Zoner Photo Studio X má aktuálně druhou aktualizaci

Druhý jarní den byla představena stejně tak druhá aktualizace nejnovější verze tuzemského správce a editoru digitálních fotografií Zoner Photo Studio X. Bylo by škodolibé myslet si, že jde jen o nějaké bezvýznamné záplaty. Tvůrci programu totiž přinesli několik velmi zajímavých nových funkcí a vylepšení – to je realita. Pojďme se na ně ve zkratce podívat.

Šetřete si práci a čas

Začněme nejprve modulem Vyvolat, tedy tou částí programu, která se stará o nedestruktivní práci s RAWy. Mohlo by to vypadat jako maličkost, nicméně mnohé méně zkušené uživatele potěší funkce automatických úprav. Stačí jedno klepnutí na tlačítko Auto, program analyzuje snímek a sám provede podle vlastního algoritmu úpravu jasu, kontrastu a dalších parametrů v sekci Expozice a Barva.

Funkce samozřejmě není všemocná, nicméně podle toho, jak jsem ji zatím cca půlhodinku zkoušel, pracuje u „běžně nedokonalých“ fotografií dobře. Extrémy podle mých prvních zkoušek nezvládá, ale to bychom asi od plně automatické funkce typu „na jeden klik“ chtěli moc. Jen dodávám, že vývojáři na tiskové konferenci slíbili, že při některé z dalších aktualizací bude tato funkce pracovat i s vyvážením bílé.

Zoner Photo Studio X
Fotografie před automatickou úpravou
Zoner Photo Studio X
Fotografie po automatické úpravě
Nedestruktivní selektivní úpravy

V modulu Vyvolat ještě zůstaňme. Nově zde totiž přibyl také tzv. Štětcový filtr. To je de facto nástroj pro selektivní výběry a následné úpravy pomocí štětce (a také odečítání výběru gumou). Štětcem vytváříte v obrazu neostrou masku, jejíž parametry, jako je krytí, hustota či rozmazání okrajů lze samozřejmě měnit. Na tuto masku pak můžete aplikovat jakékoliv změny parametrů expozice a dalších, které jsou dostupné v modulu Vyvolat. Důležitá informace: Masek můžete mít v jedné fotografii více – čili nezávisle na sobě lze selektivně upravovat různé části obrazu. A podotýkám – stále jste v modulu Vyvolat, jde tedy o nedestruktivní, editovatelný a vratný zásah do fotografie.

Zoner Photo Studio X
Fotografie před úpravou pomocí Štětcového filtru
Zoner Photo Studio X
Maska Štětcového filtru
Zoner Photo Studio X
Fotografie po aplikaci korekce expozice +0,7 EV na vybranou masku
Přesněji na výběr

Z modulu Vyvolat se přesuňme do modulu Editor. Ten nově přináší třetí nejvýznamnější novinku druhého upgradu Zoner Photo Studia X – zpřesnění výběru. Ať už vytváříte selekci magickou hůlkou či ručně, nová funkce Zpřesnit výběr umožňuje ovlivnit jeho podobu pomocí tří posuvníků Poloměr, Kontrast a Vyhlazení. Zejména u složitých a jemných selekcí, jako je typicky například selekce vlasů apod., je to významný pomocník, jakého už nějaký čas můžete znát třeba z Photoshopu.

Zoner Photo Studio X
Selekce pomocí kouzelné hůlky
Zoner Photo Studio X
Selekce upravená pomocí funkce Zpřesnit výběr
A další…

Zoner Photo Studio X ve své druhé aktualizaci ale přináší spoustu dalších nových funkcí a vylepšení. Jen rámcově: Přechodový, kruhový a nově i štětcový filtr dostali další parametr, se kterým je možné efektivně pracovat – režimy prolnutí tak, jak to mají například vrstvy.

V modulu Správce byl implementován „našeptávač“, který doplňuje známá slova při zadávání popisek, klíčových slov, názvu nebo třeba i lokace. Hromadné přiřazení značek, hodnocení a GPS informací probíhá nyní na pozadí – používání programu je tak efektivnější. Vylepšení doznala také práce s GPS souřadnicemi, zejména při párování polohy z externě pořízeného tracklogu k fotografiím.

Zoner Photo Studio X
Zdroj: Zoner software

Vývojáři nezapomněli ani na vylepšení sdílení na Facebook a Messenger. Pokud využíváte přímého napojení ZPS X na výrobu fotoproduktů – typicky např. fotoobrazů, potěší vás jejich zlevnění.

A na závěr ještě jedna takříkajíc obchodní informace. Zástupci společnosti Zoner software na tiskové konferenci uvedli, že před půl rokem uvedená verze Zoner Photo Studio X má aktuálně 108 % prodeje oproti staršímu ZPS 18, nicméně finanční obrat se cca o 30 % snížil. To v překladu znamená, že se nové „iXko“ i přes počáteční rozpaky ze změny licenční politiky prodává dobře – a to možná také kvůli tomu, že jej producent poskytuje levněji nežli předchozí verze…

Novinky poslední aktualizace Zoner Photo Studia X budeme samozřejmě testovat podrobněji, a už nyní tedy mohu slíbit detailní tutorialy.


Podrobné informace o novinkách 2. aktualizace ZPS X najdete na webu Zoneru zde.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.