Znovuzrození: časopis FOTO opět na trhu

Běžný časopis mnohdy slouží i k jiným účelům než jeho tvůrci původně zamýšleli. Bereme si jej do vlaku, kde se může stát třeba podtáckem pod svačinu. Po přečtení se do něj v těchto horkých dnes dá zabalit vychlazená láhev. A co si budeme povídat, spousta čtiva tohoto typu končí jako společník pro dlouhé chvíle na oné místnosti, kam i králové chodí samotní.

Vsadím se však, že s magazínem FOTO nic z toho dělat nebudete. Naopak – před listováním si půjdete pečlivě umýt a osušit ruce, a stránky budete otáčet s úctou a opatrností, abyste náhodou neohnuli list či snad na papíru zanechali otisky prstů. Ani „po použití“ nezmizí FOTO v modrém kontejneru na papír, nýbrž dostane se mu čestného místa v domácí fotografické knihovně, abyste se k jeho obsahu mohli po čase vracet.

Časopis FOTO č. 35

Trnitá cesta

Na současném mediálním trhu to nemají jednoduché takříkajíc běžné fotografické časopisy, natožpak periodikum typu FOTO, které se silně vymezuje vůči mainstreamovému proudu. Časopis, který neobsahuje recenze techniky ani návody na úpravy fotografií, nepublikuje čtenářské fotografie ani nepořádá soutěže. Časopis, který se snaží kultivovat vizuální kulturu nejen svým obsahem, ale také grafikou, typografií, použitým papírem či tiskovou technologií. Tvůrci jdou až do takových extrémů, že odmítají i dnes běžnou digitální verzi periodika. Uvádí k tomu toto:

„Digitální smog v magazínu FOTO nenajdete. Naši obrazovou stopu na planetě Zemi pečlivě editujeme. Každou stranu třikrát měříme. Nezahušťujeme. Nezajímají nás prokliky, lajky, webové statistiky, uměle vytvářená sledovanost. Rušíme veškeré digitální alternativy časopisu – náš unikátní obsah odteď až navěky najdete výhradně na papíře.“

Časopis FOTO č. 35

FOTO mělo dlouhou přestávku. Původní vydavatel se rozhodl dál na časopisu nepodílet a jeho tvůrci hledali vhodnou cestu, jak jej znovu uvést na trh. Podařilo se právě nyní. Šéfredaktor Tomáš Hliva k tomu píše:

„Veškeré technické náležitosti po ročních přípravách a vyšlapávání zbrusu nové cestičky přecházejí pod Spolek přátel časopisu FOTO. Ti samí lidé, kteří se podílejí na tvorbě magazínu, jsou nyní zodpovědní také za to, že předplatitelé (kteří si objednali magazín v minulosti ještě u bývalého vydavatele), o své výtisky nepřijdou. I na tomto místě nám nezbývá než ještě jednou všem našim abonentům poděkovat – vaší trpělivosti a podpory si samozřejmě velmi vážíme.

Další změny už ale časopis nečekají, a tím mám na mysli cenu, kvalitu zpracování, rozsah a především to nejdůležitější – obsah. Nadále chceme dávat prostor klasikům i talentům, jejichž jména jste třeba ani ještě neslyšeli, ale pro jejichž výběr do magazínu pro nás existuje jen jedno měřítko – dobrá fotografie.“

Časopis FOTO č. 35

Fakticky

FOTO 35
Vychází jako čtrvrtletník
120 stran
Fotopříloha 16 stran
(vytištěno na papír Munken triplexem se stochastickým rastrem)
Doručení zdarma
Předplaťe si časopis FOTO (zde), ušetřete 376 Kč a využívejte řady klubových výhod

Časopis FOTO č. 35

Z obsahu:
_fotostory / Radovan Mikula
_profil / Soňa Maletz
_téma / Černobílá fotografie
_rozhovor / Kata Sedlak
_výstava / Jiří Hanke
_rozhovor / Libuše Jarcovjáková
_osobnost / William Klein
_ikona / Drahomír Josef Růžička
_událost / Czech / World Press Photo
_útržek / Karel Kameník
_talent / Zuzana Veselá 

Časopis FOTO č. 35

Časopis FOTO č. 35

Časopis FOTO č. 35

Časopis FOTO č. 35

Časopis FOTO č. 35


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *