Známe výsledky fotosoutěže Webu cestovatelů – Cestovat může každý. Kdo z vás je v první desítce?

V sobotu 20. 2. 2016 proběhlo na cestovatelském festivalu WorldFilm – který je doprovodnou akcí veletrhu Holiday World –, vyhlášení prvních deseti nejlepších fotografií z velké fotosoutěže Webu cestovatelů. Jeden z porotců a zakladatel Webu cestovatelů Petr Horký k tomu píše:

Jedním z dlouhodobých cílů Webu cestovatelů je podporovat české fotografy a růst kvality české fotografie. Proto jsme vytvořili například rubriku fotobonboniéra, na jejímž obsahu si velmi zakládáme a příspěvky do ní vybíráme velmi pečlivě, aby opravdu odpovídaly slibnému názvu. Při vyhlašování prvního ročníku této soutěže jsme si říkali, že chceme dosáhnout počtu alespoň dvou set fotografií, poskládat kredibilní porotu a také nabídnout nejlepším fotografům hodnotné ceny.

470 snímků v soutěži

Čestným předsedou poroty se stal Antonín Kratochvíl, dalšími členy byli Lenka Klicperová (šéfredaktorka Lidé a Země, nositelka ocenění Czech Press Photo), Vašek Šilha (fotograf, nositel ocenění Czech Press Photo), Petr Lindner (šéfredaktor Nikonblogu) a Petr Horký (režisér a cestovatel).

Fotografií se nakonec sešlo celkem 470! Soutěžící mohli získat hlavní cenu v podobě zájezdu od Pangeo Tours do Maroka, kompletní fotografickou sadu od společnosti Nikon (Nikon D3300 s objektivem AF-S Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR II) a velký set funkčního oblečení Klimatex. Dalšími cenami byly knihy, DVD, předplatné magazínu Foto a Video, National Geographic, fotokurzy a fotopráce od Centra FotoŠkoda.

Jak porota pracovala? Nejprve každý z porotců sám za sebe vybral 20 fotografií, které považoval z celého setu za nejlepší. Zajímavé je, že posuzovatelé zvolili totožné snímky, je tedy zřejmé, že vybraných 20 fotografií kvalitativně jasně převyšovalo všechny ostatní. Potom každý porotce (opět nezávisle na ostatních) provedl vlastní výběr TOP 10 snímků, a ty potom oznámkoval od 1 do 10, přičemž jedničku dostala nejlepší fotka. O finálním pořadí rozhodoval prostý součet bodů hodnocených fotografií. Všichni porotci se jednohlasně shodli na absolutním vítězi. Radek Jaroš z Ostravy se svou fotkou z Albánie dodržel téma soutěže (cestovat může každý), a navíc se mu podařilo zachytit příběh a emoce. U ostatních snímků shoda nebyla již tak jednoznačná, ale je třeba říci, že aritmetika hodnocení byla jasná.

Výsledky fotosoutěže Webu cestovatelů – Cestovat může každý
1. místo | Foto Roman Jaroš – Albánie

Hlasování veřejnosti (které na internetu někteří kritizovali, ale jsme přesvědčení, že i toto hodnocení do žebříčků patří, neboť vypovídá o „hlasu lidu“, anebo minimálně o manažerských dovednostech autora – i ty by měl mít úspěšný autor osvojené) představovalo docela lítý boj, ze kterého nakonec jako vítězka vzešla Lenka Kubová z Brna.

Výsledky fotosoutěže Webu cestovatelů – Cestovat může každý
Vítězná fotografie veřejného hlasování – Foto Lenka Kubová

Zbývá dodat, že plánujeme tuto soutěž na Webu cestovatelů uspořádat i příští rok. Menší akce, menší soutěže by však měly probíhat několikrát do roka, proto sledujte náš Facebook a hlavně www.webcestovatelu.cz.

Celkově byla úroveň fotografií nečekaně vysoká – je jasné, že fotografie u nás má laťku posazenou hodně vysoko. A věříme, že příští rok se klání se svými fotografiemi zúčastní ještě více autorů.


Fotografie nejlepších deseti snímků

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *