Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

Pokud ne všichni, tak většina nových uživatelů Nikonů Z si velmi chválí elektronický hledáček. Pro jeho vysoké rozlišení a barevnou věrnost – zkrátka proto, že v hledáčku vidí záběr tak, jak bude po stisknutí spouště vypadat na fotografii. Což je nepochybně super! Ale… v životě fotografova se vyskytnou situace, kdy je živý náhled elektronického hledáčku spíše překážkou. 

Typickým příkladem je focení v ateliéru se studiovými blesky. Fotoaparát mám nastavený na manuál, čas kolem 1/200 s a clonu podle potřeby. Třeba u produktové fotografie začínám někde na F8, podle předmětové vzdálenosti zvyšuji klidně i na F16. ISO pak pochopitelně na minimum. Potřebné množství světla mně dodají studiové blesky, jejichž výkon lze plynule regulovat. Cožpak o to, když jsem fotil digitální zrcadlovkou, tak té to bylo jedno – její optický hledáček byl (a je) stále stejně světlý. Ovšem elektronický hledáček se chová jinak.

Řez hledáčkem Nikonu Z 5
Řez hledáčkem Nikonu Z 5

Pilotní žárovky studiových blesků bůhvíjaké světlo nevydávají, takže elektronický hledáček „nevidí“. Protože neví, jaký máte nastavený výkon studiových blesků, nemůže ani simulovat výsledný snímek – pracuje jako byste fotili v přirozeném světle, kterého je v ateliéru málo, někdy skoro žádné. Takže v hledáčku vidíte… špatně. Tmavý zašuměný obraz. Nepoužitelné.

Nevadí, i na takové situace vývojáři Nikonů Z pochopitelně mysleli. Pro tento účel najdete v menu možnost vypnutí živého náhledu. Hledáčky Zetek se pak chovají podobně jako zrcadlovky – snaží se zobrazit scénu tak, jak ji vidíte okem. Nesimulují tedy výsledný snímek, imitují optický hledáček. To je ono! Tak rychle, kde to najdu?

Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

Ono nastavení najdete v Menu uživatelských funkcí – to je to s tužtičkou v ikonce. Zde běžte do čtvrtého řádku d – Snímání/indikace a poté volba Aplikace nastav. pro živý náhled. Tato volba se nachází u každé řady Zetek trochu jinde:

Nikon Z 5/Z 50 — d7
Nikon Z 6/Z 7 — d8
Nikon Z 6II/Z 7II — d9

Jen pro jistotu: volba Zapnuto představuje živý náhled, volba Vypnuto simuluje optický hledáček DSLR, tedy to, co potřebujete například při zmíněném focení se studiovými blesky.

Zetko à la zrcadlovka – jak fotit s imitací optického hledáčku

A ještě poslední informace: funkce Aplikace nastav. pro živý náhled pracuje pouze v režimu fotografování. Pokud se přepnete do módu natáčení videa, budete mít vždy jen živý náhled. Ale to je jaksi logické…

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *