodových a Pan&Zoom efektů či vkládání hudby nebo obrázků do videa. Díky tomu lze v ZPS X vytvářet kromě videa i časosběry, pro které je zde i funkce odstranění flickeringu. Ale počítejte s omezeními. Videoeditor nemá titulkovač a nelze pracovat se zvukem (např. když vložíte hudbu k videu se zvukem, obě stopy se smíchají bez možnosti jednu vypnout či zeslabit).


Video zdroj: Zoner software

ZPS X vás „pustí“ na maximální rozlišení Full HD, se 4K nepočítejte. Což je škoda právě vzhledem ke zmíněným časosběrům. Při exportu videa nepočítejte s možností nastavení datového toku nebo jiných parametrů. Můžete zvolit jen kvalitu ze tří voleb (nízká, střední a vysoká). Projekt se neukládá, takže na dodatečné úpravy rovnou zapomeňte. Jak říkám, jednoduchý videoeditor…

A je toho více

Zoner Photo Studio X přináší i další novinky. Byla přidaná podpora tlakově citlivých grafických tabletů, přičemž tvůrci se opět i zde chlubí světovým prvenstvím v podobě možnosti přítlakem pera ovlivnit až čtyři parametry.

ZPS X má nově také zjednodušenou práci s indexprinty, byla přidaná podpora 14bitových RAWů u vybraných fotoaparátů, nebo třeba podpora tracklogů bez výškových informací. Podrobné informace o nejnovější aktualizaci Zoner Photo Studia X najdete na webu Zoneru.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.