Za Zetkem. Sledujte seriál Behind the Z na YouTube

Zhruba před dvěma lety, když na trh přicházela nová Zetka, byla spousta fotografů ochotna přísahat, že tohle si nikdy nepořídí. Zrcadlovka je zrcadlovka a basta fidli! Dnes mnozí z nich prodávají první Nikony Z 6 nebo Z 7. Ne však proto, že by se snad vraceli k DSLR, nýbrž z toho důvodů, že jdou do nové generace s římskou dvojkou na konci. A za nic jiného by Nikon Z nevyměnili :-)

Jak vytvořit návyk

Zetka se už dnes nedají dost dobře považovat za novinku, nicméně neznamená to, že by na ně přešli všichni zrcadlovkáři. (A všichni asi ani nepřejdou, což je však pochopitelné.) Bylo by však zajímavé sledovat, jak se k Nikonům Z staví právě ti „nepolíbení“, nebo jaký názor na ně mají tvůrci, kteří s nimi pracují teprve krátce. Tak nějak uvažoval fotograf Denis Fueco, který se svým týmem natáčí seriál videí Behind the Z. 

Přehrát video

Je to jednoduché. Dáte do ruky Zetko různým fotografům různého zaměření, fotících různé žánry. A s kamerou sledujete, jak zpravidla… roztávají. Znám to z vlastní zkušenosti – na vychytávky mirrorlessů se zvyká velmi rychle a snadno. Osobně mě potěšilo, když jsem ve 3. epizodě seriálu Behind the Z slyšel Miloše Nejezchleba, jak říká, že Nikon Z 7 přibyl do jeho výbavy. Když jsem s ním totiž dělal asi před rokem a půl rozhovor, měl jsem shodou okolností u sebe na testování Nikon Z 6. Miloš si jej v podstatě jen letmo osahal, a zase ho odložil. Žádné nadšení se nekonalo. A dnes? Fotí Zet sedmičkou a říká k tomu:

„Pro svoje projekty potřebuju velké rozlišení a spolehlivost. A pro situace, kdy nefotím své projekty, zase hledám malý, lehký přístroj. Kombinaci obojího mi nabízela Z7. To byl hlavní důvod, proč jsem si ji pořídil.“

Moon for sale | Foto Miloš Nejezchleb | Nikon Z 7, 35 mm f/1,4
Moon for sale | Foto Miloš Nejezchleb | Nikon Z 7, 35 mm f/1,4

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *