Zoner Photo Studio X aktualizován. Jaké jsou jarní novinky? Upgrade 15. 4. 2018

Aktualizace článku 15. 4. 2018:
Zoner software již spustil možnost úhrady licence v měsíčních splátkách – podrobné informace najdete na konci článku.

Zoner Photo Studio ve verzi X je na trhu již rok a půl, a jeho producent, brněnský Zoner software, opět připravil obvyklou kvartální aktualizaci. Zajímavé novinky a změny najdete v modulu Vyvolat, ale také v Editoru či ve způsobu placení licence.

Ať pracují stroje!

Presety neboli přednastavené posloupnosti úprav výrazně zefektivňují práci, o tom není sporu. V Zoner software nejenže do nejnovější aktualizace ZPS X zajímavé presety a přednastavené filtry přidali, ale také výborným způsobem zpřehlednili práci s nimi. Filozofie novinky: „Presety ano, ale chci je mít pod kontrolou – chci okamžitě a přehledně vědět, co přesně s obrazem dělají.“

A to se stalo. Klepnete-li nyní na první tlačítko Presety v nástrojové liště modulu Vyvolat, seznam přednastavených akcí se vám standardně zobrazí ve výsuvném panelu (v ZPS X pod pojmem Vyskakovací okno) vlevo. V pravém panelu pak vidíte, jaké úpravy obrazu zvolený preset provedl – a můžete je samozřejmě dál editovat. Pomocí tlačítka Menu (ikona tří vodorovných linek) si pak můžete zvolit vyhovující způsob zobrazení, nebo zůstanete u původní verze Hlavní panel, případně použijete volbu Druhý sloupec (v tomto nastavení není fotografie překrytá, ale zmenší se prostor pro její zobrazení). Viz následující ukázky:

Volba zobrazení presetů Vyskakovací okno
Volba zobrazení presetů Vyskakovací okno
Volba zobrazení presetů Hlavní panel
Volba zobrazení presetů Hlavní panel
Volba zobrazení presetů Druhý sloupec
Volba zobrazení presetů Druhý sloupec
Založte si skupinu

Zoner Photo Studio si v modulu Editor od verze X zakládá na práci s vrstvami a nyní přináší novinku – „zgrupování“ čili Skupiny vrstev. Kromě samotného seskupování jednotlivých vrstev navíc vývojáři Zoner Photo Studia do ZPS X přidali i možnost interakce Skupin vrstev. Skupiny zde tedy neslouží jen ke zlepšení přehlednosti při práci s více vrstvami, ale díky možnosti prolnutí také k vytváření složitých montáží. Tolik jen krátce k uvedení této nové funkce. Protože se jedná o poměrně složitou tématiku, budu se skupinám vrstev věnovat později v samostatném článku.

ZPS X
Skupiny vrstev
Umělá inteligence ve hře

Na co nejlepší funkčnosti automatických úprav pracují vývojáři Zoner software spolu s vědci z Fakulty informačních technologií brněnského VUT (která má mimochodem ve zpracování a analýze digitálního obrazu špičkové výsledky). Nyní cituji tiskovou zprávu:

„Na desítkách tisíc fotek vytrénovali neuronovou síť, která dokáže zjistit přítomnost obličejů na fotce. Díky tomu nabídnou automatické úpravy ještě dokonalejší výsledky.“

Novinkou pro co nejvěrnější zpracování obrazových dat je také možnost využít DCP a LCP profily čili výrobcem definované profily fotoaparátu a objektivu. Ty lze aplikovat jak na jednotlivé fotografie nebo je nastavit jako výchozí pro všechny snímky (typicky pokud používáte pouze jedno tělo či objektiv). Příjemná je rychlá klávesová zkratka M.

DCP a LCP profily
DCP a LCP profily

Protože vzhledem k novým algoritmům zpracování RAWů došlo k jistému (zejména barevnému) posunu oproti předchozím verzím Zoner Photo Studia, nabízí nyní ZPS X v nejnovější aktualizaci možnost přepnutí způsobu zpracování do starších verzí. To uděláte jednoduše pomocí tlačítka s ozubeným kolem, které najdete na konci nástrojové lišty modulu Vyvolat.

Přepnutí na zpracování obrazu kompatibilní se staršími verzemi ZPS
Přepnutí na zpracování obrazu kompatibilní se staršími verzemi ZPS
Zapněte forsáž!

Zejména pokud pracujete s RAWy o vysokém rozlišení, uvítáte také výrazné zrychlení při práci se surovými daty. ZPS X dostal nové indexování, díky kterému je nyní zobrazení RAWů a následná práce s nimi mnohem rychlejší. Nemusíte mít obavy, že by se snad jednalo o kosmetické vylepšení v řádu zrychlení desetin nebo jednotek procent – zrychlení je skutečně výrazné, ve hře jsou desítky procent ušetřeného času. Poznáte to okamžitě po aktualizaci programu i bez exaktního měření.

Nechci slevu zadarmo

Aktualizace 15. 4. 2018:
Jarní aktualizace ZPS X přináší změnu, respektive novinku také ve způsobu úhrady licence programu. Pokud vám vyhovuje platit častěji menší částky nežli jednorázovou roční úhradu, budete si od poloviny dubna už nyní moci vybrat i tuto variantu. Musíte ale počítat s tím, že celková částka se mírně navýší – měsíční platba totiž činí 119 Kč, čili 1 428 Kč ročně, přičemž jednorázová roční licence stojí o 240 Kč méně – 1 188 Kč.

Jste-li majitelé starších verzí ZPS, zaplatíte měsíčně pouze 69 Kč (platí po dobu prvních 24 měsíců).
V případě tzv. rodinného plánu (dříve pojmenovaný jako rozšíření licence na všechny uživatele v domácnosti) je stanovený měsíční příplatek 49 Kč k základní licenci.

Měsíční platby budou strhávány automaticky, lze tedy využít jen platební metody, které toto dovolují – platební kartu nebo Paypal.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *