Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

Pokud ne všichni, tak většina nových uživatelů Nikonů Z si velmi chválí elektronický hledáček. Pro jeho vysoké rozlišení a barevnou věrnost – zkrátka proto, že v hledáčku vidí záběr tak, jak bude po stisknutí spouště vypadat na fotografii. Což je nepochybně super! Ale… v životě fotografova se vyskytnou situace, kdy je živý náhled elektronického hledáčku spíše překážkou. 

Typickým příkladem je focení v ateliéru se studiovými blesky. Fotoaparát mám nastavený na manuál, čas kolem 1/200 s a clonu podle potřeby. Třeba u produktové fotografie začínám někde na F8, podle předmětové vzdálenosti zvyšuji klidně i na F16. ISO pak pochopitelně na minimum. Potřebné množství světla mně dodají studiové blesky, jejichž výkon lze plynule regulovat. Cožpak o to, když jsem fotil digitální zrcadlovkou, tak té to bylo jedno – její optický hledáček byl (a je) stále stejně světlý. Ovšem elektronický hledáček se chová jinak.

Řez hledáčkem Nikonu Z 5
Řez hledáčkem Nikonu Z 5

Pilotní žárovky studiových blesků bůhvíjaké světlo nevydávají, takže elektronický hledáček „nevidí“. Protože neví, jaký máte nastavený výkon studiových blesků, nemůže ani simulovat výsledný snímek – pracuje jako byste fotili v přirozeném světle, kterého je v ateliéru málo, někdy skoro žádné. Takže v hledáčku vidíte… špatně. Tmavý zašuměný obraz. Nepoužitelné.

Nevadí, i na takové situace vývojáři Nikonů Z pochopitelně mysleli. Pro tento účel najdete v menu možnost vypnutí živého náhledu. Hledáčky Zetek se pak chovají podobně jako zrcadlovky – snaží se zobrazit scénu tak, jak ji vidíte okem. Nesimulují tedy výsledný snímek, imitují optický hledáček. To je ono! Tak rychle, kde to najdu?

Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

Ono nastavení najdete v Menu uživatelských funkcí – to je to s tužtičkou v ikonce. Zde běžte do čtvrtého řádku d – Snímání/indikace a poté volba Aplikace nastav. pro živý náhled. Tato volba se nachází u každé řady Zetek trochu jinde:

Nikon Z 5/Z 50 — d7
Nikon Z 6/Z 7 — d8
Nikon Z 6II/Z 7II — d9

Jen pro jistotu: volba Zapnuto představuje živý náhled, volba Vypnuto simuluje optický hledáček DSLR, tedy to, co potřebujete například při zmíněném focení se studiovými blesky.

Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

A ještě poslední informace: funkce Aplikace nastav. pro živý náhled pracuje pouze v režimu fotografování. Pokud se přepnete do módu natáčení videa, budete mít vždy jen živý náhled. Ale to je jaksi logické…

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *